Očkovaní v čiernych okresoch nedostanú žiadne výhody. Odborníci však prezradili, kedy sa to môže zmeniť

  • Za september bolo hospitalizovaných približne 1 200 pacientov, ktorí priemerne strávili v nemocnici osem dní
  • Zaočkovaní členovia domácnosti, v ktorej je niekto nakazený, majú výnimku z karantény
  • Na očkovanie treťou dávkou vakcíny bolo prihlásených 23-tisíc ľudí
  • Koronakríza sa môže natiahnuť i počas budúceho roka, dôvodom sú veľké globálne rozdiely v zaočkovanosti
Na snímke riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Matej Mišík. Očkovanie 3. dávkou vakcíny klientov Domova sociálnych služieb v Barci v Košiciach.
Na snímke riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Matej Mišík. Očkovanie 3. dávkou vakcíny klientov Domova sociálnych služieb v Barci v Košiciach., TASR/Jakub Kotian TASR/František Iván
  • Za september bolo hospitalizovaných približne 1 200 pacientov, ktorí priemerne strávili v nemocnici osem dní
  • Zaočkovaní členovia domácnosti, v ktorej je niekto nakazený, majú výnimku z karantény
  • Na očkovanie treťou dávkou vakcíny bolo prihlásených 23-tisíc ľudí
  • Koronakríza sa môže natiahnuť i počas budúceho roka, dôvodom sú veľké globálne rozdiely v zaočkovanosti

Koronavírus sa v súčasnosti šíri najmä medzi mladšími ľuďmi, konkrétne stredoškolákmi, ktorí ďalej šíria nákazu v domácnostiach. Uviedol to na tlačovej besede po rokovaní konzília odborníkov riaditeľ Inštitútu zdravotnej analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Na tlačovej besede členovia konzília odborníkov informovali, že nateraz nemôžu očkovaní počítať so žiadnymi výhodami v čiernych okresoch. Zmeniť sa to však môže po Dušičkách, kedy konzílium opäť otvorí otázku COVID automatu.

Mišík médiá informoval aj o tom, že za september bolo hospitalizovaných približne 1 200 pacientov, ktorí priemerne strávili v nemocnici osem dní. Umelú pľúcnu ventiláciu si v septembri vyžadovalo 167 pacientov, títo ľudia v priemere strávili v nemocnici 13,5 dňa. Zdôraznil tiež, že je badať výrazný benefit v rámci očkovania.

„Vo vekovej skupine 70 rokov je vidno, že efekt očkovania je až desaťnásobný.” To znamená, že očkovanie desaťnásobne znižuje riziko, že pacient bude potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová v rámci tlačovej besedy po rokovaní konzília odborníkov zopakovala pravidlá dodržiavania desaťdňovej karantény v prípade nakazenia sa niektorého člena domácnosti, napríklad dieťaťa.

„Domácnosť je s ním v karanténe, a to 5 plus 10 dní z toho dôvodu, že takéto dieťa v domácnosti môže spolubývajúcich nakaziť počas piatich dní. Čiže týchto ľudí nemôžeme testovať hneď na druhý deň,” vysvetlila Prokopová.

Dodala tiež, že zaočkovaní členovia domácnosti, v ktorej je niekto nakazený, majú výnimku z karantény. Mali by však dodržiavať zvýšené protiepidemické opatrenia. Takisto majú možnosť sa dať na piaty deň od posledného kontaktu z nakazeným otestovať, pričom test je dôležitý najmä vtedy, ak na sebe spozorujú nejaké klinické príznaky ochorenia.

Protipandemické opatrenia sa na sviatky sprísňovať nebudú. Jednotlivé okresy Slovenska sa budú naďalej riadiť podľa aktuálneho nastavenia COVID automatu. Informovala o tom hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová v rámci tlačovej besedy po rokovaní konzília odborníkov. Konzílium však prosí ľudí, aby cestovanie na sviatok Všetkých svätých dobre zvážili, a to najmä v bordových a čiernych okresoch.

O tretiu dávku je záujem

Ministerstvo zdravotníctva SR umožní očkovanie treťou dávkou aj tým ľuďom, ktorí sú plne zaočkovaní, a zároveň prekonali ochorenie COVID-19. Ako v rámci tlačovej besedy po stretnutí konzília odborníkov primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava Alena Koščálová, dôvodom je vysoký záujem tejto skupiny ľudí o dodatočnú tretiu dávku.

Odborníci zvážili, že v prípade asymptomatického priebehu ochorenia a v prípade, že bolo ochorenie prekonané pred viac ako 12 mesiacmi, má tretia dávka pre týchto ľudí zmysel.

Koščálová tiež uviedla, že na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bolo prihlásených 23-tisíc ľudí. Za dva týždne si tretiu dávku vakcíny nechalo vpichnúť viac ako 6 400 ľudí. Momentálne sa očkuje najmä v skupinách imunokompromitovaných osôb, ktorí dostávajú takzvanú dodatočnú dávku.

Začali sa už očkovať aj zdravotníci a klienti zariadení sociálnych služieb, ktorí dostávajú vakcínu po viac ako šiestich mesiacoch od podania druhej dávky.

Pandémia tu bude aj budúci rok 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že pandémia ochorenia COVID-19 „bude trvať o rok dlhšie, než je potrebné“, pretože chudobnejšie krajiny nedostávajú potrebné vakcíny. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Bruce Aylward, popredný predstaviteľ WHO, skonštatoval, že koronakríza sa ľahko môže natiahnuť i počas budúceho roka. Dôvodom sú podľa neho veľké globálne rozdiely v zaočkovanosti. Napríklad v Afrike dosiaľ zaočkovali menej ako 5 % tamojšej populácie, kým na väčšine ostatných kontinentov je to približne 40 %.

Aylward apeluje na bohaté krajiny, aby prepustili svoje miesta v rade na vakcíny. Farmaceutické spoločnosti by tak potom mohli uprednostniť krajiny s najnižšími príjmami. Dodal, že bohaté štáty by mali urobiť „inventúru“ toho, ako dopadli ich sľuby týkajúce sa darovania vakcín chudobnejším, ku ktorým sa zaviazali počas rôznych samitov.

Iniciatíva COVAX, ktorej cieľom je poskytnúť vakcíny proti koronavírusu krajinám s nízkymi a strednými príjmami, pôvodne chcela do konca tohto roka distribuovať dve miliardy dávok. Zatiaľ však odoslala iba 371 miliónov dávok.

Zdroje: SITA, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá