Očkovania zostávajú povinné, kotlebovský antivaxerský zákon parlament zmietol zo stola

  • Kotlebovci navrhovali, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, či svoje deti dajú zaočkovať alebo nie
  • Zo zákona o povinnom očkovaní chceli vyradiť niektoré vakcinácie, ktoré sú v súčasnosti povinné
BeFunky-collage - 2020-09-23T132217.005
TASR/Martin Baumann, Dano Veselský
  • Kotlebovci navrhovali, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, či svoje deti dajú zaočkovať alebo nie
  • Zo zákona o povinnom očkovaní chceli vyradiť niektoré vakcinácie, ktoré sú v súčasnosti povinné

Národná rada SR neposunula do ďalšieho legislatívneho procesu návrh poslancov zo strany Kotlebovci-ĽSNS na novelizáciu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novelou sa mali vytvoriť podmienky pre slobodné rozhodovanie sa občanov o podstúpení očkovania.

Podľa opozičných poslancov nemožno nikomu upierať právo slobodne a bez nátlaku rozhodovať o tom, či podstúpia akýkoľvek lekársky zákrok. Poslanci parlamentu však návrh zamietli a povinné očkovanie bude prebiehať tak, ako doteraz.

Absolútny rekord v počte nových prípadov koronavírusu. Je ich viac ako 300

Opozičná strana ĽSNS sa pokúsila zákon o slobode v očkovaní predložiť už viackrát. Ani raz však neuspela. Očkovanie vtedy poslanci prirovnávali k pokusom nacistického doktora Mengeleho. Povinné očkovanie je podľa nich násilné podrobenie sa lekárskemu zákroku  bez súhlasu dotknutej osoby, čo je v rozpore s ľudskými právami.

V súčasnosti sa povinné očkovanie vykonáva na deťoch aj dospelých. Vakcinácia prebieha proti nákazlivým chorobám, ako napríklad záškrt, tuberkulóza, detská obrna, mumps, osýpky či rubeola. Mnohé z týchto chorôb sú pre osoby z rizikových skupín smrteľné. V ďalších prípadoch zase spôsobujú trvalé následky, ako napríklad neplodnosť (mumps), alebo fatálne poškodenie plodu tehotnej ženy (ružienka).

Očkovania sú povinné pre všetkých, ktorí nemajú kontraindikácie, teda sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať očkovať. Na Slovensku sa práve vďaka okčkovaniu spomínané choroby takmer nevyskytujú.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech