Obyvatelia Kolumbie chcú uchrániť životné prostredie, spikli sa proti zlatej bani

  • Malé mesto v Kolumbii dalo prednosť svojim obyvateľom pred ziskom 35 miliárd dolárov z ťažby v plánovanej zlatej bane.
colombo
pixabay.com
  • Malé mesto v Kolumbii dalo prednosť svojim obyvateľom pred ziskom 35 miliárd dolárov z ťažby v plánovanej zlatej bane.

Okolo 98 % obyvateľov mestečku Cajamarca, sa vyjadrilo, že sú zásadne proti spusteniu ťažby v novej bani. Sú si dobre vedomí, aký veľký vplyv by mal tento zásah na životné prostredie a stav pitnej vody v tejto oblasti. Kolumbijskeho ministra však tento názor príliš nepotešil.

foto:pixabay.com

Juhoafrická spoločnosť AngloGold Ashati si dala za cieľ vybudovať zlatý dol s názvom La Colos, priamo v centrálnej Kolumbii. Ak by sa tento projekt zrealizoval, išlo by o vôbec najväčší zlatý dol v Južnej Amerike. Národná rada bola všetkými desiatimi za odštartovanie ťažby. Bani dala zelenú s odôvodnením, že ťažba ako táto je pre krajinu veľmi dôležitá, najmä, ak sa má zotaviť z vojny s marxistickými rebelmi.

 

Obyvatelia Cajamarca sa však nevzdali a drvivá väčšina obyvateľov projekt v nedávnom referende zamietla. Podľa BBC v meste žije 19-tisíc ľudí a len 76 miestnych obyvateľov hlasovalo za spustenie bane, zatiaľ čo 6100 hlasovalo proti.

foto:pixabay.com

„Hlasovala som proti kvôli budúcim generáciám. Mám dvoch malých synovcov a chcem, aby si mohli užiť to málo, čo som ako dieťa zažila aj ja. Ak vyhráme, ukážeme celému svetu, že malé mestečko ako Cajamarca je schopné poraziť obrovský nadnárodný podnik a ťažobné monštrum AngloGold Ashanti,“ vyjadrila sa miestna 21-ročná študentka Camila Méndez.

foto:pixabay.com

Situácia je však taká, že ťažobná spoločnosť má ešte stále plne k dispozícii povolenie na prieskum krajiny. Miestne úrady síce môžu kontrolovať pôdu, ale podzemné bohatstvo je plne v rukách národnej vlády. Teraz sa čaká, kto vyhrá boj o enviromentálne licencie, ktoré AngloGold Ashati ešte stále nemá v rukách. Ide však o veľmi rozporuplnú tému. Na jednej strane je miliardový profit a plné vrecká vysokopostavených a na strane druhej obyčajní ľudia a životné prostredie.

zdroj:inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK