Od januára 2025 sa čistá mzda zvýši. Väčšie výplaty budú mať všetci Slováci (VÝPOČET)

 • Od januára 2025 budú mzdy vyššie
 • Môže za to nezdaniteľné minimum
 • Každý rok rastie v závislosti od životného minima
žena sa teší z peňazí, peniaze,
Ilustračné foto Freepik/lookstudio, wirestock
 • Od januára 2025 budú mzdy vyššie
 • Môže za to nezdaniteľné minimum
 • Každý rok rastie v závislosti od životného minima

Aj keď inflácia už nie je taká hrôzostrašne vysoká a ceny sa pomaly stabilizujú aj na Slovensku, vyžiť z mesačného platu nie je práve prechádzka ružovou záhradou. V prípade, že sa ti vidí tvoj plat nedostatočný máme pre teba dobrú správu. Od januára 2025 ti totiž na účet bude každý mesiac cinkať o čosi vyššia čiastka.

Portál Finsider informuje, že od budúceho roka mzdy porastú. Vzrastie totiž nezdaniteľné minimum, vďaka ktorému bude vyššia aj čistá mesačná mzda.

Vyšší príjem, nižšie dane

Ako píše portál od nového roka očakávaj vyšší mesačný príjem. Nezdaniteľné minimum, ktoré na svojej výplatnej páske pravdepodobne ignoruješ, totiž vzrastie, čo spôsobí aj vzrast tvojej výplaty.

Nezdaniteľná časť základu dane je suma, z ktorej štátu neodvádzaš žiadnu daň. Naviazaná je na životné minimum a rastie každý rok. Znamená to, že sa to dotkne úplne každého. Ak sa ti od januára v porovnaní s týmto rokom nezmení výška hrubej mzdy, nezúfaj. Zvýšenie pocítiš tiež.

Zmeny nastávajú preto, lebo od tohto leta stúpa suma životného minima. Jeho hodnota bude od júla predstavovať 273,99 eura. Doteraz to bolo 268,88 eura mesačne. Štatistický úrad priniesol informáciu, že inflácia nízkopríjmových domácností dosiahla v apríli tohto roka úroveň 1,9 percenta. Presne o tento rast inflácie sa životné minimum zvýši.

Finsider dopĺňa, že nezdaniteľné minimum sa počíta ako 21-násobok sumy platného životného minima. To teda od januára budúceho roka stúpne zo sumy 5 646,48 eura na 5 753,79 eura ročne.

Zatiaľ čo doteraz si bol ako zamestnanec oslobodený každý mesiac od dane 470,54 eura, od januára to bude ešte viac. Po novom nebudeš musieť štátu odviesť 479,48 eura mesačne. Portál pripomína, že keďže sa nezdaniteľné minimum odpočítava od základu dane, jeho rast pre teba znamená aj vyššiu čistú mzdu.

Napríklad ak si doteraz ako bezdetný zamestnanec so mzdou 1 200 eur v čistom zarábal vyše 931 eur, od januára budeš mať o necelé dve eurá viac. Nezdaniteľné minimum zníži tvoj daňový základ, čo znamená nižšie dane pre štát z tvojho vrecka.

Koľko budúci rok zarobíš

Keď si dohaduješ zmluvu zo zamestnávateľom väčšinou sa bavíte o odmene „brutto“ čiže o hrubej mzde. Každý mesiac potom dostávaš samozrejme inú čiastku a tou je čistá mzda. Spolu so zarábaním peňazí totiž prichádzajú aj povinnosti ako je platenie zdravotných či sociálnych odvodov. Preto môžeš na konci mesiaca na svojom účte vidieť úplne iné číslo ako je napríklad tvoja cena práce. 

Na sociálne poistenie odchádza z tvojej mzdy v prípade zamestnania na trvalý pracovný pomer (TPP) 9,4 percenta. Ak si živnostník respektíve SZČO, platíš si tento náklad sám. V prípade, že si TPP, na zdravotné poistenie firma za teba odvádza spolu štyri percentá z hrubej mzdy. Ľudia so zdravotným postihnutím platia polovicu, pripomína portál.

Ako to bude vyzerať v roku 2025

 • Hrubá mzda – 1 200 eur
 • Celkové odvody zamestnanca – 160,80 eur
 • Celkové odvody zamestnávateľa – 434,40 eur
 • Cena práce – 1 634,40 eur
 • Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka – 479,48 eur (zvýšená z 470,54 eur)
 • Daň z príjmu – 106,35 eur (znížená z 106,35 eur)
 • Čistá mzda – 932,85 eur (zvýšená z 931,15 eur)

Zdroj: Finsider

Okrem zdravotných a sociálnych odvodov je tvoja mzda zrazená, samozrejme, aj o dane. Po odpočítaní odvodov sa ti ešte odpočíta nezdaniteľná suma. Tá bude od januára bude na úrovni 479,48 eura mesačne, čo je 5 753,79 eura ročne.

Celú sumu si môžu uplatňovať len ľudia, ktorí za celý rok zarobia 25 426,27 eura a menej. Ak zarobíš viac, nezdaniteľná časť sa ti môže znížiť až na nulu. 

Keď je tvoja mzda očistená o odvody a nezdaniteľné minimum, musíš ešte odviesť daň, ktorá má výšku 19 percent. Platí sa mesačne vo forme preddavkov. Portál dodáva, že ak základ tvojej dane prekročí v tomto roku hranicu 47 537,98 eura, zo zarobenej sumy nad ňou platíš daň 25 percent.

Zdroje: Finsider, Štatistický úrad SR

Najnovšie videá

Trendové videá