Od dnes dostaneš OP s biometriou. Tvoje údaje bude možné skontrolovať cez apku

  • Po novom sa dá občiansky preukaz vybaviť už len osobne
  • Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu otlačkov prstov sa vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov
Občiansky preukaz, ilustračná foto
Ilustračný obrázok, Startitup/Rebeka Jakubová; TASR/Jaroslav Novák
  • Po novom sa dá občiansky preukaz vybaviť už len osobne
  • Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu otlačkov prstov sa vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov

Rezort vnútra začal od dnešného dňa vydávať biometrické občianske preukazy. Policajné oddelenia dokladov tak od 1. decembra vydávajú doklady nového typu. 

Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát. „Odteraz každý, kto požiada o vydanie občianskeho preukazu, absolvuje rovnakú procedúru ako pri žiadosti o vydanie cestovného pasu,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec. Biometrické pasy Slovenská republika vydáva už od roku 2008.

Z informačných systémov ministerstva vnútra budú otlačky prstov vymazané v momente, keď bude doklad vydaný držiteľovi, keďže európske nariadenie o posilnení bezpečnosti dokladov v súvislosti s vydávaním dokladov neumožňuje vytváranie databázy otlačkov prstov.  Z toho dôvodu je zrušená aj elektronická služba, na základe ktorej bolo možné požiadať o občiansky preukaz online pri zmene trvalého bydliska. Po novom sa teda dá občiansky preukaz vybaviť už len osobne, a to na ktoromkoľvek oddelení dokladov. 

Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu otlačkov prstov sa vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov. Osobám, ktorým z rôznych dôvodov nebude možné dočasne zosnímať otlačky prstov, sa OP vydá s platnosťou na 1 rok.

Čip, na ktorý sa biometrické dáta ukladajú, je duálny, možno ho teda na rozdiel od čipu na doposiaľ vydávaných OP použiť aj bez čítačky, čiže bezkontaktne s pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC – teda rovnako ako platobnú bankovú kartu. Znamená to, že nový biometrický bezkontaktný OP je pripravený aj na používanie e-služieb cez mobil. 

Novinkou je, že čip umožňuje prezerať a kontrolovať si biometrické aj ostatné údaje v ňom zapísané, a to pomocou voľne prístupných aplikácií. Pri staršom type OP je to možné len na oddelení dokladov. 

Žiadna plošná výmena dokladov

Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že doteraz vydané staršie typy občianskych preukazov možno používať do konca doby ich platnosti. Pripomína však aktívnym používateľom elektronického podpisu, ktorým bol občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021, že platnosť certifikátov pre e-podpis uložených na čipe ich dokladu končí najneskôr 31. decembra 2022.

Používateľov na to upozorňuje aj aplikácia eID klient. Títo občania by mali požiadať o vydanie nového biometrického OP čo najskôr, aby už začiatkom roka mohli vykonávať elektronické úkony. 

Za vydanie OP z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do 2 pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie.

Ministerstvo vnútra taktiež upozorňuje, že o občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku a vyhotovený doklad si nechať doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či miestu zamestnania, alebo aj kuriérom priamo do vlastných rúk. Odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám, kde sú čakacie doby najdlhšie. Pravdepodobnosť, že na menších oddeleniach dokladov budete vybavení rýchlo, je veľmi vysoká.

Aké sú možnosti?

Podľa vyššie uvedených informácií a možností, ktoré štát „ponúka“, má občan SR na výber z troch alternatív.

  • Prvá je počkať a požiadať o nový biometrický občiansky preukaz, ktorý by sa mal vydávať od decembra 2022, prípadne od nového roka 2023, ak prezidentka podpíše zákon, ktorý schválil parlament. Slovensko tak začne vydávať biometrické OP.
  • Alternatíva číslo 2 je požiadať o nový OP, v skutočnosti o starý typ, s tým, že tu je možnosť pokračovania s elektronickým podpisom, lenže bez biometrických funkcií a vymeniť ho znova po auguste 2031.
  • Tretia možnosť je nechať si starý OP do konca jeho platnosti, ale nepoužívať elektronické služby, ktoré si vyžadujú podpis.
Zdroj: Ministerstvo vnútra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá