Obrovský úspech slovenského fotografa. Pri sopkách strávil štyri dni a noci, sprevádzal ho jedovatý plyn a otrasy

  • Po fotografiu si je ochotný zájsť takmer kdekoľvek. Inak to nebolo ani v tomto prípade
  • Pri sopkách strávil štyri dni. Neustále bol v pozore kvôli sopečným plynom a otrasom
Filip Hrebenda
  • Po fotografiu si je ochotný zájsť takmer kdekoľvek. Inak to nebolo ani v tomto prípade
  • Pri sopkách strávil štyri dni. Neustále bol v pozore kvôli sopečným plynom a otrasom

Slovenský fotograf Filip Hrebenda zaznamenal obrovský úspech. Jeho fotografia získala ocenenie v jednej z najväčších fotografických súťaží sveta – Sony world photography awards.

Snímka, ktorú skutočne nebolo jednoduché získať, si vyslúžila celosvetovú pozornosť.

Born of fire

Fotografický projekt „Born of fire“ vyhráva slovenské, no aj medzinárodné prestížne ocenenia. Najnovšie získala fotografia z projektu, ktorá nesie rovnaké meno, ocenenie v jednej z najväčších fotografických súťaží Sony world photography awards. Fotografia už obletela celý svet.

Ocenenie ho veľmi potešilo, no dodáva, že nefotí kvôli súťažiam ani oceneniam. „Fotka nie je súťaž. Veľmi ma však potešilo, keď medzinárodná porota ocení tú tvorbu. Keď si človek spätne predstaví všetko úsilie, čo za tým bolo.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography EP (@filiphrebenda)

Fotky sopiek povyhrávali množstvo medzinárodných súťaží v Tokiu či v Londýne a vystavené sú napríklad v Budapešti. „Je to veľmi pekný revanš za to všetko,“ hovorí Filip Hrebenda pre Startitup.

The Guardian píše, že v súvislosti s ocenením Sony ide o prvú fotografiu, ktorú slovenský fotograf po kontakte s lávou a všadeprítomným jedovatým plynom zachytil. Urobil tak počas jeho expedície do vulkanickej oblasti Fagradalsfjall na juhozápade Islandu.

Jedovaté plyny a otrasy

„Tá sopka tam buchla minulý rok, niekedy v marci, apríli. Rozhodol som sa, že tam pôjdem aj napriek korona situácii, ktorá celý proces značne sťažovala. Nakoniec sa to však podarilo,“ opisuje pre Startitup Filip Hrebenda. V súvislosti s cestou na Island musel absolvovať karanténu aj viacero testov.

„Buchlo to uprostred horskej oblasti, kde nebol dobrý prístup. Musel som si to celé naplánovať, zistiť terén. Pri sopkách som strávil štyri dni a noci a čakal na správne momenty,“ približuje.

„Zaujímavý bol celý ten zážitok, no sranda to nebola. Boli tam kadejaké jedovaté plyny a otrasy, neustále som musel byť v strehu a dávať pozor.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography EP (@filiphrebenda)

Chrániť sa veľmi nedá. Dôležité je sledovať smer vetra a predpovede: „Museli sme vedieť aké ťažké tie plyny sú, kde sa nachádzať, kde nie, načo si dať pozor. Ide skôr o dobrú prípravu, na mieste sa človek už veľmi neuchráni, keď sa niečo začne diať.“

Na vlastnú päsť

Na Islande sú na to nastavené aj špeciálne zložky, ktoré tieto plyny sledujú. „Párkrát som stretol chlapíka, ktorý to tam sledoval. Monitoroval úroveň plynov, či sa to neotvára ešte viac, aj otrasy. Majú to tam celkom pokryté,“ hovorí fotograf. Na území bol však každý, kto sa tam vôbec dostal, na vlastné riziko.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography EP (@filiphrebenda)

Prekvapila ho veľkosť okolitej prírody: „Predstavoval som si, že dobre, niečo tam buchlo, bude tiecť láva, bude to pekné a tak. Nakoniec to tam bolo na obrovskej oblasti, to bola dolina, ktorú láva zaplnila za týždeň. Tá dolina bola veľkosti menšieho mesta, napríklad Rožňavy. Bolo to obrovské.“

Fotograf tiež spomína na to, ako sa prechádzal po lúke. Keď sa na ňu vrátil na druhý deň už tam nebola, bol tam kráter: „Bol to taký pocit malosti oproti prírode.“

V budúcnosti by rád navštívil Patagóniu v Argentíne. Chcel by si tam nájsť podľa vlastných slov miesta, ktoré nie sú sfotené a často navštevované. Hľadáčikom fotoaparátu by sa rád pozrel aj do Grónska a na Antarktídu „Pre mňa je podstatné hľadať si miesta, ktoré nie sú ofotené.“

Hory ho fascinovali od detstva

Fotograf Filip Hrebenda hovorí, že ho od útleho detstva fascinovali horské oblasti. Obdivoval ich kvôli ich veľkoleposti a stálosti, pričom naňho zároveň pôsobili strašidelne. Cítil, že ho k sebe volajú, a ich volanie vypočul, píše na svojom oficiálnom webe.

Vyrastal v Revúcej, v malom mestečku na strednom Slovensku, kde žije dodnes. Na skok mal preto Muránsku planinu aj Nízke Tatry, kde objavil lásku k fotografii.

Často som sa chodil kochať východmi slnka a nočnou oblohou na vrcholoch hôr,“ hovorí. Konštatuje, že momenty, ktoré zažíval, boli také krásne, až mu bolo ľúto nezachytiť ich. Zaobstaral si preto prvý fotoaparát.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography EP (@filiphrebenda)

Fotiť sa naučil sám a tvrdí, že pritom strávil mnoho času v divočine. V súčasnosti už fotografiu aj učí a hovorí, že ho práca napĺňa. Organizuje rôzne worshopy, ktoré sú však najmä o cestovaní, v čom nepriaznivo zahral do karát koronavírus. Očkovanie celý proces zjednodušilo, avšak rozdiel je stále cítiť.

Logo

Digital Marketing Specialist Seasy

1000 - 1600 €
mesačne
mesačne

Po fotku si je ochotný zájsť takmer kdekoľvek. Fotí v tvrdých a neobvyklých podmienkach, čo jeho práci dodáva na výnimočnosti. Chce priniesť úplne nový pohľad na svet, v ktorom žijeme, tvrdí. Bežne preto pri práci znáša mrazy, vietor, lejaky, krúpy či sopečné plyny tak, ako to bolo aj pri fotografii z Islandu, ktorá si vyslúžila medzinárodnú pozornosť.

Zdroje: The Guardian, Filip Hrebenda web

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá