Od startupových začiatkov až na globálny trh. Navštív nové centrum, ktoré Slovákov pripraví na rozbeh biznisu

  • V susednom Brne predstavili zmodernizovaný inkubátor pre všetkých ambicióznych ľudí
  • Vedieť o ňom sa určite zíde každému začínajúcemu podnikateľovi či startupu
tím KOGAA
BoysPlayNice
  • V susednom Brne predstavili zmodernizovaný inkubátor pre všetkých ambicióznych ľudí
  • Vedieť o ňom sa určite zíde každému začínajúcemu podnikateľovi či startupu

V úsilí o opätovné využitie existujúcich mestských nehnuteľností sa architektonické štúdio KOGAA spoločne s Juhomoravským inovačným centrom (JIC) pustilo do druhého retrofit projektu v Brne.

Inštitút JIC poskytuje priestory a podporné služby študentom, start-upom, scale-upom aj zavedeným firmám s unikátnymi škálovateľnými produktmi, ktoré môžu mať globálny dopad na trh. JIC sa stal kľúčovým otvoreným inovačným ekosystémom, ktorý podporuje úspešných podnikateľov v regióne. A to od poradenských programov až po pomoc s financiami.

„Tvoríme otvorený inovačný ekosystém, ktorý je domovom globálne úspešných podnikateľov a inšpiruje svet. To je naša vízia, pre ktorú v JICu žijeme a pracujeme. Štartuješ? Máš inovatívny podnikateľský zámer? Túžiš z neho urobiť fungujúcu firmu? Tak pre teba tu máme JICácky akcelerátor JICbooster. Postavíš svoju firmu na pevné základy, môžeš si u nás prenajať cowork a stať sa súčasťou startupovej komunity. Či si duchom startupista, vedec alebo chceš ísť vlastnou cestou,“ uvádza tím JIC.

Počas pandémie a po nej, keď spoločnosť začala proces vnútornej obnovy, sa jej pracovný model začal meniť a vyvíjať smerom k väčšej otvorenosti a spolupráci. V dôsledku toho sa pôvodné pevné a štrukturálne usporiadanie objektu výskumného laboratória, v ktorom spoločnosť sídli, stalo zastaraným.

zdroj: BoysPlayNice

KOGAA ako špecialista na alternatívnu modernizáciu pracovných priestorov bola požiadaná, aby prišla s novou víziou kancelárie, ktorá bude podporovať stretávanie a spoluprácu, poskytne pocit otvorenosti a kreativity, a zároveň prinesie udržateľné riešenia pre novú firemnú štruktúru.

zdroj: BoysPlayNice

Aby sa dosiahla vytúžená zmena, boli v celom objekte nahradené uzavreté priečky priehľadnými organickými stenami, v ktorých sú umiestnené zasadacie miestnosti aj súkromné pracoviská. Vďaka tomuto plynulému dizajnu zmizlo pôvodné usporiadanie založené na chodbách a nahradili ho organické medzipriestory, ktoré podporujú medziľudské vzťahy.

Tiež odvážny farebný systém zónovania informuje o priestoroch pre prácu a stretávanie. Zatiaľ čo modrá zóna je vhodná na pokojnú a samostatnú prácu, červené a oranžové priestory sú určené pre interaktívnejšie využitie.

zdroj: BoysPlayNice

Ďalej bol pozitívny vplyv na spôsob práce dosiahnutý vyčlenením jednotlivých poschodí pre rôzne úrovne odbornosti užívateľov. Prízemie je vďaka otvorenému coworkingovému priestoru venované predovšetkým začínajúcim podnikateľom, zatiaľ čo vyššie poschodia slúžia tímu JIC, zavedeným startupom a etablovaným firmám.

Ďalším dôležitým cieľom bolo znížiť energetickú náročnosť budovy a obmedziť množstvo odpadu pri rekonštrukcii. Aby sa zabránilo zbytočným tepelným stratám, je horné poschodie teraz oddelené od prízemia presklenou priečkou. Väčšina nábytku bola znova použitá z predchádzajúcich kancelárií, rovnako tak osvetlenie a povrchová úprava hlavného poschodia.

Priestory sú navrhnuté tak, aby prilákali podnikateľov, začínajúce firmy a digitálne podniky. Aj preto je na prízemí umiestnená ikonická inštalácia, ktorá predstavuje identitu JIC a zároveň interaguje s priestorom. Ide o farebné tienidlo z plexiskla, ktoré cez deň vrhá farebné odlesky na okolité povrchy a vizuálne tak prepája prízemie s horným poschodím.

Štúdio KOGAA

KOGAA v roku 2015 založili Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu a Viktor Odstrčilík. Vo svojich realizáciách stavajú do popredia najmä tri základné hodnoty – spaces, people, cities – ľudské potreby, udržateľný prístup a kvalitu života v mestách. V mene udržateľnosti sa táto prax špecializuje na prestavby už existujúcich budov a následné prizvanie projektov so spoločenským presahom (kaviarne či kultúrne platformy), ktoré vnesú do prázdnych priestorov život. 

zdroj: BoysPlayNice
Zdroje: JIC, KOGAA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá