Očkovanie bez strachu z ihly a bez bolesti môže byť realitou. Dokonca by si sa mohol zaočkovať doma, úplne sám

  • Vedci vyvinuli očkovanie náplasťou. Vyvoláva podobný pocit, ako suchý zips
  • Prišli na spôsob, ako ju jednoducho a rýchlo vyrábať vo veľkom
  • Vedci vyvinuli očkovanie náplasťou. Vyvoláva podobný pocit, ako suchý zips
  • Prišli na spôsob, ako ju jednoducho a rýchlo vyrábať vo veľkom

Očkovanie je jedinou cestou z pandémie, zhodli sa vedci. Teraz dokonca vyvinuli novú alternatívu, ktorá je omnoho príjemnejšia než bežná „včelička“. Science Alert informuje, že pri prvých testoch vykazovala ešte väčšiu imunitnú odpoveď ako klasické očkovanie. Na ľuďoch ju síce zatiaľ neskúšali, no všetko nasvedčuje tomu, že ide o prelomový objav. Očkovať sa zrejme bude dať aj bezbolestnými náplasťami.

Chrániť sa podľa všetkého budú onedlho môcť komfortne aj tí, ktorí sa vakcíne doteraz vyhýbali zo strachu z ihiel.

Očkovanie bez úzkosti z ihiel

Podľa CDC „náplasť s mikroihlami“ obsahuje ihličky, ktoré sú umiestnené nahusto vedľa seba a sú tenšie ako ľudský vlas. Po tom, čo si ju prilepíš k telu, by si nemal cítiť takmer nič: „Je to ako keby niekto vzal nejaký suchý zips a stlačil ho pevne na vašu pokožku,“ povedal Mark Prausnitz, profesor na Gruzínskej technickej univerzite chemického a biomolekulárneho inžinierstva.

Mikroihlové náplasti sa vyvíjajú už roky, nejde o novinku. Problémom však bolo vyrábať ich vo veľkom, keďže už výroba jedného bola náročná. Navyše bolo zložité prispôsobiť rovnakú náplasť k rôznym typom vakcín.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Vedci zo Severnej Karolíny však prišli s výskumom, ktorý spomínané problémy rieši a to pomocou pokročilej techniky 3D tlače. Tá sa nazýva kontinuálna výroba kvapalného rozhrania a ide o patentovanú metódu, ktorá pomocou ultrafialového svetla a špeciálnej živice vytvára spomínané náplasti. Tie sú vďaka tomu úplne totožné vo všetkom: veľkosti, tvare aj v rozostupe ihiel.

Očkovanie
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Menej náročné, viac protilátok

Vďaka 3D tlači sa vyrábajú ľahko a rýchlo, čo by mohlo priniesť ich širšie využitie. Okrem toho, že by potešili tých, ktorí sa boja ihiel, aplikovať by si si ju zvládol aj úplne sám. Je vymyslená tak, aby musela ísť len kúsok pod kožu a preto by si nepotreboval asistenciu lekára.

Zatiaľ ju na ľuďoch neskúšali. Výsledky výskumov na myšiach však naznačujú obrovský úspech. Myši mali po podaní takejto formy vakcíny takmer 50 násobne viac protilátok než po tej bežnej.

Vedci si tiež myslia, že budú vedieť regulovať silu takéhoto očkovania a prispôsobovať ju konkrétnym pacientom. Zároveň nevyžaduje žiadne špeciálne uskladnenie a nepoužitá vydrží dlhšie. Podobnou formou chcú v budúcnosti podávať aj vakcínu proti chrípke či osýpkam.

Epidemiológ CDC James Goodson, ktorý sa špecializuje na choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním, naznačuje, že kompaktné balenie a jednoduché podanie mikroihličkových náplastí by mohlo výrazne zlepšiť systém očkovania. Kľúčom ku globálnemu úspechu je podľa jeho slov práve zjednodušená logistika vakcíny, ktorá sa vie podávať rýchlo a jednoducho.

Vedci momentálne skúmajú, ako by mohli svojou technikou očkovať aj RNA vakcínami, napríklad Pfizerom či Modernou.

Zdroje: Science Alert, CDC, University of North Caroline

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá