Ocasio-Cortez hovorí v súvislosti s Izraelom o apartheide. Bidenov predaj zbraní a podpora Izraela rozdeľuje demokratov

  • Spojené štáty americké sú tradičným spojencom Izraela. Demokratov rozdelil predaj zbraní a podpora krajiny
  • Donedávna bola podpora tohto štátu otázkou, na ktorej sa zhodli zákonodarcovia z oboch strán amerického Kongresu
  • Teraz americký prezident Joe Biden čelí kritike z vlastných radov. Niektorí demokrati požadujú tvrdší postup voči Izraelu
  • K Bidenovmu zvoleniu prispeli americkí Židia aj progresívne krídlo Demokratickej strany
Biden Squad
  • Spojené štáty americké sú tradičným spojencom Izraela. Demokratov rozdelil predaj zbraní a podpora krajiny
  • Donedávna bola podpora tohto štátu otázkou, na ktorej sa zhodli zákonodarcovia z oboch strán amerického Kongresu
  • Teraz americký prezident Joe Biden čelí kritike z vlastných radov. Niektorí demokrati požadujú tvrdší postup voči Izraelu
  • K Bidenovmu zvoleniu prispeli americkí Židia aj progresívne krídlo Demokratickej strany

Spojené štáty americké sú tradičným spojencom Izraela. Donedávna bola podpora tohto štátu otázkou, na ktorej sa zhodli zákonodarcovia z oboch politických strán amerického Kongresu. Situácia sa ale začala meniť s príchodom mladšej generácie progresívnych demokratov, ktorí nie sú spokojní s doterajším riešením konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

VIDEO: Sofistikovaný obranný systém Iron Dome alebo „záchranca“ zničí desiatky rakiet. Bez neho by bol Izrael na kúsky

Zbrane v hodnote 735 miliónov dolárov 

Americký prezident Joe Biden čelí kritike z vlastných radov, pretože podľa niektorých demokratických zákonodarcov postupoval voči Izraelu príliš mäkko, výrazne neprispieva k deeskalácii konfliktu a jeho administratíva blokuje vyhlásenie bezpečnostnej rady OSN. Kritickými sú voči Bidenovi a postupu jeho administratívy hlavne členky a členovia progresívneho krídla Snemovne reprezentantov, ktorí prezidentovi posielajú drsné odkazy.

Rozpor medzi demokratmi ešte viac prehĺbila správa o predaji zbrani Izraelu v hodnote 735 miliónov amerických dolárov, ktorú zverejnil na Twitteri reportér Voxu Alex Ward.

Predaj zbraní Bidenova administratíva schválila ešte týždeň pred začatím bojov medzi Izraelom a hnutím Hamas. Ide o veľmi cenný materiál a v súčasnosti aj potrebný. Izrael ho používa na navádzanie riadených strel, ktoré používa pri útokoch na militantov v priestore pásma Gazy.

Denníku Washington Post potvrdili tri zdroje, že predseda výboru pre zahraničné veci Gregory W. Meeks (D-New York) zašle správu Bidenovej administratíve so žiadosťou o oneskorenie predaja. Okrem predaja zbraní USA ročne prispievajú na obranu Izraela miliardami na jeho obranu. V roku 2019 to bolo 3,8 miliardy dolárov.

Biden vyjadril podporu Izraelu 

Biden sa stále nechce pridať k ostatným svetovým lídrom a k väčšine členov svojej vlastnej Demokratickej strany, ktorí vyzývajú na okamžité zastavenie nepriateľských akcií, píše AFP. Počas pondelňajšieho telefonátu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vyjadril podporu prímeriu v konflikte medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, uviedol Biely dom.

zdroj: TASR/AP, Andrew Harnik

„Prezident vyjadril podporu prímeriu a prediskutoval angažovanosť USA s Egyptom a ďalšími partnermi v tomto smere,“ píše sa vo vyhlásení z Bieleho domu.

Biden zároveň „vyzval Izrael, aby vyvinul všetko úsilie na zabezpečenie ochrany nevinných civilistov“, a „zopakoval svoju pevnú podporu právu Izraela brániť sa pred nevyberanými raketovými útokmi“.

Blinken žiada ochranu civilistov 

Na obranu civilistov vyzval obe strany aj minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, aby „chránili civilistov, najmä deti“. Zopakoval tiež, že Izrael ako demokracia má osobitnú povinnosť urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo civilným stratám, uvádza TASR. 

Na palestínskej strane, iba v sektore Gaza, už počet obetí útokov izraelskej armády prekročil 200. Zranených bolo viac ako 1300 ľudí.

zdroj: TASR/AP, Kenzo Tribouillard

Blinken na tlačovej konferencii v Kodani  uviedol, že Spojené štáty budú „pokračovať v intenzívnej diplomacii, aby sme ukončili súčasný cyklus násilia“. V mene USA tiež vyjadril pripravenosť „poskytnúť našu podporu, ak chcú strany dosiahnuť prímerie“. Ubezpečil, že zintenzívnil svoje kontakty v rámci zákulisnej diplomacie. 

Blinken v mene USA opätovne podporil právo Izraela na „obranu“, pričom argumentoval, že nie je to isté, ak teroristická skupina bez cielenia vystreľuje rakety proti civilistom a keď sa táto krajina proti týmto útokom bráni.

AOC prirovnala Izrael k apartheidu

Jedenásti zákonodarcovia Demokratickej strany v Snemovni kritizovali Bidenove a Blinkenove výroky o práve na obranu a obvinili ho, že ignoruje nepriaznivú situáciu Palestínčanov. „Majú Palestínčania právo na prežitie?“ spýtala vo vášnivom prejave kongresmanka za New York Alexandria Ocasio-Cortez (AOC), informuje New York Times. „Veríme tomu? A ak áno, máme za to tiež zodpovednosť.“

zdroj: TASR/AP, J. Scott Applewhite. Členky "Squadu" zľava Rashida Tlaibová, Ilhan Omarová, Alexandria Ocasiová-Cortezová a Ayanna Pressleyová

Hviezda progresívneho krídla zašla na Twitteri ešte ďalej. „Nezaujíma ma, ako sa to ktorýkoľvek hovorca snaží otočiť. USA vetovali výzvu OSN na zastavenie paľby. Ak sa a Biden nedokáže postaviť spojencovi, komu sa môže postaviť? Ako môžu dôveryhodne tvrdiť, že sa zasadzujú za ľudské práva?,“ pýta sa Ocasio-Cortez, pričom narážala na zablokovanie vyhlásenia OSN a tlačovú konferenciu hovorkyne Bieleho domu Jen Psaki.

Tá uviedla, že Biden v telefonáte hovoril s izraelskými predstaviteľmi aj vysťahovaní Palestínčanov a demolácii ich domov, ktoré podľa Bidena napätie eskaluje. Ocasio-Cortez v nasledujúcom tweete dodala: „Štáty apartheidu nie sú demokraciami.“

Ak si prečítate vyhlásenia prezidenta Bidena, ministra Blinkena, (ministra obrany) generála Austina a vodcov oboch strán, ťažko by ste vedeli, že Palestínčania vôbec existujú,“ uviedla dcéra palestínskych prisťahovalcov Rashida Tlaib, ktorá zastupuje Michigan pre Kongresom. „Pripomínam kolegom, že Palestínčania skutočne existujú, že sme ľudia.“

Kto je ďalším terčom ich sympatií? ISIS?, pýta sa ďalší demokrat 

Niektorí zákonodarcovia sa zastali Izraela ako tradičného spojenca a uznali jeho nárok na obranu, ale odsúdili zaobchádzanie s Palestínčanmi. „Musíme ale tiež zmeniť a odsúdiť neprimeranú diskrimináciu a zaobchádzanie, ktorým čelia Palestínčania,“ cituje kongresman za štát Wisconsin Marca Pocana Jewish Insider.

Iní demokrati držiaci tradičnú líniu naopak kritizujú svojich straníckych kolegov. „Nikto by tu nemal ospravedlňovať teroristickú organizáciu,“ povedal Josh Gottheimer z New Jersey. „Kto je ďalším terčom ich sympatií? ISIS? Al-Kájda? Hizballáh? Aj keď sa nie vždy môžeme zhodnúť na politike Izraela, malo by nám byť zrejmé, že nič – nič – neospravedlňuje teroristickú organizáciu strieľajúcu rakety na nášho spojenca.“

Denník New York Times sa domnieva, že politici progresívneho krídla túto problematiku považujú za otázku rasovej spravodlivosti, ktorá je hlboko prepojená s politikou Spojených štátov. „Základňa strany sa uberá veľmi odlišným smerom, ako to bolo v prípade založenia strany,“ uviedol James Zogby, zakladateľ Arabsko-amerického inštitútu pre New York Times. „Ak podporujete Black Lives Matter, nie je to ťažký krok k tomu, aby ste povedali, že na palestínskych životoch záleží.“

Americkí Židia aj progresívci prispeli k Bidenovmu víťazstvu 

Faktom ostáva, že americkí Židia aj progresívni voliči patria do voličskej základne Demokratickej strany a pomohli k zvoleniu Joea Bidena za prezidenta. Biden preto bude mať ťažkú úlohu manévrovať medzi týmito dvoma pólmi.

Podľa prieskumu, ktorý minulý týždeň zverejnilo Pew Research Center, sa dve tretiny amerických Židov vo veku nad 65 rokov označili za emocionálne spriaznených s Izraelom v porovnaní so 48 percentami dospelých Židov do 30 rokov.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh

Ten istý prieskum potvrdil, že sedemdesiatjeden percent všetkých Židov sa stotožňuje alebo sa prikláňa k demokratom, v porovnaní s iba 26 percentami, ktorí sú republikánmi. Politické presvedčenie amerických Židov nezmenili ani snahy bývalého prezidenta Donalda Trumpa a jeho proizraelské politiky.

Trump a jeho zať Jared Kushner, ktorému bola zverená izraelská otázka, urobili viacero kontroverzných rozhodnutí. Vrátane uznania izraelskej zvrchovanosti nad sporným územím, ako sú Golanské výšiny, presunutia veľvyslanectva USA do Jeruzalema. Zatvoril palestínsky politický úrad vo Washingtone, zastavil pomoc utečencom na západnom brehu Jordánu a Gaze a účinne prerušil vzťahy s najvyššími palestínskymi úradníkmi.

„Donald Trump spolitizoval americkú podporu Izraela,“ uviedla pre Vox Halie Soifer, generálna riaditeľka Židovskej demokratickej rady v Amerike a bývalá poradkyňa pre národnú bezpečnosť vtedajšej senátorky a terajšej viceprezidentky Kamaly Harris.

„Kráľ Bibi“: Ako sa stal z člena elitného komanda politik, ktorý polarizuje izraelskú spoločnosť. Inšpiroval aj Fica

Tvrdší postoj žiadajú aj voliči demokratov 

Napriek tomu, že USA pôsobilo ako tradičný spojenec Izraela, prieskum Pew Research Center z roku 2019 uvádza, že 35 percent demokratov hodnotilo Izraelčanov nepriaznivo, v porovnaní s 18 percentami republikánov. Demokrati tiež častejšie vnímali Palestínčanov priaznivo (58 percent oproti 32 percentám republikánov). V tom čase si polovica demokratov myslela, že Trump príliš zvýhodňuje Izraelčanov.

biden usa
zdroj: TASR/AP/Saul Loeb

Marcový prieskum Gallup potvrdzuje tento trend. Iba 43 percent demokratov uvádza, že ich sympatie sú väčšie k Izraelčanom, 38 percent opýtaných uprednostňuje Palestínčanov. Väčšina demokratov tvrdí, že USA by mali vyvinúť väčší tlak na Izrael, aby urobil kompromisy s Palestínčanmi s cieľom nastoliť mier. V roku 2008 si to myslelo iba 33 percent.

Výzvu na zastavenie bojov podpísalo 24 senátorov

Washginton Post uvádza, že 28 zo 48 demokratických senátorov v nedeľu vyzvalo na okamžité zastavenie paľby medzi Izraelom a Hamasom. Medzi signatárov výzvy patria významné osobnosti progresívneho krídla strany ako senátor Vermontu Bernie Sanders a senátorka Massachusetts Elizabeth Warren. Medzi zákonodarcami bolo 10 židovských zákonodarcov. Samotný Sanders je žid a ku židovským koreňom sa hlási aj kritička Izraela Alexandria Ocasio-Cortez.

„Prezidenti majú v zahraničnej politike väčší priestor ako v domácej politike, ale nie je rozumné, aby prezident zaujímal pozície v dôležitých otázkach v rozpore s toľkými voličmi jeho strany. Biden má dlhoročnú históriu zaujímania pozícií, ktoré zjednocujú bežne rozrušenú demokratickú koalíciu,“ uvádza Washington Post. Podľa denníka má Biden zatiaľ pozíciu, aby udržal súčasnú pozíciu voči Izraelu. „Otázka, či bude ochotný to robiť počas celého svojho funkčného obdobia, keď sa nálady voličov v Izraeli a Demokratickej strane čoraz viac rozchádzajú, je otvorenou otázkou.“

Zdroje: Washington Post, White House, TASR, New York Times, Jewish Insider, Vox, Washington Post, White House

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech