Odborníci: Jedinou cestou je urýchlený tvrdý lockdown, trvať musí niekoľko týždňov

  • Slovensko aj Česko naďalej zmieta pandémia COVID-19
  • Situácia v oboch krajinách je pomerne rovnako kritická
  • U našich susedov sa najnovšie spojilo široké spektrum odborníkov, podľa ktorých je jedinou cestou z krízy tvrdý lockdown
Na snímke zdravotník v ochrannom skafandri.
TASR/Michal Svítoky
  • Slovensko aj Česko naďalej zmieta pandémia COVID-19
  • Situácia v oboch krajinách je pomerne rovnako kritická
  • U našich susedov sa najnovšie spojilo široké spektrum odborníkov, podľa ktorých je jedinou cestou z krízy tvrdý lockdown

Po roku boja s pandémiou COVID-19 sa situácia dostala do mimoriadne nebezpečného štádia nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku. Kapacity nemocníc sú už prakticky vyčerpané. V susedných Čechách už v niektorých lokalitách dochádza dokonca k selekcii pacientov na tých, ktorí dostanú potrebnú pomoc a na tých, ktorí musia počkať.

Časť chorých, ktorí by potrebovali nemocničnú starostlivosť, zostáva doma, časť pacientov, ktorí by potrebovali intenzívnu starostlivosť, zase zostáva na bežných lôžkach.

Núdzový stav na Slovensku nekončí, poslanci ho opäť predĺžili

Aj napriek hrdinskému nasadeniu zdravotníkov významná časť tých, ktorí sa do nemocníc dostanú, zomrie a mnoho ďalších umiera doma. Zároveň sú zatvorené školy, obchody a reštaurácie a krachuje mnoho drobných živnostníkov.

Tento stav je podľa odborníkov výsledkom mylného prístupu, kedy sa pandémia necháva vyrásť až na hranu kolapsu zdravotníctva. Protiepidemické opatrenia prichádzajú neskoro a takmer vždy v nedostatočnej miere. Takéto opatrenia potom spôsobujú značné škody a zároveň nestačia k efektívnemu potlačeniu pandémie.

Malo by Slovensko uvoľniť lockdown a otvoriť obchody a školy?

Pokračovanie v rovnakom prístupe podľa odborníkov z celého spektra profesií nedáva zmysel. Predstavili preto Manifest „Štyridsať dní pre zdravie ľudí a ekonomiku“.

Skupina signatárov zahŕňa široké spektrum ľudí od šéfov v prvej línii, cez biológov, virológov, imunológov, infektológov a epidemiológov až po matematikov či ekonómov.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Khalil Hamra

„Považujeme za neprijateľné, aby štát v tejto situácii rezignoval na ochranu zdravia a životov svojich obyvateľov. Rozhodovanie, ktoré prichádza neskoro a reaguje na situáciu pred niekoľkými týždňami, prináša únavu a škody spoločenské, zdravotné i ekonomické,“ píšu experti v manifeste.

Navrhujú stanoviť si cieľ a časový horizont, kedy ho chce krajina dosiahnuť. V závislosti na cieli by sa mal následne naplánovať postup, ktorý podľa vedeckého konsenzu a v súlade s ľudskou dôstojnosťou s veľkou šancou povedie k jeho dosiahnutiu.

Matovič: Fabriky nejdeme zatvárať. Vírus je len tak silný, ako my sme slabí

Tento postup je potrebné vysvetliť verejnosti a aplikovať so všetkou rozhodnosťou a v politickej jednote. Takým cieľom je potlačiť šírenie vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 aspoň natoľko, aby bol za 40 dní počet novo potvrdených prípadov pod hranicou 1 000 prípadov za deň.

„Treba konečne priznať, že existujúci systém nefunguje a nikdy nebude fungovať. Epidémiu treba spomaliť, kým sa viac ľudí nezaočkuje miliónmi dávok vakcín, ktoré sú na ceste. Dnes je jediná možnosť okamžité zavedenie celkového lockdownu izraelského typu na tri týždne, kedy sa ohlási celoštátna dovolenka a pohyb všetkých je obmedzený na minimum,“ píše Václav Dejčmar, ekonóm a významný akcionár brokerskej firmy RSJ, ktorá je jedným z najväčších hráčov na svetových finančných trhoch.

zdroj: TASR/AP/Eugene Hoshiko

„Keď sa ľudia nebudú stretávať tri týždne (nikde, ani v práci, okrem vybranej profesie zabezpečujúcej základný chod štátu) a armáda uvidí dodržiavanie tohto nariadenia, vírus sa logicky nemôže šíriť a počet prípadov prepadne na číslo 1 000 denne. Potom je možné intenzívnym spôsobom začať znovu testovať a trasovať,“ konštatuje Dejčmar.

Manifest ďalej upozorňuje, že nový variant koronavírusy B 1.1.7 je o toľko nákazlivejší, že súčasné opatrenia sú jednoducho nedostatočné. Postup riešenia pandémie má preto zahŕňať celú spoločnosť vrátane podnikov a priemyslu.

„Hoci krátkodobo môže byť rýchla redukcia vírusu SARS-CoV-2 nákladná, už o 40 dní by takýto postup umožnil bezpečný návrat všetkých detí do škôl, otvorenie všetkých obchodov a v nejakej forme aj oživenie gastronómie a kultúry.“

Podľa odborníkov je potrebné pochopiť, že nedostatočné a neskoro prijaté protiepidemické opatrenia sú dlhodobo najdrahšie, pretože vedú len k pomalému zhoršovaniu situácie. „Rýchly rez je lepší než pomalé utrpenie či už pre lekára, tak aj pre pacienta.“

Zdroj: 40dniprozdravi.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá