Ochranári chcú dať stopku zimnej edícii festivalu Grape

  • Festival by sa mal konať 20 až 21. marca, výzvu proti nemu už podpísalo 116 vedcov, ochranárov a odborníkov
TASR
  • Festival by sa mal konať 20 až 21. marca, výzvu proti nemu už podpísalo 116 vedcov, ochranárov a odborníkov

Ochranári vyzývajú, aby sa neuskutočnila zimná edícia festivalu Grape. Agentúru SITA o tom informovali v tlačovej správe. Pod otvorenú výzvu sa už podpísalo 116 vedcov, ochranárov a odborníkov, dôvodom je ohrozenie zvierat hlukom v chránených zónach. Festival by sa mal konať na Martinských holiach 20 až 21. marca.

Podľa odborníkov by festival zasiahol zvieratá v najhoršom možnom období. „V predjarnej fáze ich životných cyklov, kedy majú najobmedzenejšie a najťažšie dostupné zdroje potravy i úkrytu, najmenšie energetické aj behaviorálne rezervy a najmenšiu pravdepodobnosť prežitia po vyrušení,“ objasnil Ján Topercer, spoluautor výzvy a botanik.

Gepostet von GRAPE FESTIVAL am Montag, 30. Dezember 2019

Podľa ochranárov proti zámeru organizátorov hovoria aj tunajšie obmedzené ubytovacie kapacity a možnosti dopravy, pretože cesta ku miestu konania je v zimnom a jarnom období len jednosmerná a neverejná, ale účelová lesná.

„Očakávaný vysoký počet návštevníkov preto na Martinských holiach nie je možné ani riadne ubytovať, ani uspokojiť ich základné hygienické potreby. O zabránení negatívnym dopadom predvídateľného nekultúrneho správania sa niektorých návštevníkov na prežívanie zraniteľných druhov a iných prírodných hodnôt už nevraviac. Na takéto veľké podujatie stredisko nie je pripravené ani bezpečnostne, keďže záchranné akcie počas víkendov tu zabezpečujú len dvaja členovia horskej záchrannej služby,“ píše sa v tlačovej správe.

Iniciátori a podporovatelia výzvy žiadajú príslušné organizácie a orgány štátnej správy ochrany prírody, aby v tejto citlivej veci bezodkladne zakročili v zmysle ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny a nečakali, že ich (ne)činnosť budú suplovať výzvy vedcov, mimovládne organizácie či médiá.

O stanovisko sme požiadali aj organizátorov festivalu Grape. Na ich odpovede čakáme. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech