OCD je viac než puntičkárstvo. Touto chorobou si prešiel David Beckham, no aj tisíce Slovákov

  • S obsesívno-kompulzívnou poruchou sa stretli už 2 % populácie
  • Pravidelné opakovanie činností ľudí obmedzuje v bežnom živote
OCD
Instagram/ David Beckham, pixabay/Leonariel
  • S obsesívno-kompulzívnou poruchou sa stretli už 2 % populácie
  • Pravidelné opakovanie činností ľudí obmedzuje v bežnom živote

Ak sa povie OCD, teda obsesívno-kompulzívna porucha, mnohí si spomenú na seriálového Monka – prehnaná poriadkumilovnosť, tendencia neustále si umývať ruky a nutkanie dookola kontrolovať tie isté veci.

Táto porucha je však aj o niečom inom. Ľudí, ktorí trpia podobnou chorobou, neustále prenasledujú vtieravé myšlienky. Tie následne ovplyvňujú celý ich život.

Iracionálnym myšlienkam sa nedá ubrániť

Ako už pomenovanie poruchy naznačuje, choroba pozostáva z obsesií, teda vtieravých myšlienok, a následných kompulzií, ktoré predstavujú vykonávanie určitých činností. Práve im ľudia často a nechcene pripisujú magickú moc. Domnievajú sa totiž, že vykonanie nejakej aktivity ochráni ich samých alebo najbližších pred nejakou tragédiou.

Ako píše National Institute of Mental Health, ľudia nie sú schopní úplne ovplyvniť alebo ovládať svoje myšlienky. Z toho dôvodu následne vykonávajú činnosti, pre ktoré nemajú nijaké racionálne vysvetlenie.

Podobné správanie vedie ku krátkodobej úľave od úzkostí, ktoré sú spôsobené myšlienkami. Ďalej tiež uvádzajú, že človek s OCD spomínanému správaniu alebo impulzom venuje minimálne hodinu denne.

Nakoľko ľudia s touto poruchou nie sú schopní ignorovať podobné nutkania, ovplyvňuje to chod ich celého dňa. Často sú nútení vrátiť sa skontrolovať auto aj napriek tomu, že už sa uistili, že je zamknuté.

Možno sa stretnúť aj s takou formou OCD, ktorej obsahom sú takzvané zakázané myšlienky. Človek sa totiž bežne zamýšľa nad nevhodným správaním voči iným aj sebe samému, v tomto prípade však ide iba o vizualizáciu, nie samotné vykonávanie činností.

Podľa štatistík poruchou trpí viac ženská, než mužská časť populácie.

Štatistika
zdroj: National Institute of Mental Health

 

Nejde o Tourettov syndróm

Okrem vyššie spomínaného môže byť súčasťou obsesívno-kompulzívnej poruchy aj „tiková porucha“. Viditeľné môže byť nadmerné žmurkanie očami, neprimeraná mimika či trhanie hlavou a ramenami. Často sa vyskytuje aj vydávanie rôznych zvukov či opakovanie určitých slov.

Nič zo spomenutého však nie je podmienkou, nakoľko prejavy OCD sú veľmi individuálne. Taktiež je nutné podotknúť, že ich správanie nepredstavuje nijakú hrozbu.

Psychologička: Dnešné deti sú veľmi slabé, môže nám chýbať generácia samostatných a sebavedomých ľudí

U Beckhamovcov má všetko svoj systém

Spomínanou poruchou trpí aj množstvo známych osobností. Medzi ne patrí aj David Beckham, ktorý si musí všetky veci triediť podľa farieb a organizovať ich podľa stanovených pravidiel.

Jeho žena uviedla, že David kúpil tri chladničky. Chcel totiž, aby sa v jednej nachádzali nápoje, v druhej šaláty a v tretej všetko ostatné.

Taktiež si vraj časopisy na stole ukladá podľa abecedy a zároveň veľkosti. Ďalej si potrpí na párne čísla. Ak sa vedľa seba nachádzajú 3 plechovky, jednu z nich musí vyhodiť.

Ako sám uvádza, podobné správanie sa pokúšal obmedziť, no bezvýsledne. Pripúšťa, že s OCD sa musel iba naučiť žiť. Okrem Davida obsesívno-kompulzívnou poruchou trpia aj Jessica Alba či Cameron Diaz. Tá sa priznala, že kľučku na dverách umývala tak často, až vybledla.

Vynálezca Nikola Tesla bez zaužívaných rituálov nezačal jesť

Ľudia si často mýlia perfekcionizmus a spomínanú chorobu. Sú to však odlišné veci. Psychologička v knihe Záblesk geniality tvrdí: „Osoby so skutočnou OCD sú rukojemníkmi nekonečných slučiek. Nedokážu existovať vo svete tak ako okolie, pretože ich spútava vlastné opakované správanie.“

Kniha sa venuje Teslovmu životu a autor v nej hovorí, že Tesla začal jesť len v momente, ak mal po ľavej ruke 24 obrúskov. Taktiež odmietal obedovať v prítomnosti žien, ktoré na sebe mali perly.

Všetky spomínané znaky sú dôkazom toho, že OCD je naozaj individuálna, a má rôzny priebeh.

 

Zdroje: National Institute of Mental Health, healthcentral.com, Kniha Záblesk geniality- John F. Wasik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá