Od pondelka prebieha na Slovensku veľká akcia. Inšpektorát práce skontroluje, či pracuješ z domu

  • Desiatky inšpektorov budú v pondelok klopať na dvere
  • Chystajú sa rozdávať aj sankcie, ale s ohľadom na závažnosť situácie
home office práca z domu robota call covid-19 koronavírus kancelárie WA 1 Paríž - Zamestnankyňa s ochranným rúškom sedí v kancelárii startupovej spoločnosti v Paríži v stredu 19. augusta 2020. Francúzska vláda plánuje od 1. septembra zaviesť povinné nosenie rúšok vo väčšine spoločných pracovných priestoroch. Dôvodom je opätovný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, informovala v utorok 18. augusta agentúra Reuters. Vo Francúzsku v súčasnosti platí povinnosť nosenia rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy a v uzavretých spoločných verejných priestorov, ako sú obchody a vládne úrady, ale ich nosenie v kanceláriách bolo až doposiaľ na rozhodnutí zamestnávateľov. V posledných dňoch sa v krajine zvyšuje počet novoinfikovaných a tiež stúpa počet hospitalizovaných i pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, dodáva
TASR/AP Photo/Michel Euler
  • Desiatky inšpektorov budú v pondelok klopať na dvere
  • Chystajú sa rozdávať aj sankcie, ale s ohľadom na závažnosť situácie

Inšpektori vo všetkých krajoch Slovenska sa zapoja do mimoriadnej previerky. Akcia bude spočívať v preverovaní dodržiavania práv zamestnancov na home office.

Ich úlohou bude najmä preverenie nevyhnutnosti prítomnosti zamestnancov na pracovisku a možnosti zamestnávateľov využiť nariadenie výkonu práce zamestnancov z domu.

Slováci si na home office v pohode zvykli, vo svete plánujú pracovať „vo vlnách“

Inšpektoráty chcú byť zhovievavé

Desiatky inšpektorov sa prioritne zamerajú na aktuálne podnety zamestnancov, ako aj na zamestnávateľov v rizikových oblastiach. Kontrolovať teda budú predovšetkým tam, kde je vyššia pravdepodobnosť závažných nedostatkov a nesystematického prístupu k BOZP.

Podľa TASR budú sankcie za zistené porušenie udeľované v zmysle zákona o inšpekcii práce. „Inšpektoráty práce budú prihliadať na mieru závažnosti porušenia a jeho prípadné následky,“ informoval o tom hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech