Fenomén demisexuality: Od ostatných typov sa líši jednou podstatnou zásadou

  • Niekedy sa zdá, že základné slová na označenie sexuálnej orientácie nestačia, a pomenovaní musí byť aspoň toľko, koľko je ľudí
  • Najnovšie sa začalo hovoriť o demisexuálnom fenoméne
  • Pýtate sa, čo to je?
quaid-lagan-DtWHBr3zZIw-unsplash
Unsplash
  • Niekedy sa zdá, že základné slová na označenie sexuálnej orientácie nestačia, a pomenovaní musí byť aspoň toľko, koľko je ľudí
  • Najnovšie sa začalo hovoriť o demisexuálnom fenoméne
  • Pýtate sa, čo to je?

Už z predpony demi, ktorá sa používa na označenie polovice, vieme vyčítať, o čo v tomto prípade zhruba pôjde. Dá sa povedať, že demisexuál je človek, ktorému nejde len o sex ako taký – na vlastnú sexualitu sa totiž zameriava len spolovice.

Aby ste to správne pochopili, demisexuál je niekto, pre koho je prvoradý vzťah s druhou osobou a čím dlhšie a lepšie niekoho pozná, tým viac ho ten druhý priťahuje. Na to, aby takíto ľudia mohli s niekým nadviazať intímny fyzický vzťah, potrebujú najprv intímne a silné psychické puto.

Pomalé vzťahy v rýchlej dobe

Možno si poviete, že na tom nie je nič nové a celé to označenie je v podstate zbytočné. No nesúďte prirýchlo, fenomén demisexuality spočíva práve v hlbokých vzťahoch, čím sa od ostatných typov líši.

zdroj: Unsplash.com/Jared Sluyter

Toto nové označenie je v podstate istou reakciou na dnešné vzťahy. Žijeme v online dobe, kedy je všetko akési rýchle, a to aj vzťahy. Dnes je pomerne bežné, že už po niekoľkých rande (ak nie hneď na prvom) sa dvaja zaľúbenci spolu vyspia, potom nasleduje medové obdobie, kríza a rozchod. Našťastie, nie vždy je to tak, no práve takto fungujúce vzťahy podmienili rozvoj demisexuálneho fenoménu u ľudí, ktorí si povedali, že tento typ vzťahov nie je pre nich.

zdroj: unsplash

Keď sa nad tým tak zamyslíte, v skutočnosti to nie je nič nové, skôr ide o návrat do minulosti, kedy sex patril výhradne do manželstva, ktorému predchádzalo dlhé spoznávanie sa. Možno si poviete, že je to pre vás staromódne a len pokrútite hlavou. Je ale na každom z nás, aby si vybral medzi mnohými krátkodobými a intenzívnymi vzťahmi, ktoré stroskotajú na prvých problémoch a medzi dlhodobými vzťahmi, ktoré stoja veľa úsilia a námahy, no napokon je nám odmenou človek, s ktorým takýto vzťah budujeme.

Nepochopení

Demisexuála môžeme považovať za človeka s normálnym, zdravým vzťahom k vlastnej sexualite. No napriek tomu, demisexualita má aj svoje nevýhody. Takýto pohľad na vzťahy sa totiž môže v dnešnej dobe stretnúť s nepochopením a odmietnutím, podobne, ako sa pred sto rokmi stretli s nepochopením homosexuáli.

Uveďme si príklad. Chlapec a dievča sa poznajú od detstva. Dospievajú spolu, chodia do tej istej školy, sú z nich skvelí priatelia. Navzájom si pomáhajú a trávia spolu veľa času. On ju považuje za svoju najlepšiu kamarátku, ona si začína uvedomovať, že ju priťahuje. On si to neuvedomuje a záväzok, ktorý k nej cíti, je preňho len súčasť ich priateľstva. Pre ňu je to však niečo viac a až mu o všetkom povie, môže mu to prísť ako príliš veľké sústo a môže byť prekvapený, pretože celý ich intenzívny vzťah vždy chápal len v rovine priateľstva.

Zvykli sme si rozdeľovať ľudí na tých, ktorí patria výlučne do „friend zóny“ a tých, s ktorými by sme radi randili, a práve to je pre demisexuálov veľký problém. Na lásku idú cez priateľstvo. No koniec koncov, hovorí sa, že najlepší partner by mal byť náš najlepší priateľ. Čo si o tom myslíte?

 

Článok bol pôvodne uverejnený v septembri 2018.

Zdroj: psychcentral

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech