Obvinený z vraždy Tupého Puškár: Rigorózna práca s jeho menom šokuje témou, dekan pozastavuje jeho činnosť

  • Advokát Adam Puškár je obvinený v prípade vraždy Daniela Tupého
  • Kuriozitou je, že muž s rovnakým menom napísal rigoróznu prácu s témou, ktorá šokuje
Adam puškár, sviečky a web CRPZ
TASR/Milan Kapusta, reprofoto TA3, reprofoto CRPZ
  • Advokát Adam Puškár je obvinený v prípade vraždy Daniela Tupého
  • Kuriozitou je, že muž s rovnakým menom napísal rigoróznu prácu s témou, ktorá šokuje

Strážcovia zákona na sociálnej sieti informovali o ďalšom postupe vo vyšetrovaní takmer 18 rokov starej vraždy Daniela Tupého. Obvinili JUDR. A.P., podľa informácií Startitup ide o známeho advokáta Adama Puškára. 

Ten vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Kuriozitou je, že ak si klikneš na Centrálny register záverečných a klasifikačných prác, práve pod jeho menom nájdeš rigoróznu prácu, ktorá v kontexte aktuálnych udalostí témou prekvapuje.

Rigorózna práca mapujúca tému extrémizmu

„Trestnoprávne aspekty extrémizmu“ znie názov rigoróznej práce, pri ktorej v registri svieti práve meno Adam Puškár. Samotná rigorózna práca je neverejná, takže z registra sa o nej dozvieš len časť informácií. Napríklad, že má 127 strán. Prístupný je aj stručný abstrakt práce:

„Ťažiskom tejto práce je fenomén extrémizmu a to v kontexte trestného práva resp. objektívneho práva všeobecne. Samotný pojem extrémizmus je veľmi široký a aj z tohto dôvodu bolo nevyhnutné skúmať danú problematiku nielen právne, ale aj historicky, sociologicky, politologicky a uvedené prístupy zaznamenať či komparovať.

Taktiež som venoval značný priestor rozhodovacej činnosti českých a slovenských súdov, ktorých rozhodnutia mali určitý vzťah k extrémizmu, no použil som aj rozhodnutia zahraničných justičných orgánov.“

Pod menom Adam Puškár vystupuje aj obvinený v prípade vraždy študenta Daniela Tupého. Zvláštnosťou je, že práve v súvislosti s podozrivými sa malo pracovať s teóriou, že išlo o ľudí z komunity neonacistov.

Práve aj portál Aktuality informoval o tom, že zadržaní podozriví patrili k neonacistickej scéne. Pôvodne bolo totiž v súvislosti s prípadom vraždy zadržaných osem ľudí. Tí podľa slov policajného prezidenta Štefana Hamrana na včerajšej tlačovke boli prepustení na slobodu. Taktiež dodal, že zadržaní sú naďalej ďalší dvaja podozriví. 

V abstrakte k rigoróznej práci Adama Puškára sa píše ďalej aj toto: „Pracoval som i s autentickými postojmi a názormi samotných extrémistov. V určitej miere som analyzoval činnosť extrémistov a ich subjektov, ako aj aktivity štátu na potlačenie týchto prejavov. Napokon som zapracoval aj môj sociologický prieskum gymnaziálnej mládeže, k otázkam slobody slova a predostrel určité riešenia problému extrémizmu…“

Podľa registra rigorózku Adam Puškár napísal na Právnickej fakulte UK na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky.

Dekan Burda: Pozastavujeme jeho činnosť

K téme sme oslovili aj dekana právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduarda Burdu, kde Adam Puškár študoval a pôsobí tam aj v súčasnosti. „Osoba s takýmto menom, priezviskom a advokát je u nás externým doktorandom v odbore teória dejiny štátu a práva na Katedre právnych dejín a právnej komparatistiky,“ prezradil Burda pre Startitup. 

„Externe u nás najskôr pôsobil v rámci študentskej právnej poradne ako externý konzultant pri tom, keď študenti podávali určité nástrely riešenia živých právnych prípadov. Keďže sa zaujímal o dejiny, neskôr sa stal týmto externým doktorandom.“ 

Zaujímalo nás taktiež, či samotný Adam Puškár vedený na Univerzite Komenského je tá istá osoba ako práve obvinený A.P. „Na sto percent to nemám nikde overené, ale na 99 % ide o tú istú osobu,“ myslí si Burda.

Zároveň dodal, že Puškárove pedagogické aktivity na univerzite budú dočasne pozastavené. „Ešte by som podotkol, že je ako externý doktorand, znamená to, že je externý, ale zúčastňoval sa doteraz na výučbe dvoch predmetov. Čo sme, samozrejme, okamžite pozastavili, tieto jeho aktivity, a to až do právoplatného vyšetrenia tohto prípadu vzhľadom k jeho osobe,“ podčiarkol dekan.

Rebornov právnik

Zaujímavosťou je taktiež, že Puškár zastupoval aj meno speváka, ktoré sa spája práve s extrémistickou scénou. Ide o Jaroslava Pagáča, ktorý  vystupuje pod umeleckým menom Reborn. 

Minulý rok Najvyšší súd zrušil práve rozsudok vo veci spomínaného Pagáča. V roku 2021 ho totiž odsúdil Špecializovaný trestný súd na štyri roky nepodmienečne vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. 

„Cesta ,osudu‘ je naozaj nevyspytateľná. Takže dnes som mal ísť k môjmu právnikovi na dokončenie príprav na špecializovaný trestný súd, ktorý sa má uskutočniť v utorok 28.3. Opakovaný špecializovaný trestný súd sa mal uskutočniť na základe nezákonností v mojom prípade, na ktoré môj právnik preukázal na Najvyššom súde SR. Včera vo večerných hodinách ako mnohí viete zadržali môjho advokáta A. Puškára z dôvodu obvinenia z vraždy Daniela Tupého, ktorá sa stala pred mnohými rokmi,“ napísal na sociálnej sieti Pagáč.

Zdroje: CRZP, Aktuality, Startitup, FB/JRP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá