Od chudoby k úspešnému miliardárovi. Toto je inšpiratívny príbeh spoluzakladateľa WhatsApp Jana Kouma

  • V ére sociálnych sietí snáď každý z nás pozná aplikáciu WhatsApp
  • Práve za jej vznikom stojí počítačový programátor Jan Koum, ktorého život nebol ani zďaleka jednoduchý
  • Prečítaj si inšpiratívny príbeh spoluzakladateľa WhatsApp
whatsapp
WhatsApp, flickr.com
  • V ére sociálnych sietí snáď každý z nás pozná aplikáciu WhatsApp
  • Práve za jej vznikom stojí počítačový programátor Jan Koum, ktorého život nebol ani zďaleka jednoduchý
  • Prečítaj si inšpiratívny príbeh spoluzakladateľa WhatsApp

Jan Koum je v súčasnosti známym počítačovým programátorom. Predtým bol však iba obyčajným zamestnancom počítačovej firmy, ktorý sa snažil dostať seba a svoju rodinu z chudoby, v ktorej žili. Vo svojom voľnom čase sa venoval čítaniu vedeckej literatúry, a čo nikto nevedel, vyvíjal úplne nový produkt, ktorý mal zmeniť svet internetových technológií.

Vďaka dlhoročnej tvrdej práci je dnes jeho príbeh obrovskou inšpiráciou pre mnohých biznis lídrov a začínajúcich podnikateľov. Spolu so svojím obchodným partnerom Brianom Actonom rozvinul Koum inovatívnu spoločnosť.

Dnes je tento muž ukážkovým príkladom budovania podnikania. Prečítajte si viac o príbehu spoluzakladateľa WhatsApp, ktorý by mal poznať každý obchodný líder.

Ťažký život v chudobe

Ako uvádza portál Business Connect, Jan Koum sa narodil na Ukrajine v malej provinčnej dedinke mimo Kyjeva v roku 1976. Jeho detstvo nebolo jednoduché, čo naňho malo značne škodlivý vplyv. Vyrastal v komunistickej spoločnosti, ktorá bola pod neustálym drobnohľadom. Práve táto skúsenosť hlboko ovplyvnila jeho silné odhodlanie chrániť si vlastné súkromie, no aj súkromie iných.

„… všetko, čo ste robili, bolo odpočúvané, zaznamenané, ukradnuté. Nikto by nemal mať právo odpočúvať, inak sa z vás stane totalitný štát – taký štát, ktorému som ako dieťa unikol,“ uviedol Koum.

Jeho rodina bola úplne obyčajná. Matka bola ženou v domácnosti a otec pracoval ako stavbyvedúci. Avšak rodina to nemala po finančnej stránke ani zďaleka jednoduché. V ich dome dokonca netiekla ani len teplá voda. Mnohokrát sa vyhýbali telefonátom zo strachu, že vláda bude odpočúvať ich rozhovory.

Po páde komunizmu to rodina mala ešte ťažšie. Koumova matka si nedokázala nájsť žiadnu prácu, ktorá by im aspoň trochu prilepšila. Preto sa nakoniec rozhodli, že bude najlepšie, ak sa presťahujú do Spojených štátov amerických, aby začali úplne novú kapitolu života. A tak vo veku 16 rokov Jan emigroval spolu so svojou matkou a starou mamou do Ameriky.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Business Connect, Bookipi, The Famous People, Vodatula, Success Stories

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie