Od nového roka porastú platy aj väzňom, koľko stoviek eur mesačne si zarobia?

  • Náklady na jedného odsúdeného a obvineného pritom dosahujú 16 045 eur ročne
  • Vlani bola v Zbore väzenskej a justičnej stráže dosiahnutá takmer 73%-ná zamestnanosť
TASR/Unsplash
  • Náklady na jedného odsúdeného a obvineného pritom dosahujú 16 045 eur ročne
  • Vlani bola v Zbore väzenskej a justičnej stráže dosiahnutá takmer 73%-ná zamestnanosť

Obvinení a odsúdení budú rozdelení do štyroch platových tried a zarobia si viac ako doposiaľ. S novým nariadením dnes súhlasila vláda, pravidlá sa tak v tejto oblasti zmenia po viac ako desiatich rokoch.

Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré materiál predložilo, odhadlo ročné náklady na viac ako 1,2 milióna eur, rovnakú sumu majú priniesť aj zvýšené príjmy. Strediská väzenských zariadení očakávajú vyššie tržby za svoje výrobky či služby. Obvinený, respektíve odsúdený navyše viac prispeje na réžiu svojich nákladov na výkon trestu.

Mesačný zárobok môže predstavovať viac než 400 eur

Náklady na jedného odsúdeného a obvineného pritom dosahujú 16 045 eur ročne. Počet obvinených a odsúdených v roku 2018 dosiahol 10,2 -tisíc. Každý občan sa tak podieľal na financovaní väzenstva sumou 30 eur.

Zárobky odsúdených závisia aj na tom, do akého pracovného stupňa sú zaradení. Rozdiel je aj v počte rokov a spomínaných platových triedach. Kým pri prvej triede môže väzeň zinkasovať niečo málo vyše 200 eur, pri najvyššej štvrtej je to dvojnásobok. Zmenia sa aj finančné sadzby za jednu odpracovanú hodinu. Tie dosiahnu v najlepších prípadoch takmer 2,70 eura.

zdroj: TASR - Martin Baumann

Väznice na Slovensku majú minimálnu nezamestnanosť

Väzni navyše dostávajú aj rôzne príplatky za nadčasy, prácu v noci, cez štátne sviatky či víkendy. Na druhej strane však podľa Adriána Baláža zo Zboru väzenskej a justičnej stráže činila priemerná mesačná odmena v minulom roku len približne 128 eur. Vlani bola v Zbore väzenskej a justičnej stráže dosiahnutá takmer 73%-ná zamestnanosť väznených osôb.

Väzni sa okrem klasických prác v kuchyni či záhrade zúčastňujú napríklad aj na odhŕňaní snehu počas zimných mesiacov v mestách alebo pracujú pre určité firmy, kde sa podieľajú na výrobe produktov.

Kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) dnes súhlasil s odporúčaním ministerstva spravodlivosti a nové pravidlá preto začnú platiť od prvého januára 2020.

V zahraničí sú odmeny pre väzňov rôzne, najlepšie sú na tom samozrejme väzni v tých najlukratívnejších väzniciach sveta. Tie sa nachádzajú prevažne v severských krajinách, na Novom Zélande, či v Spojených štátoch amerických. Napríklad väzni v Halden Prison v Nórsku, ktorá bola označená za najkomfortnejšiu väznicu sveta fungujú na príncipe denného vreckového, ktoré predstavuje takmer 7 eur.

Zdroje: cenastatu.sk, SITA, noviny.sk, slov-lex.sk, arrestrecord

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech