Očkovanie je nelogické, mám rakovinu a presunuli ma do neskoršej fázy, vraví zúfalá onkopacientka Janka

  • Jana, ktorá bojuje s ťažkým ochorením, poukazuje na nutnosť dodržiavania opatrení
  • Ľudia, ktorí na pandémiu neveria, sú pre ňu záhadou
Ilustračný obrázok
TASR/AP Photo/Virginia Mayo, Instagram/ja.na.sis
  • Jana, ktorá bojuje s ťažkým ochorením, poukazuje na nutnosť dodržiavania opatrení
  • Ľudia, ktorí na pandémiu neveria, sú pre ňu záhadou

38-ročná Janka Šišková si pri náhodnom dotyku našla hrčku na prsníku, pričom jej lekár po vyšetrení oznámil, že ide o rakovinu prsníka. „Bolo to v apríli 2020, len pár dni pred mojimi 38. narodeninami. Liečba začala v máji 2020, kedy mi vyoperovali nádor a 8 uzlín spod pazuchy. Histologické vyšetrenie ukázalo, že sa jedná o invazívny duktálny karcinóm, pričom v 6 uzlinách boli prítomné metastázy. Zjednodušene, nachádzam sa v 3. štádiu zo 4,“ hovorí pre Startitup Jana.

V jej prípade liečba pokračovala chemoterapiou a biologickou liečbou. Chemoterapiu začala podstupovať už v máji 2020 a v decembri absolvovala aj rádioterapiu, ktorá trvala 6 týždňov, každý pracovný deň.

Riziko nákazy sa zvyšovalo

Práve ľudia s podobným ochorením sú v aktuálnej situácii jednou z najohrozenejších skupín. Jana nám povedala, že asi nemusí nijak bližšie opisovať, akou náročnou liečba v spojení s pandémiou je. „Pri všetkých nežiadúcich účinkoch, ktoré s liečbou súvisia, je dôležité, aby sa človek obklopil ľuďmi, ktorí ho podporia,“ hovorí nám Jana.

Čím rýchlejšie ale na Slovensku stúpali čísla nakazených a sprísňovali sa pandemické opatrenia, tým menej vraj boli pre Janu tieto veci dostupné.

„Keďže žijem s 5-ročnou dcérou sama, je pre mňa veľmi zložité zabezpečiť jej starostlivosť v čase, keď nie som schopná ju vykonávať. Samozrejme, s výchovou veľmi pomáhal jej otec aj starí rodičia, za čo som vďačná. Snažím sa skôr poukázať na to, že škôlky sú viac zatvorené ako otvorené. Jednalo sa aj viac ako o týždeň celodennej starostlivosti každé 3 týždne, čím sa zvyšovalo aj riziko vzájomnej nákazy koronavírusom. Samozrejme, opatrenia považujem za nevyhnutné. Otázkou však je, či sú opatrenia systémové, účinné a či sa dostatočne a efektívne kontroluje ich dodržiavanie,“ hovorí Janka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @ja.na.sis

Cíti hnev aj smútok

Jana taktiež popisuje, že ľudia, ktorí spochybňujú existenciu koronavírusu, pre ňu zostávajú záhadou.

„Ja osobne rúško nosím kvôli iným tak, ako si dávam ruku pred ústa, keď zakašlem alebo si kýchnem. Ak som preto ovca, som s tým úplne OK. V priebehu posledných 10 mesiacov som totiž bola v nemocnici takmer 80-krát. Strávila som hodiny čakaním na liečbu, vyšetrenia, výkony a podobne. V čakárni som napríklad počas rádioterapie sedávala denne s inými onkopacientami, ktorých vekový priemer bol viac ako 60 rokov. V tom čase som obmedzila všetky osobné kontakty na úplné minimum, lebo som si nevedela predstaviť, čo by sa stalo, ak by som tam dotiahla koronu. Alebo som si to vedela predstaviť úplne presne,“ opisuje Janka.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá