Obrovský úspech: Slováci vyvinuli elektrobicykel z prelomového materiálu. Teraz si brúsia zuby na svetové firmy

  • Slovenský výrobca bicyklov Kellys prišiel s veľkou inováciou, využíva karbónový kompozit s novou technológiou
  • Hybridný termoplastický oceľovo-karbónový kompozit novej generácie je aj dvakrát odolnejší než klasicky používaný karbón
  • Theos F série s novým kompozitom prichádza v enduro a super-enduro verzii, Kellys má pred konkurenciou náskok aj 2 roky
kellys
  • Slovenský výrobca bicyklov Kellys prišiel s veľkou inováciou, využíva karbónový kompozit s novou technológiou
  • Hybridný termoplastický oceľovo-karbónový kompozit novej generácie je aj dvakrát odolnejší než klasicky používaný karbón
  • Theos F série s novým kompozitom prichádza v enduro a super-enduro verzii, Kellys má pred konkurenciou náskok aj 2 roky

Slovenský výrobca bicyklov Kellys si môže na konto pripísať ďalší úspech. Po dlhom očakávaní cez Keynote prezentáciu odprezentovali technologickú novinku, ktorá bude súčasťou dlho očakávanej kolekcie 2021.

Nový elektrobicykel Theos série F totiž využíva revolučný materiál, ktorý na elektrobicykli zatiaľ nikto nepoužil.

Kellys nový Theos série F vybavila novou generáciou hybridného termoplastického oceľovo-karbónového kompozitu menom Feather. Ten e-biku zo slovenskej dielne pridáva minimálne dvojnásobnú odolnosť, v porovnaní s generickými karbónovými bicyklami od najznámejších značiek.

zdroj: Kellys

Prví na svete: Slováci predbehli obrovské svetové značky

Keďže si nový Theos vyvinul slovenský Kellys sám, pred svetovými spoločnosťami ako Cube, Canyon či Specialized má obrovský náskok a Michal Divinec z Kellys predpokladá, že minimálne 1,5 roka nikto bicykel s podobnými parametrami u inej značky nevyvinie.

„Toto je obrovský prelom a revolučné riešenie,“ teší sa Michal Divinec z Kellys. „Vývoj nám trval bezmála 3 roky a veríme, že je dôkazom toho, že aj slovenské firmy dokážu vyrábať produkty, ktoré prekračujú svetovú konkurenciu.“

Kellys má s novým elektrobicyklom veľké plány, rám bude roboticky vyrábaný v Európe. Theos série F sa tak stane prvým elektrobicyklom na svete vyrábaným touto metódou.

zdroj: Kellys

Revolučný materiál posunie e-biky na nový level

Termoplastický oceľovo-karbónový kompozit Feather je minimálne 2x odolnejší ako bežne používaný karbón, váži pritom približne rovnako. Slovenský Kellys na jeho vývoji spolupracoval s belgickou technologickou spoločnosťou Rein4ced.

Ako pojivo a štrukturálny materiál je namiesto živice použitý termoplastický polymér, ktorý odolá výrazne väčšiemu nárazu bez straty štrukturálnej celistvosti – oproti štandardnému, na živici založenému karbónu.

Ďalším významným benefitom je totálna je aj ekológia – kompozit Feather je totiž 100 % recyklovateľný, na rozdiel od klasických karbónových kompozitov teda neskončí na skládke.

Nič lepšie sa dnes nedá vyrobiť

Vytvoriť takýto kompozit je však mimoriadne náročné, vyrábať ich preto budú roboty v Európe, ktoré materiál zohrejú na vysokú teplotu. Komplikovaná výroba a ešte náročnejší vývoj však stáli za to, Slovensko si na konto totiž práve pripísalo ďalšie vzácne prvenstvo.

Theos série F využíva kompozit budúcnosti pre zadný aj predný trojuholník. Čerstvo vyvinuté elektrobicykle prichádzajú v enduro (Theos F50) a super-enduro (F70 a F90) variantoch a sú ideálne pre agresívnu jazdu v meste, nepríjemný ťahavý kopec či divoký lesný trail.

Nový Theos však nie je len o novom kompozite, model podľa Divinca prichádza aj s novým zdrojom energie a pridruženým chladiacim systémom. Nie je to tak len odolnosť, ktorá je na násobne vyššej úrovni, posunu sa dočkali aj výkonnosť a kapacita v pomere s hmotnosťou.

zdroj: Kellys

Slovenská inovácia si brúsi zuby na celý svet

Kellys už teraz pôsobí vo viacerých krajinách Európy, takýto významný prelom však môže úspešnú slovenskú značku ešte viac nakopnúť. Bicyklovému priemyslu dominuje len niekoľko svetových značiek.

Výsledkom je stagnácia, čo vidno napríklad pri elektrobicykloch. Najväčšie inovácie neustále získavajú batéria či výkon, no rámy a komponenty bicyklov ostávajú rovnaké alebo len s minimálnymi zmenami.

V Kellys sa však na inovácie pozreli z vlastného pohľadu a výsledkom je inovatívna beštia, ktorá má potenciál dobyť svetové bikeshopy a chýbať by nemal ani u teba doma.

zdroj: Kellys

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK