Od lídra v podpore Ukrajiny až k Ficovi. Aj po zmene vlády je Slovensko v TOP 10 (ANALÝZA)

  • Približne dva týždne po výmene vlád Fico oznámil, že vojenská pomoc pre Ukrajinu na Slovensku končí
  • Stále sme ale medzi lídrami pomoci v pomere na HDP
Pomoc pre Ukrajinu, Robert Fico a armáda, cvičenia armády v Lešti
Ilustračné foto – Robert Fico a armádne cvičenia TASR/Jaroslav Novák, Ján Krošlák, Canva
  • Približne dva týždne po výmene vlád Fico oznámil, že vojenská pomoc pre Ukrajinu na Slovensku končí
  • Stále sme ale medzi lídrami pomoci v pomere na HDP

V noci 24. februára 2022 sa začal najväčší vojnový konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Ruská invázia na Ukrajinu rozpútala vo svete obavy, napätie a neistotu. A ten západný – vrátane Slovenska – zomkla. Aspoň spočiatku. Od poslednej vojenskej pomoci z našej krajiny prešiel rok.

V Bratislave sa za týchto necelých dvadsaťdeväť mesiacov vystriedali traja premiéri. Začínali sme s vládou Eduarda Hegera, ktorý na čele štátu v roku 2021 nahradil Igora Matoviča. Jeho menšinovú vládu ale neskôr striedal úradnícky kabinet s premiérom Ľudovítom Ódorom a po septembrových voľbách z minulého roku sa kormidla znovu ujal Robert Fico.

S opätovným nástupom vlády Smeru nastali zmeny v slovenskom postoji voči podpore našich východných susedov. Ficovci skladali sľub 25. októbra a už po približne dvoch týždňoch oznamovali výsledky rokovania vlády o Ukrajine. Zatiaľ čo sa Slovensko dovtedy v pomere na štátne HDP radilo medzi popredných vojenských darcov, od 8. novembra vraj platí, že zo svojich štátnych skladov už Kyjevu neposiela žiadnu vojenskú pomoc.

A podľa medzinárodných údajov od organizácií, ktoré monitorujú všetky dodávky pomoci pre Ukrajinu, sme susedom vojenskú pomoc naposledy poslali 13. júla 2023. Zaujímavosťou je, že napriek tomu sa ako krajina radíme do top 10 všetkých štátov na svete v pomere zaslanej pomoci k štátnemu HDP.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Facebook/Robert Fico a Robert Kaliňák, Kiel Institute for the World Economy, SITA, TASR, Minícia , Defense One

Najnovšie videá

Trendové videá