More akoby sa varilo. Z Nord Streamu po výbuchoch uniká plyn

  • Únik plynu na dvoch miestach na Nord Streame 1 je severovýchodne od ostrova Bornholm
  • Únik z Nord Streamu 2 je južne od ostrova
nordstream
Twitter/ANonymous
  • Únik plynu na dvoch miestach na Nord Streame 1 je severovýchodne od ostrova Bornholm
  • Únik z Nord Streamu 2 je južne od ostrova

V okolí miest úniku plynu z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 Dánsko zriadilo zóny zákazu na ochranu námornej a vzdušnej dopravy. Informovalo o tom v tlačovej správe Dánske obranné velenie, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál CNN. Únik plynu na dvoch miestach na Nord Streame 1 je severovýchodne od ostrova Bornholm, únik z Nord Streamu 2 je južne od ostrova.

Velenie uviedlo, že do spomenutých zón v Baltskom mori vyslali dve lode. „Fregata Absalon a plavidlo Gunnar Thorson na kontrolu znečistenia sú na ceste pre monitorovanie vôd v zónach zákazu a dánska obrana tiež poskytuje podporu s kapacitou vrtuľníkov,“ vysvetlilo. Zároveň zverejnilo videá s únikmi plynu, na ktorých možno vidieť bubliny a oblasť nepokojného mora.

Nemecké Nemecké geologické výskumné centrum GFZ uviedlo, že seizmometer na Bornholme v pondelok, a teda v deň keď tlak v plynovodoch dramaticky klesol, dvakrát zaznamenal otrasy zeme, informuje Sky News. Zariadenie zaznamenávalo ticho až do 2:00 miestneho času, keď zachytil špičku predstavujúcu chvenie na zemi, po ktorej nasledovalo nepretržité vlnenie.

Podobný vzorec sa zopakoval aj o 17:00. Pokles tlaku Nord Streamu 2 prvýkrát ohlásili v pondelok popoludní, v prípade Nord Streamu 1 sa tak stalo krátko po druhom chvení. GFZ však odmietlo špekulovať o tom, či namerané hodnoty súviseli s únikmi potrubí, ktoré sú v blízkosti ostrova.

Hoci príčina únikov na plynovodoch, ktoré sú určené na privádzanie zemného plynu z Ruska do Európy, nie je známa, kolujú obavy zo sabotáže. Tak dianie podľa agentúry AP nazval už napríklad poľský premiér Mateusz Morawiecki a aj hovorca Kremľa povedal, že „nemožno vylúčiť žiadnu verziu“.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránok televízií CNN a Sky News.

Nejde o zemetrasenie

Seizmické stanice vo Švédsku, Nórsku a Fínsku v pondelok zaregistrovali dve explózie blízko miest únikov z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltskom mori.

Seizmológ Björn Lund z Uppsalskej univerzity, ktorý patrí do švédskej národnej seizmologickej siete, uviedol, že prvý výbuch zaznamenali skoro ráno juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Neskorší a silnejší výbuch sa odohral v noci severovýchodne od ostrova a rovnal sa zemetraseniu s magnitúdou 2,3.

„Veľmi dobre vieme, ako vyzerá podvodný výbuch. A v tomto prípade nie je pochýb o tom, že to nie je zemetrasenie,“ vyjadril sa Lund.

Aj nemecké geologické výskumné centrum GFZ uviedlo, že seizmometer na Bornholme v pondelok, a teda v deň, keď tlak v plynovodoch dramaticky klesol, dvakrát zaznamenal otrasy zeme. GFZ však odmietlo špekulovať o tom, či namerané hodnoty súviseli s únikmi potrubí, ktoré sú v blízkosti ostrova.

Agentúra SITA 26. septembra tiež informovala o tom, že dánsky námorný úrad v pondelok oznámil, že zaznamenal únik plynu z plynovodu Nord Stream 2, ktorý vedie z Ruska do Európy cez Baltské more. Podľa úradu to predstavuje nebezpečenstvo pre námornú dopravu.

Plyn nie je toxický

Prevádzkovateľ plynovodu potvrdil, že únik plynu nastal juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Dánsky námorný úrad vydal varovanie a rozhodol, že plavidlá musia byť od plynovodu vzdialené najmenej päť námorných míľ.

Nemecká environmentálna organizácia Deutsche Umwelthilfe uviedla, že unikajúci plyn nie je toxický. Poukázala na to, že ide o metán, ktorý sa vo vode čiastočne rozpúšťa. Dokonca aj prípadná podvodná explózia by podľa Deutsche Umwelthilfe mala len miestny vplyv.

Plynovod Nord Stream 2 bol už dokončený, keď nemecký kancelár Olaf Scholz zastavil jeho certifikáciu po tom, ako Rusko krátko pred inváziou na Ukrajinu formálne uznalo nezávislosť dvoch proruských separatistických regiónov na východe Ukrajiny.

Zdroje: CNN, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá