Obrovský úspech: Slovenská spoločnosť Glycanostics je TOP, získala mimoriadny grant

  • Európska rada pre inovácie vybrala 65 podnikov, ktoré získajú grant na zafinancovanie svojich prelomových inovácií
  • K vybraným podnikom patrí aj slovenská spoločnosť Glycanostics
  • Slovenská spoločnosť vyvíja metódu na detekciu rakoviny na základe vyšetrenia krvi
Introduction video/Glycanostics
Introduction video/Glycanostics, Glycanostics.com/Introduction video
  • Európska rada pre inovácie vybrala 65 podnikov, ktoré získajú grant na zafinancovanie svojich prelomových inovácií
  • K vybraným podnikom patrí aj slovenská spoločnosť Glycanostics
  • Slovenská spoločnosť vyvíja metódu na detekciu rakoviny na základe vyšetrenia krvi

Európska rada pre inovácie v Európskej komisii vybrala 65 začínajúcich podnikov, startupov a MSP (malé a stredné podniky), aby získali 363 miliónov EUR na financovanie svojich nových inovácií, informovala Európska komisia.

„Každá spoločnosť dostane kombináciu grantu a kapitálovej investície až do výšky 17 miliónov eur na vývoj a rozšírenie svojich prelomových inovácií v oblasti zdravotnej starostlivosti, digitálnych technológií, energetiky, biotechnológie, vesmírnych technológií a ďalších,“ uvádza Európska komisia.

Vybrané podniky patria medzi prvé, ktorým sa poskytne financovanie a investícia prostredníctvom fondu EIC pre začínajúce podniky.

Maria Gabrielová, komisárka pre inováciu, výskum, kultúru a vzdelanie pre Európsku komisiu v spojení s týmto financovaním nových podnikov povedala, že „Európska rada pre inováciu nám má pomôcť etablovať Európu ako lídra v inovácii a nových technológiách. Cestou je investovať do nových riešení zdravotných, environmentálnych a spoločenských výziev, ktorým čelíme.“

Spoločnosti (celkovo ich je presne 65) boli vybrané na základe dvojfázového postupu, ktorý bol zavedený v rámci programu Horizont Európa, uvádza sa článku na stránke Európskej komisie.

K vybraným spoločnostiam sa zapísal aj holandský podnik Sensius BV, ktorý vyvinul systém termoterapie na liečbu rakoviny hlavy a krku bez negatívnych vedľajších účinkov. Ďalej tiež francúzsky podnik Alice & Bob, ktorý vyvinul nový druh autokorekčného kvantového hardvéru. Ten umožní vytvorenie prvého komerčného kvantového počítača na svete odolného voči chybám.

Uspel tiež litovský podnik UAB INOVATYVI MEDICINA, ktorý vyvinul inteligentný senzorický robotický systém na diaľkové ovládanie či nórsky podnik Bluegrove AS, ktorý v snahe o dobré životné podmienky rýb zaviedol najpokročilejšie riešenie monitorovania a prognózovania životných podmienok lososov.

Na sociálnej sieti Linkedin o získaní prestížneho grantu informovala aj slovenská spoločnosť Glycanostics, Ltd., ktorá spoločnosti pomôže dokončiť klinickú validáciu na diagnostiku rakoviny prostaty.

„Je nám cťou byť jednou zo 65 najinovatívnejších spoločností v EÚ, ktoré získali tieto finančné prostriedky,“ uviedol Tomáš Bertók, spoluzakladateľ spoločnosti Glycanostics.

Táto slovenská spoločnosť vyvíja metódu na detekciu rakoviny na základe vyšetrenia krvi, bez toho, aby bolo potrebné vykonať nepríjemný zákrok. „Sme vďační Európskej rade pre inovácie a Výkonnej agentúre pre MSP (EISMEA) za uznanie a všetku dôveru. Sľubujeme, že to zrealizujeme,“ dodal na sociálnej sieti.

Zdroje: ec.europa, Linkedin

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá