Od susedov sa bude po novom lietať za drahšie. Vláda zavádza špeciálnu daň

  • Maďarská vláda zaviedla novú daň pre letecké spoločnosti
  • Pasažieri a cestujúci z Maďarska budú musieť doplácať
  • Ryanair je nespokojný, žiada zrušenie
pokrčená bankovka v hodnote 10 eur a lietadlo spoločnosti ryanair
Unsplash/Fotis Christopoulos, Imelda
  • Maďarská vláda zaviedla novú daň pre letecké spoločnosti
  • Pasažieri a cestujúci z Maďarska budú musieť doplácať
  • Ryanair je nespokojný, žiada zrušenie

Maďarsko zaviedlo novú daň z „extra zárobkov“, ktorej podliehajú aj letecké spoločnosti. Táto daň by pasažierov mala stáť minimálne 3 900 forintov, čo je v prepočte približne 10 eur za každý let. Spoločnosti ako Ryanair sa už proti rozhodnutiu vlády stihli ohradiť, tvrdia, že je neférová, pretože sa nedajú porovnávať s bankami či ropnými spoločnosťami.

Opäť drahšie

Daň by mala vstúpiť do platnosti od júla. Vzťahuje sa aj na lety, ktoré boli zarezervované pred 1. júlom, čo znamená, že zákazníci si budú musieť za už zaúčtované lety priplatiť ďalších 10 eur, informuje maďarský denník Uj Szó.

Známej nízko-nákladovej spoločnosti sa však toto rozhodnutie nepáči a apeluje na maďarskú vládu, aby túto daň zrušila. Tvrdí, že bude mať negatívny dopad na maďarský turizmus, ako aj na celkovú ekonomiku štátu, píše portál SimpleFlying.

„Táto neoprávnená daň na letový sektor, ktorý je značne nezárobkový už posledné dva roky, bude zničujúca pre turizmus Maďarska a ekonomiku, ktorá je závislá na na schopnosti letových spoločností poskytnúť konektivitu a pracovné miesta,“ píše Ryanair v oficiálnom vyhlásení.

„Toto nesprávne načasované a neodôvodniteľné rozhodnutie uvaliť daň neoprávnene porovnáva letové spoločnosti so spoločnosťami zameriavajúcimi sa na ropu či energetiku, ktoré sú v porovnaní oveľa zárobkovejšie. Spôsobilo to, že pre turistov je Maďarsko okamžite menej lákavé a menej schopné konkurovať iným krajinám,“ uvádza sa ďalej.

Nespokojnosť na všetkých stranách

Ryanair však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vyslovila svoj nesúhlas s rozhodnutím vlády. Svoje pripomienky má aj maďarská spoločnosť WizzAir, píše HungaryToday. Tá hovorí o spomaľovaní snáh letoviek vrátiť sa k úrovni zárobkov a záujmu, ktoré zažívali v časoch pred pandémiou ochorenia COVID-19. Obáva sa, že turistický sektor sa v dôsledku tejto dane bude spamätávať oveľa dlhšie.

Ryanair taktiež pravdepodobne očakáva značné straty. Pre pasažierov, ktorým sa o daň zvýšená cena letu nepozdáva, ponúka možnosť reklamácie a vrátenia plnej sumy peňazí.

ryanair
zdroj: Unsplash/Portuguese Gravity

Rozhodnutie vlády sa nepáči ani zákazníkom, ktorí sa už v mnohých prípadoch obracajú na informačnú linku maďarskej vlády. O konkrétnom prípade informuje Uj Szó, na ktorý sa obrátil jeden z jeho čitateľov.

V komunikácii so zákazníckou podporou sa snažil dosiahnuť vysvetlenie tejto dane. Zároveň tvrdil, že je v rozpore s tvrdeniami ministra Gergelyho Gulyása, ktorý hovoril o „snahe dbať na ceny služieb“.

Linka mu však nedokázala odpovedať na jeho otázky a žiadosti. Zákazníka presmerovala na oficiálne nariadenie vlády, v ktorom sa o spomínanej dani hovorí.

Poplatok sem, poplatok tam

Daň vo výške 10 eur pritom platí len pre krajiny EÚ, Veľkej Británie a pre Albánsko, Andorru, Bosnu a Hercegovinu, Severné Macedónsko, Island, Kosovo, Lichtenštajnsko, Moldavsko, Monako, Čiernu Horu, Nórsko, San Maríno, Švajčiarsko, Srbsko a Ukrajinu.

Za lety do ostatných krajín sveta z územia Maďarska si budú musieť cestujúci priplatiť až 25 eur, uvádza TripAdvisor. Výnimkou sú len pasažieri, ktorí na maďarských letiskách prestupujú.

Vláda podľa Daily News Hungary nekoná úplne v rozpore so svojimi tvrdeniami, keďže daň nie je oficiálne zameraná na zákazníkov, ale na spoločnosti, ktoré by ju mali teoreticky zaplatiť „z vlastného vrecka“. Upozorňuje však, že väčšina týchto firiem si ju jednoducho pripočíta k nákladom letu, ako už avizovali Ryanair a WizzAir.

Zdroje: Uj Szó, Simple Flying, Trip Advisor, Daily News Hungary, Hungary Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá