20190805_PS_snem_tk_01614478
20190805_PS_snem_tk_04614480
TASR/Jaroslav Novák

Od startupu z internátu až po multimiliónový internetový biznis. Príbeh Michala Trubana je fascinujúci

Ak si budeš chcieť registrovať doménu, je vysoko pravdepodobné, že to spravíš práve cez Websupport. Je to slovenská jednotka vo Webhostingu s 18-ročnou tradíciou. Dnes už patrí zahraničnému majiteľovi, spoločnost Axcel a je súčasťou Loopia Group. Jej zakladateľ Michal Truban chcel, aby mala firma medzinárodný príbeh.

Keď chceme poznať príbeh Websupportu, nemôžeme obísť jeho otca- Michala Trubana. Sú to spojené nádoby, ktoré sa síce už dávno rozdelili, no jedna bez druhej by nikdy neboli.

Študenti s pomalým internetom

V USA vzniklo veľa firiem v garáži, u nás je obvykle liahňou internát. Websupport vznikol v detskej izbe. Michal Truban ho založil ako 18-ročný spolu so spolužiakom zo strednej školy, Pavlom Stanom na živnosť svojej mamy. Bol rok 2002 a veľa Slovákov nemala prístup k internetu. Mať počítač, alebo mobilný telefón bol úplný luxus.

Navyše, aj najlacnejší smartfón dnes má vari väčšiu kapacitu, ako prvý server Websuport. Nie, nenapísali sme chybu. Stránka skutočne sprvu bežala na doméne websuport.sk, až kým zakladatelia neprišli na to, že support sa píše s dvomi p. Webhosting ponúkali na 40GB serveri.

V roku 2004 prešiel Websupport na formu s.r.o. Webhosting v tom čase neponúkal takmer nikto. Vstupovali tak na úplne nový trh, o ktorom sa mnohým podnikateľom ani len nesnívalo a mnohí ani nevedeli, že existuje. Reálne totiž začal existovať až oveľa neskôr, keď sa internet rozšíril masovejšie.

Hackerská minulosť

Dnes je na internete každý a každý si aj môže pridávať obsah aký sa mu páči. V roku 2002 (a ešte dosť dlho po ňom) to ale tak nebolo. Používatelia internetu sa skrývali za prezývky a väčšinu z nich tvorili hackeri.

Tí Trubana fascinovali ešte na strednej škole. Ako píše vo svojej knihe .Support, na Slovensku okolo roku 2000 pôsobili hackerské skupiny. Boli to však iní hackeri, akých si predstavujeme dnes- teda žiadni špióni, zlodeji kariet či scammeri. Väčšinou to boli študenti alebo administrátori, ktorí sa po nociach zabávali na IRC kanáloch a robili si zle skôr navzájom.

Michal Truban však chcel vlastný priestor. „Prečítal som si niekoľko manuálov o programovaní a tvorbe webov. Začal som tvoriť. Druhým krokom bolo niekam web umiestniť, aby bol stále dostupný. Bol som stredoškolák s vreckovým 50 korún na týždeň, preto som musel nájsť niečo zadarmo. Pomohla mi služba host.sk, kde som mohol zadarmo umiestniť svoj web: blackhole.host.sk,“ uvádza v knihe.

Na prelome milénií nebolo také jednoduché vytvoriť si vlastný web. Dnes to zvládame aj s pomocou smartfónu, no vtedy bola iná doba. Websupport preto vznikol ako služba, ktorá poskytuje webhosting. Teda priestor, kde si môžeš umiestniť svoj vlastný web. Trh bol vtedy nerozvinutý a ponúkal prakticky neobmedzený priestor na rast. Ak si však dnes budeš chcieť zaregistrovať doménu, pravdepodobne tak budeš musieť urobiť prave cez Websupport.

Kauza nbusr123

V čase internetového stredoveku, teda v roku 2006, zažilo Slovensko jeden z najväčších kyberškandálov vôbec. Do serverov Národného bezpečnostného (!) úradu sa nabúrali hackeri a odniesli si 18 GB šťavnatého materiálu. Hackeri sa vlastne dodnes nevedia dohodnúť, či šlo práve o hack- vďaka jednoduchej chybe a uhádnutému heslu nbusr123 by to zvládol azda každý, kto sa v tej dobe rozumel počítačom. Samotná skupina, ktorá prienik uskutočnila, ho nazvala „análnou penetráciou“.

Postup bol popísaný na stránke Blackhole. Áno, tej Trubanovej. Napísal ho však niekto iný, keďže Blackhole bola priestorom pre viacerých používateľov. Stránka je dnes už zmazaná, ale archívny článok ešte existuje. Ako neskôr priblížil bývalý hacker, ktorý si hovoril Pajkus, slovenskí hackeri nikomu neublížili, ba naopak. Poukázali na chybu. Pred nimi sa na serveroch zabávali hackeri zo zahraničia, no netušili, že sa nachádzajú vo vládnom systéme.

V roku 2007 nabehla do Websupportu polícia a zhabala firme servery a úložiská kvôli „možnému zapleteniu v kauze hacknutia NBÚ“. Stránka Blackhole bola totiž hostovaná na Websupporte. Servery polícia vrátila na druhý deň, disky až po dvoch rokoch. Nič podozrivé na nich nenašla. Zadržanie serverov Websupportu spôsobilo výpadok asi 10% slovenského internetu.

Spor o Gorilu

Websupport sa časom stal jednotkou na trhu a väčšina slovenských webov bola hostovaná práve tu. V roku 2012 však prišiel ešte jeden škandál, väčší ako NBÚ. Jaroslav Haščák z Penty podal na Websupport žalobu kvôli kauze Gorila. Tá vyplávala na povrch po tom, čo niekto zverenil prepisy nahrávok, v ktorých figuroval nielen Jaroslav haščák, ale aj Robert Fico.

Haščák chcel za každú cenu dosiahnuť, aby prepisy zmizli z povrchu zemského a priestoru digitálneho, zažalovali totiž aj Facebook aj sieť Tumblr. Čo je však raz na internete, je tam už navždy. „Každopádne žalobu vidíme ako neopodstatnenú a teší nás, že sme v spoločnosti firiem ako Facebook a Tumblr. Odporúčame im v ďalšom kole zažalovať Internet,” povedal vtedy Truban pre TASR.

Predaj a odchod do politiky

Keď si pozrieme finančné ukazovatele, Websupportu sa darilo celé roky veľmi slušne. Jeho zakladateľ Michal Truban medzitým začínal stávať celebritou. S blogom Websupportu vyhral cenu Bloger roka, skúsil si Iron Mana, založil platformu Slovensko.digital, niekoľko startupov a pomáhal iným startupom v ich ceste za úspechom. Aj vo svojej knihe .Support píše, že si prešiel mnohými zakopnutiami a failami, no ten najväčší mal ešte len prísť. Totiž vstup do politiky.

Hnutie, nie stranu, s názvom Progresívne Slovensko založil Michal Truban spolu s Ivanom Štefunkom. Rok pred voľbami, teda vo februári 2019 sa Truban rozhodol venovať sa politike naplno a predal Websupport. „Dokázal som, že úspešná slovenská firma sa dá vybudovať čestne a čisto. Teraz idem naplno do politiky, aby som ukázal, že tak čestne a čisto sa dá riadiť aj štát,“ odôvodnil svoje rozhodnutie Truban.

Ku riadeniu štátu napokon nedošlo a Truban dokonca prišiel aj o miesto lídra v strane. K tomu sa ešte dostaneme. Počas kampane totiž vyplávala na povrch „kauzička“, ktorá možno rozhodla o volebnom výsledku PS.

zdroj: TASR /Jaroslav Novák

Čaká ma ešte päť bieleho

Michal Truban na jednej zo svojich prednášok hovori študentom aj o drogách. No nebola to klasická „neberte drogy“ prednáška. Truban tam prehovoril o svojich skúsenostiach s drogami. Následne niekto vyhrabal aj jeden jeho príspevok na blogu, kde napísal, že ho čaká „ešte päť bieleho“, čo malo údajne hovoriť o tom, že Truban predáva alebo berie drogy.

Uverejnil niekoľko videí a spravil aj rozhovor, v ktorom o svojich skúsenostiach otvorene prehovoril. Pochopenia sa však nedočkal a šmuhu na imidži sa mu už zrejme nikdy nepodarí zmyť. 

PS sa však podarilo vystreliť Matúša Valla do kresla primátora Bratislavy a Zuzanu Čaputovú do prezidentského paláca. Tam môžeme s výpočtom úspechov Trubanovho politického projektu skončiť.

Vo voľbách v roku 2020 sa PS uchádzalo o hlasy voličov v koalícii so stranou Spolu. Zrejme tento ťah vyhodnotili priaznivci PS ako problematický a koalícia sa len tesne nedostala do parlamentu. Vzniklo aj podozrenie, že hlasy boli zámerne zle spočítané. To sa síce ukázalo ako chyba, ale nie ako zámer. PS-Spolu by aj pri správnom spočítaní hlasov neprekročili brány parlamentu.

Na sneme strany PS kandidoval Michal Truban na predsedu. Jeho protivníčkou bola Irena Bihariová, ktorá ho napokon tesne porazila. Ďalšiu šancu dostane strana až o viac ako tri roky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá