Obrovský úspech: Slovenská firma Tachyum sa bude podieľať na vývoji superpočítača s umelou inteligenciou

  • Založenie združenia európskych a svetových inovatívnych technologických lídrov I4DI s cieľom vyvíjať superpočítače oznámila spoločnosť Tachyum
  • Ďalšími zakladajúcimi členmi konzorcia sú podľa zverejnených informácií firmy PosAm a Towercom
  • Prvé univerzálne výpočtové centrum bude postavené na prvom univerzálnom procesore Prodigy na svete
čip počítač server
Pixabay/Chris Ciapala
  • Založenie združenia európskych a svetových inovatívnych technologických lídrov I4DI s cieľom vyvíjať superpočítače oznámila spoločnosť Tachyum
  • Ďalšími zakladajúcimi členmi konzorcia sú podľa zverejnených informácií firmy PosAm a Towercom
  • Prvé univerzálne výpočtové centrum bude postavené na prvom univerzálnom procesore Prodigy na svete

Založenie združenia európskych a svetových inovatívnych technologických lídrov I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru) s cieľom vyvíjať európske superpočítačové riešenia oznámila dnes spoločnosť Tachyum. Ďalšími zakladajúcimi členmi konzorcia sú podľa zverejnených informácií firmy PosAm a Towercom.

I4DI spolu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie prepožičajú svoje skúsenosti vznikajúcemu Národnému superpočítačovému centru (NSC).

Prvé univerzálne výpočtové centrum bude postavené na prvom univerzálnom procesore Prodigy na svete, ktorý sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo vysokovýkonné počítačové výpočty. Ako informovala spoločnosť Tachyum, zakladatelia konzorcia očakávajú, že špičkový výkon, účinnosť a úspora nákladov pritiahnu medzinárodnú pozornosť a urýchlia migráciu riešení založených na Prodigy procesoroch do verejných i súkromných cloudových infraštruktúr.

Slováci vyvinuli najlepší čip na svete. Na jeho výkon sa nechytajú ani svetové značky ako Nvidia či Intel

Ku konzorciu I4DI sa pripoja aj ďalšie firmy 

V blízkej budúcnosti sa ku konzorciu I4DI pripoja aj ďalšie spoločnosti operujúce v oblasti dátových úložísk, sietí, výroby rackov, energetiky, softvéru či telekomunikačných služieb. Mnohé z nich majú svoje výrobné kapacity na Slovensku. „Založením partnerstva medzi poprednými európskymi a svetovými technologickými spoločnosťami sme schopní transformovať regionálne kapacity zo spotrebiteľov na producentov superpočítačových kapacít, ktoré premenia prostredie umelej inteligencie,“ hovorí Radoslav Danilák, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Tachyum.

Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI, ako napríklad NSC, budú slúžiť ako blueprint pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy, ako je napríklad InoCloud. Vďaka duálnemu využitiu na komerčné aj vládne záťaže pre umelú inteligenciu budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na viac ako 90 percent v porovnaní so súčasnými 40 percentami. Využiteľný výkon spolu s nízkou energetickou náročnosťou čipov Prodigy stupňuje výhody, pretože umožňuje exponenciálne škálovanie cloudovej kapacity bez toho, aby sme narazili na energetický strop našej planéty.

 

Ročné náklady na prevádzku superpočítačov znížia štvornásobne 

Ročné náklady na prevádzku superpočítačov a dátových centier sa znížia až štvornásobne. Podľa nedávno zverejnenej správy EÚ spotrebováva 30 percent svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 percent. Tento nesúlad viedol Európsku komisiu k určeniu vlastného osudu vybudovaním vlastných superpočítačov a datacentier s lepšou výkonnosťou a využiteľnosťou zdrojov na boj proti zvyšovaniu emisií uhlíka a globálnemu otepľovaniu spájanému s tradičnou IT infraštruktúrou.

Spoločnosť Tachyum je spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Firmu založil ako spoluzakladateľ architekt a podnikateľ v Silicon Valley Radoslav Danilák. Jej prvý a jediný univerzálny procesor na svete Prodigy sa začne masovo vyrábať v roku 2021, pričom cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Tachyum má pracoviská v USA v Santa Clara v Kalifornii a v EÚ v Bratislave.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá