Očkujú 75 000 ľudí denne. Krajina o veľkosti Slovenska je vo vakcinácii svetovým lídrom

  • Izrael začal 20. decembra s očkovaním proti ochoreniu COVID-19
  • Krajina prekonala rekord vo vakcinácií a stala sa svetovým lídrom
  • V najbližších dňoch plánujú očkovať minimálne 100 000 ľudí denne
vakcína covid-19
TASR/AP/Ng Han Guan
  • Izrael začal 20. decembra s očkovaním proti ochoreniu COVID-19
  • Krajina prekonala rekord vo vakcinácií a stala sa svetovým lídrom
  • V najbližších dňoch plánujú očkovať minimálne 100 000 ľudí denne

Izrael začal 20. decembra s očkovaním verejnosti proti infekčnej chorobe COVID-19, informovala agentúra TASR. Krajine vakcínu zabezpečili spoločnosti Pfizer a Moderna. Medzi prvými zaočkovanými boli zdravotníci, ďalej Izraelčania, ktorí patria do rizikových skupín a ľudia nad 60 rokov.

Prvý, komu bola vakcína aplikovaná, bol 81-ročný  izraelský prezident Reuven Rivlin. Ten Izraelčanov dokonca prostredníctvom Twitteru vyzval, aby sa dali zaočkovať tiež.

V priamom televíznom prenose sa večer pred oficiálnym začiatkom očkovania dali zaočkovať izraelský premiér Benjamin Netanjahu a izraelský minister zdravotníctva Julim Edelsteinom.

„Požiadal som, aby sme spolu s ministrom zdravotníctva Julim Edelsteinom boli zaočkovaní ako prví, aby sme slúžili ako osobný príklad a povzbudili vás k očkovaniu,“ uviedol Netanjahu vo vysielaní.

Benjamin Netanjahu
zdroj: TASR/Amir Cohen/Pool via AP

Podľa pôvodných plánov sa vakcinačná kampaň v Izraeli mala začať 27. decembra. Prvé vakcíny doviezli do Izraela pred dvoma týždňami a Netanjahu následne informoval, že denne môže byť zaočkovaných 60 000 ľudí.

Ich očkovací plán sa ale začal uberať ešte lepším smerom. Vo štvrtok bolo vykonaných viac ako 74 000 očkovaní. Ide o rekord a tým sa krajina stala jedným zo svetových lídrov v očkovaní, informuje Our World in Data.

štatistika
zdroj: jpost.com

Fond sa teda zaviazal, že budúci týždeň zaočkuje najmenej 25 000 ľudí denne. Doposiaľ bolo v Izraeli vykonaných 190 000 očkovaní.

Denne plánujú zaočkovať 100 000 ľudí

Izraelský minister zdravotníctva Edelstein sľúbil, že miera očkovania sa v najbližších dňoch náramne zvýši. Ich cieľom je zaočkovať minimálne 100 000 ľudí denne.

Do konca prvého štvrťroka 2021 by mali byť zaočkované takmer štyri milióny Izraelčanov. Okrem toho ministerstvo zdravotníctva schválilo extrakciu šiestich dávok z koronavírusovej vakcíny Pfizer namiesto piatich. Tento krok zvyšuje množstvo dávok vakcíny Pfizer v Izraeli o 20 %.

Napriek dokonalému plánu vakcinácie prípadov stále pribúda. Krajina má približne veľkosť nášho Slovenska, no od februára zaznamenala 370 000 prípadov nákazy koronavírusom. V dôsledku nákazy zomrelo vyše 3 000 ľudí.

Krajinu čaká tretí čiastočný lockdown

Denný prírastok infikovaných bol v posledných dňoch vyšší ako 3 000. Preto Izrael od nedele už po tretí raz zavedie čiastočný lockdown z dôvodu narastajúceho počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informuje agentúra DPA.

Izraelská vláda rozhodla, že opatrenia zostanú v platnosti predbežne po dobu dvoch týždňov. Ak denný nárast počtu prípadov za toto obdobie neklesne pod 1000, platnosť opatrení môže byť predĺžená o ďalšie dva týždne.

Ľudia nebudú môcť navštevovať príbytky ľudí, s ktorými nie sú v príbuzenskom vzťahu. Takisto budú zakázané zhromaždenia desiatich a viac osôb vo vnútorných priestoroch a vonku sa nebude môcť zhromaždiť viac ako 20 ľudí.

Nové varianty vírusu už aj v Izraeli

Dôvodom je aj to, že Izrael zaznamenal prvé prípady nového variantu koronavírusu v krajine. Podľa agentúry AP nový kmeň zistili u troch ľudí, ktorí sú po návrate z Veľkej Británie vo vládou riadených karanténnych hoteloch. Zdroj štvrtého prípadu je stále predmetom skúmania.

Izrael tento týždeň takisto sprísnil obmedzenia týkajúce sa vstupu do krajiny, pričom zakázal vstup takmer všetkým cudzincom a od všetkých vracajúcich sa Izraelčanov požaduje izoláciu v štátnych hoteloch na 10 až 14 dní. Lety z Veľkej Británie, Dánska a Južnej Afriky sú úplne zakázané.

Prísne opatrenia a výborný plán vakcinácie, ktorý prebieha 24 hodín denne, je chvályhodný – na rozdiel napríklad od Slovenka, ktoré svoj očkovací plán stále nepozná. 27. decembra však už aj naša krajina plánuje zaočkovať prvého Slováka. 

Zdroje: jpost.com, TASR, ourworldindata.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech