Odborníci varujú pred populárnym trendom: „Účinky na psychické zdravie môžu byť závažné. Vedú k sebapoškodzovaniu“

  • Látka z párty scény si nachádza cestu k mladým užívateľom
  • Skrýva však vážne psychické riziká
  • Čo o nej hovoria mladí aj odborníci
pohár vody a párty
  • Látka z párty scény si nachádza cestu k mladým užívateľom
  • Skrýva však vážne psychické riziká
  • Čo o nej hovoria mladí aj odborníci

Na prvý pohľad znie názov ako niečo neškodné či dokonca zábavné. „Mňau mňau“ však v slovenskom kontexte označuje syntetickú dr*gu m*fedrón (4-M*C), ktorej účinky môžu pripomínať známejšiu e*tázu. Aj keď nejde o látku, ktorá by na Slovensku dominovala na čiernom trhu, medzi mladými ľuďmi navštevujúcimi párty a festivaly si pomaly získava svoje miesto.

V redakcii Startitup sme sa rozprávali s dvoma mladými ľuďmi, ktorí dr*gu vyskúšali, a zároveň sme oslovili odborníkov, aby sme zistili, čo láka mladých k jej užívaniu a aké riziká so sebou prináša. 

Novodobá syntetická dr*ga m*fedrón láka rýchlym účinkom, no skrýva neznáme riziká 

Mefedr*n, známy pod pouličnými názvami ako mňau-mňau, m*ph, m*ff, M*CAT či dr*n, patrí do skupiny tzv. designer dru*s – teda dr*g, ktoré boli chemicky navrhnuté tak, aby sa vyhli legislatívnemu zákazu, no dnes je už jeho výroba a distribúcia nezákonná. 

Chemicky je príbuzný amf*tamínom a najviac sa podobá na metamf*tamín, známy ako perv*tín. Účinky mef*drónu zahŕňajú silné fyzické a psychické nabudenie, pocity eufórie, sebavedomia a zvýšenej spoločenskosti. Tieto „pozitíva“ však môžu veľmi rýchlo vystriedať závažné vedľajšie účinky, ktoré môžu byť rovnako nebezpečné ako pri užívaní perv*tínu – napríklad zlyhanie orgánov, psychózy alebo smrť. 

Najčastejšie sa mefedr*n vyskytuje vo forme bieleho, krémového či žltkastého prášku alebo kryštálov. Užívatelia ho šnupú, prehĺtajú v papieriku (tzv. „bomba“), rozpúšťajú a podávajú si ho injekčne. V niektorých prípadoch sa aplikuje aj rektálne vo forme klystíru. 

Účinok trvá približne 4 až 6 hodín pri prehltnutí, no pri šnupaní alebo fajčení je kratší – len okolo jednej hodiny. Práve krátke trvanie účinku často vedie k opakovanému užívaniu v krátkom čase, čím sa zvyšuje riziko predávkovania. Keďže ide o relatívne novú syntetickú látku, dlhodobé zdravotné dôsledky nie sú dostatočne preskúmané. Mef*drón tak zostáva nevyspytateľným a rizikovým hráčom na dr*govej scéne. 

Mňau mňau: Málo známa dr*ga s účinkami podobnými e*táze. Takto ju opisujú tí, ktorí ju vyskúšali 

Dr*ga známa pod slangovým názvom „mňau mňau“, odborníkmi označovaná ako mef*drón, sa na Slovensku zatiaľ nepoužíva masovo, no pomaly si nachádza svoje miesto. Redakcia Startitup sa porozprávala s dvoma mladými ľuďmi, ktorí s touto látkou majú osobnú skúsenosť. 

Zvedavosť a párty atmosféra: K syntetickej dr*ge sa dostala bez problémov 

„K dr*ge som sa dostala ľahko, poznám veľa ľudí, ktorí majú takéto látky,“ priznáva Ema (meno respondentky bolo zmenené z dôvodu zachovania súkromia, redakcia Startitup však pozná jej skutočnú identitu). O konkrétnej dr*ge, ktorú neskôr vyskúšala, predtým vôbec nepočula. „Ide o menej známu dr*gu,“ dodáva. 

Motiváciou na vyskúšanie bola zvedavosť. „Rada skúšam nové veci, to bola moja motivácia, prečo som mef*drón vyskúšala. Počula som o niekom, kto túto dr*gu má, a tak som sa s dotyčným skontaktovala.“ K samotnej látke sa podľa nej nebolo vôbec ťažké dostať. 

Ema opisuje účinky syntetickej dr*gy ako veľmi podobné e*táze. „Je to veľmi podobné ex*áze – teda e*ku alebo ko*áču,“ hovorí. Ide podľa nej o typ dr*gy, ktorá sa užíva najmä v spoločnosti, nie osamote. „Je to typ dro*y, ktorá sa berie na párty, kde je hudba a ľudia.“ 

Užívanie dr*gy vyvolalo u Emy intenzívny euforický stav. „Cítila som sa super, na párty som počula hudbu inak – lepšie, cítila som ju v kostiach. Niektorí možno aj tú hudbu vidia.“ Vnímanie účinkov sa však podľa nej líši od človeka k človeku. „Na niekoho to pôsobí viac fyzicky – majú viac energie sa hýbať a tancovať. Na niekoho viac psychicky – v tomto prípade euforicky.“ 

Silné prežívanie, túžba po blízkosti a tanečný maratón 

Jedným z výrazných efektov tejto látky je podľa Emy aj intenzívna potreba fyzického kontaktu s ľuďmi. „Na tejto látke máš veľmi rád ľudí – máš chuť každého objímať a rozdávať bozky, si milý, každému by si všetko dal,“ opisuje. 

Ema spresňuje aj spôsob užívania látky. „Prášok si vieš nasypať do vody alebo ho vieš fúkať.“ Rozdiel medzi týmito metódami je výrazný. „Dlhší účinok má užitie s vodou – je to silnejšie a má to silnejší nábeh.“ 

Ako tvrdí, jej vlastná skúsenosť bola bez negatívnych následkov. „Pretancovala som celú noc a všetko bolo super.“ Pripúšťa však, že pocity z užitia sa opisujú ťažko. „Je ťažké opísať ten stav a pocity ľuďom, ktorí to nezažili.“ 

Podľa jej odhadu účinok trval približne dve hodiny. Po jeho odznení necítila potrebu dávku zopakovať. „Nemala som pocit to skúsiť zase, ani ten pocit doteraz nemám. Skúsila som to raz a to mi stačilo.“ Zároveň dodáva, že niektorí ľudia môžu po užití zažiť tzv. „dojazdy“, no ona sama žiadne takéto stavy nezažila. 

Druhá perspektíva: Forma užitia zásadne mení účinok 

Iný pohľad prináša Jakub (meno respondenta bolo zmenené z dôvodu zachovania súkromia, ale redakcia Startitup pozná jeho skutočnú identitu), ktorý látku užil viackrát a má skúsenosti s oboma formami užívania. 

„Užívanie tejto dr*gy by som rozdelil na dve časti –‚fúkanie‘ a rozmiešanie vo vode. Keď dáš mef*drón do vody, má o dosť intenzívnejší účinok, ktorý trvá o hodinu, maximálne o hodinu aj pol dlhšie ako pri fúkaní,“ vysvetľuje. V porovnaní s e*tázou vnímal účinky inak. „Je to podobný pocit ako pri užívaní e*ka, no je to trochu iné – máš energiu, ale tá eufória nie je taká silná ako pri e*táze.“ 

Prečo mladí siahajú po „mňau mňau“? Psychológovia upozorňujú na hľadanie úniku, prijatia aj uvoľnenia 

Párty dr*gy ako 4-M*C, známy aj ako mňau mňau, nie sú medzi mladými neznámou novinkou. Odborníci sa zhodujú, že ich užívanie často súvisí so snahou získať intenzívnejší zážitok, uvoľniť sa, patriť do skupiny alebo sa vyrovnať s vnútorným napätím. 

Psychologička Terézia Valachová z Občianskeho združenia PRIMA pre Startitup potvrdzuje, že látky ako 4-M*C, MD*A či e*táza môžu byť lákavé najmä pre svoje účinky. „Ľudia ich môžu vyhľadávať kvôli účinkom, ako sú uvoľnenie, euforické stavy, povolenie zábran, pocit zvýšeného sebavedomia, zvýšenej energie či odvahy a podobne,“ uviedla. Zároveň dodáva, že takzvané párty dr*gy bývajú často spojené aj so se*uálnym správaním po ich užití – ide o tzv. chemse* scénu. 

Valachová zároveň upozorňuje, že takéto zážitky môžu byť pre niektorých ľudí subjektívne intenzívnejšie a pozitívnejšie. „Pre mnoho ľudí môže byť párty, kde užijú takúto dr*gu, subjektívne vnímaná ako zábavnejšia, viac uvoľnená, viac divoká a neviazaná.“

Dr*gy tohto typu preto vyhľadávajú aj tí, ktorí majú problém sa uvoľniť alebo socializovať. „Niekedy po takýchto látkach siahajú aj ľudia, ktorí sa vedia ťažšie uvoľniť či zabaviť a pod vplyvom vedia odložiť bokom svoje zábrany a ostych,“ vysvetľuje psychologička. Upozorňuje však, že práve toto môže byť zároveň veľmi rizikové. 

Podobné faktory pre Startitup potvrdzuje aj psychológ Marek Madro, riaditeľ občianskeho združenia IPčko. Podľa jeho skúseností mladí ľudia často siahajú po dr*gách ako 4-M*C z viacerých dôvodov: „Hľadajú únik, uvoľnenie, prijatie, adrenalín, ‚rebelujú‘, chcú byť súčasťou niečoho, čo sa okolo nich deje a nevylučuje ich to, a aj intenzívne zážitky.“ 

Madro zdôrazňuje, že v období dospievania je prirodzené túžiť po experimentoch, skupinovej príslušnosti a skúšaní vlastných hraníc. „Párty dr*gy pritom sľubujú rýchly efekt – viac energie, eufóriu, pocit spolupatričnosti a zníženie sociálnej úzkosti,“ dodáva. 

Zároveň varuje pred dostupnosťou a zdanlivo „neškodnými“ účinkami na začiatku: „Tieto látky bývajú ľahko dostupné, lacné a ich účinky sa môžu spočiatku zdať ‚neškodné‘, no skrývajú vysoké zdravotné a psychické riziká.“ Mladým podľa neho často chýba dostatok informácií o tom, čo vlastne užívajú. „Chýbajú im informácie, priestor na otvorený rozhovor aj bezpečné prostredie, kde by mohli svoje ťažkosti zdieľať bez obavy z odsúdenia,“ konštatuje. 

Za užívaním nie sú vždy len zvedavosť či chuť zabaviť sa, ale aj hlbšie príčiny ako osamelosť, tlak na výkon, psychické napätie či nevedomosť, ako zvládať emócie inak. Madro preto apeluje na prevenciu: „Je dôležité, aby sme s mladými komunikovali skôr, ako siahnu po náhradných riešeniach, a vytvárali im priestor, kde môžu hovoriť, byť vypočutí a nájsť zdravšie spôsoby zvládania náročných pocitov a situácií.“ 

Psychické riziká užívania „mňau mňau“ dr*gy: Upozorňujú psychológovia 

Podľa psychologičky Terézie Valachovej sú riziká spojené s užívaním 4-M*C (známej aj ako „mňau mňau“) prítomné počas samotného účinku aj po jeho odznení. Užívatelia často očakávajú pocity energie, eufórie a uvoľnenia, no dr*ga môže zároveň vyvolať úzkosť, strach či paranoju.

Valachová upozorňuje, že „človek môže užiť príliš vysokú dávku, čo spôsobuje riziko ako psychické, tak aj fyzické (napríklad strata vedomia)“. Po odznení účinku sa podľa nej môžu objaviť depresívne a podráždené stavy v dôsledku narušenia rovnováhy neurotransmiterov ako dopamín, sérotonín a noradrenalín. 

Psychológ Marek Madro, riaditeľ organizácie IPčko, potvrdzuje, že táto syntetická látka predstavuje závažné psychické riziko, najmä pre mladých ľudí s nevyvinutou psychikou.

„Hoci sa táto syntetická dr*ga spája s krátkodobými príjemnými pocitmi, ako sú eufória, zvýšená energia či uvoľnenie, jej účinky na psychické zdravie môžu byť závažné a dlhodobé,“ upozorňuje. Medzi najčastejšie následky radí panické stavy, paranoidné myslenie, halucinácie, bludy a tzv. „crash“ – výrazný pokles nálady po odznení dr*gy, ktorý môže prejsť až do depresie. Tento stav potom často vedie k opakovanému užívaniu, čím rastie riziko psychickej závislosti. 

Psychológ Madro upozorňuje, že 4-M*C výrazne zasahuje do fungovania mozgu, konkrétne ovplyvňuje dopamínový a sérotonínový systém. Výsledkom sú poruchy v regulácii emócií, zvýšená impulzivita a strata kontroly nad vlastným správaním. Tieto zmeny môžu viesť k rizikovému správaniu vrátane sebapoškodzovania, promiskuity či agresivity. Pri dlhodobom užívaní hrozí rozvoj úzkostných porúch, chronickej depresie a zhoršenie medziľudských vzťahov, ako aj problémy v škole a práci. 

Madro zdôrazňuje aj špecifické ohrozenie mladých ľudí, ktorí si často neuvedomujú všetky dôsledky užívania tejto syntetickej dr*gy. „Zvlášť rizikové je, že mladí ľudia často nemajú dostatok informácií o dôsledkoch, podceňujú ich alebo kombinujú túto látku s inými dr*gami či alkoholom, čím sa následky ešte zhoršujú,“ varuje.

Podľa neho je preto nevyhnutné viesť otvorený a odborný dialóg s dôverou, vytvárať priestor na rozhovor a ponúkať mladým bezpečné a zdravé alternatívy na zvládanie náročných emócií a životných situácií. 

Odborníci mladým: Nepodceňujte riziká a hľadajte bezpečnejšie riešenia 

Psychologička Terézia Valachová vyzýva mladých ľudí, ktorí uvažujú o užití dr*gy ako 4-M*C, aby boli maximálne obozretní. Ak sa už niekto rozhodne experimentovať, odporúča začať veľmi malou dávkou a počkať na účinok, pretože ten neprichádza okamžite a pri predávkovaní „už to nie je možné zvrátiť a odobrať z užitého množstva“.

Dôležité je byť v bezpečnom prostredí s ľuďmi, ktorí vedia poskytnúť pomoc, a nezabúdať na dostatočný príjem tekutín. Party dr*gy totiž podľa nej často potláčajú schopnosť vnímať smäd, vlastné potreby aj telesné hranice, čo môže viesť k zdravotnému kolapsu. 

Valachová upozorňuje aj na hygienické riziká. Pri akomkoľvek spôsobe užívania dr*gy by sa mali dodržiavať hygienické opatrenia, najmä pre riziko prenosu infekčných ochorení. Odporúča tiež mladým vyhľadávať overené informácie, napríklad na weboch organizácií PRIMA alebo Dom svetla Slovensko, kde môžu získať praktické rady a podporu. 

Psychológ Marek Madro apeluje na mladých, aby sa skôr než siahnu po dr*ge, zastavili a položili si otázku: „Čo vlastne hľadám?“ Podľa neho dro*y často lákajú sľubom rýchlej úľavy – od reality, tlaku, smútku či pocitu osamelosti. Upozorňuje však, že tento zdanlivý únik „má často veľmi vysokú cenu pre tvoje duševné zdravie, vzťahy, dôveru v seba samého/samu aj schopnosť zvládať životné výzvy“. 

Madro zdôrazňuje, že v období dospievania je prirodzené cítiť neistotu či klásť si otázky. No práve vtedy je dôležité vyhľadať ľudí, ktorí vedia porozumieť, a hľadať riešenia, ktoré skutočne pomáhajú a nevedú k strate. „Ak cítiš, že niečo nezvládaš, si pod tlakom alebo máš chuť ‚vypnúť‘, nezostávaj na to osamote,“ odkazuje mladým. Existujú bezpečné cesty, ako sa cítiť lepšie bez toho, aby ohrozili seba či svoju budúcnosť. 

Na záver pripomína, že skutočná hodnota človeka nezávisí od toho, koľko toho zvládne sám. „Odvaha hovoriť o tom, čo ťa trápi, je prejavom odvahy. A pomoc existuje. Aj pre teba.“ Mladým, ktorí sa cítia ohrození alebo nevedia, ako ďalej, odporúča obrátiť sa na Krízovú linku pomoci IPčko, ktorá funguje anonymne a nonstop – prostredníctvom chatu, e-mailu alebo telefonicky na čísle 0800 500 333. 

Zdanlivá skratka k výkonnosti s dlhodobými následkami 

Mňau mňau môže pôsobiť ako lákavý spôsob, ako sa na pár hodín cítiť lepšie, voľnejšie a prepojenejšie s okolím. No za krátkym stavom eufórie sa často skrýva celá séria rizík – od psychických výkyvov až po dlhodobé poškodenie duševného zdravia. Odborníci varujú, že najviac ohrození sú mladí ľudia, ktorí hľadajú únik, prijatie alebo jednoducho nevedia, ako spracovať svoje emócie.

Skôr než siahnu po syntetickej látke, potrebujú bezpečné prostredie, v ktorom môžu hovoriť o svojich pocitoch bez strachu z odmietnutia. Práve prevencia, otvorený dialóg a dostupnosť informácií môžu byť kľúčom k tomu, aby „mňau mňau“ nezanechala po sebe viac škody než krátkeho zážitku. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: substitučnáliečba.sk, hiv-prevence.cz, PRIMA, IPčko.sk

Najnovšie videá

Trendové videá