Od rozbitého laserového ukazovadla po miliardy vo vrecku. Toto je príbeh zakladateľa eBay – Pierra Omidyara

  • Tento iránsko-americký podnikateľ je v súčasnosti známy najmä ako predseda a zakladateľ svetoznámej spoločnosti eBay
  • Zo svojho hobby za 5 mesiacov vybudoval impérium v hodnote 3 milióny dolárov
  • Prečítaj si inšpirujúci príbeh Pierra Morada Omidyara
ebay
Pierre Omidyar, Facebook/Rue89, Wikimedia Commons/Steven Arnold
  • Tento iránsko-americký podnikateľ je v súčasnosti známy najmä ako predseda a zakladateľ svetoznámej spoločnosti eBay
  • Zo svojho hobby za 5 mesiacov vybudoval impérium v hodnote 3 milióny dolárov
  • Prečítaj si inšpirujúci príbeh Pierra Morada Omidyara

Úspešný podnikateľ Pierre Morad Omidyar založil jednu z najväčších svetových webstránok, ktorá sa využíva na predaj a nákup služieb a tovaru. V čase, keď nápad vznikol, nečakal od toho nič, tobôž to, že sa z neho vďaka tomu stane miliardár. Dnes je považovaný za jedného z najúspešnejších online obchodníkov na celom svete.

Počas bakalárskeho štúdia informatiky na Tufts University sa snažil Pierre Omidyar zapôsobiť na svoju priateľku, no nakoniec z toho vznikol revolučný online systém. V priebehu pár mesiacov sa mu podarilo niečo neuveriteľné a celé to začalo obyčajnými dávkovačmi cukríkov Pez.

Pierr Morad Omidyar je v súčasnosti považovaný za úspešného podnikateľa, predsedu a zakladateľa jednej z najväčších svetových webových stránok využívaných na nákup a predaj služieb a tovaru.

Mimoriadne nadaný záškolák

Pierre Morad Omidyar sa narodil dňa 21. júna 1967 v Paríži iránskym osadníkom. Ako uvádza portál The Famous People, jeho otec bol zamestnaný na Univerzite Johna Hopkinsa ako chirurg a matka bola uznávaná lingvistka.

Keď sa rodina rozhodla usadiť v Spojených štátoch amerických, Pierre začal ako mladý chlapec navštevovať Potomac School vo Virgínii. Ďalej pokračoval na St. Andrew’s Episcopal School v Marylande a svoje stredoškolské vzdelanie tam úspešne ukončil v roku 1984. Už v tom čase sa začal mladý Pierre zaujímať o počítače.

zdroj: Wikimedia Commons/Joi

Ako informuje portál Entrepreneur, ešte počas štúdia na strednej škole sa Pierre snažil vyhnúť hodinám telesnej výchovy, a to všetko kvôli tomu, aby sa mohol hrať s počítačmi. Keď to zistil riaditeľ, namiesto toho, aby ho potrestal za jeho lajdáctvo, ho najal na vytvorenie počítačového programu, ktorý by bol schopný tlačiť katalógové lístky pre školskú knižnicu. A tak Pierre už ako tínedžer zarábal 6 dolárov za hodinu a vyhol sa činnosti, ktorú nemal rád.

Vo svojom štúdiu Pierre ďalej pokračoval na Tufts University neďaleko Bostonu. Tu sa jeho podnikateľský duch prejavil o niečo výraznejšie. Počas bakalárskeho štúdia Pierre vytvoril počítačový program, ktorý mal pomôcť programátorom Apple Macintosh v riešení problémov s pamäťou. Vydal ho v online podobe ako „shareware“, avšak tento výtvor mu nepriniesol takmer žiadnu finančnú odmenu.

Prvý aukčný web

Po ukončení štúdia začal Pierre pracovať pre Claris, čo bola v tom čase dcérska spoločnosť Apple Computer. Krátko na to sa rozhodol spolu so svojimi troma priateľmi založiť vlastný startup Ink Development.

Ako uvádza portál VyapaarJagat, slúžiť mal na písanie počítačových programov pre trh s počítačmi založenými na práci s perom. Neskôr začal robiť na webovej stránke eShop, ktorá si získala postupom času takú popularitu, až ju napokon odkúpila spoločnosť Microsoft.

zdroj: Unsplash/Mohammad Rezaie

V roku 1994 sa Pierre zamestnal ako inžinier v spoločnosti General Magic, no popri tejto pozícii si privyrábal ako nezávislý dizajnér webových stránok.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: The Famous People, Entrepreneur, VypaarJagat, Futuristic Bug, Biography, SuccessStory, Business Ideas Lab, Bloomberg Billionaires Index

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá