Od budúceho roku by sme mohli mať národného lodného prepravcu

  • Ministerstvo dopravy a výstavby SR chce zaviesť verejnú osobnú lodnú prepravu
  • Fungovať by mohla začať už od januára budúceho roku
TASR
  • Ministerstvo dopravy a výstavby SR chce zaviesť verejnú osobnú lodnú prepravu
  • Fungovať by mohla začať už od januára budúceho roku

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko nedávno prišiel s nápadom na vznik národného leteckého prepravcu. Ako vtedy informovala SITA, minister dopravy Árpád Érsek tento návrh zamietol a vyhlásil, že ministerstvo s národnou leteckou spoločnosťou nepočíta. Otázka národného dopravcu je však stále živá, tentokrát v trochu inej podobe.

Ministerstvo dopravy by totiž chcelo zaviesť verejnú osobnú lodnú prepravu, ktorá by zabezpečovala pravidelný prevoz cestujúcich cez vodné plochy v našej krajine. Práve táto idea sa podľa TASR stala cieľom Návrhu zákona o vnútrozemskej plavbe. Ide o právnu normu z dielne Ministerstva dopravy a výstavby. V súčasnosti musí ešte ministerstvo rokovať s ďalšími rezortami.

zdroj: Dunaj (TASR)

Objednávateľom národného prepravcu je samotné ministerstvo a práve to by sa malo postarať o väčšinovú úhradu za poskytnutú dopravnú službu. Vyššie územné celky, na ktorých bude preprava premávať, však musia priložiť ruku k dielu tiež a zaplatiť by mali za 45 % z ceny za verejnú službu. Na úhrade sa môžu podieľať aj obce či iné osoby.

„Na poskytovanie dopravných služieb vo verejnom záujme v osobnej doprave sa ustanovuje podmienka pre verejného dopravcu mať licenciu a byť finančne spôsobilým,“ konštatuje rezort dopravy v dôvodovej správe.

Tento návrh sa môže zdať neopodstatnený, no vychádza z analýzy vnútrozemskej vodnej dopravy so zameraním sa na vyplnenie priestoru a zapojenia osobnej lodnej dopravy do systému verejnej osobnej dopravy SR. Týmto krokom by sa mal podporiť posun k ekologicky šetrnému dopravnému systému. MDV navrhuje účinnosť zákona na 1. januára 2020.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech