Odborníci vyzývajú na zákaz používania slova cyklista. Zverejnili prekvapujúcu štúdiu

  • Byť cyklistom vie byť naozaj adrenalínovým športom
  • Najmä vtedy, ak je tvojím rajónom rušné mesto s nedostatkom cyklochodníkov
  • Nedostatočná infraštruktúra veľkou mierou prispieva k prehlbovaniu nenávisti medzi cyklistami a vodičmi áut
  • Z austrálskej štúdie dokonca vyplýva, že pojem cyklista by sme mali celkom odstrániť z našich slovníkov
Pexels.com
  • Byť cyklistom vie byť naozaj adrenalínovým športom
  • Najmä vtedy, ak je tvojím rajónom rušné mesto s nedostatkom cyklochodníkov
  • Nedostatočná infraštruktúra veľkou mierou prispieva k prehlbovaniu nenávisti medzi cyklistami a vodičmi áut
  • Z austrálskej štúdie dokonca vyplýva, že pojem cyklista by sme mali celkom odstrániť z našich slovníkov

Odborníci z Queensland University of Technology a Monash University navrhujú, aby bolo zakázané používať slovo cyklista. Veria totiž, že ide o označenie, ktoré v dnešnej dobe dehumanizuje ľudí jazdiacich na bicykloch. Informoval o tom Daily Mail.

Tím odborníkov zistil, že existuje reálne prepojenie medzi dehumanizáciou cyklistov a úmyselnými agresívnymi činmi namierenými proti nim na cestách. Štúdia zohľadňuje názory 442 ľudí, pričom 55 % opýtaných necyklistov hodnotilo ľudí jazdiacich na bicykloch ako „not completely human,“ čiže nie celkom bežných ľudí.

Podľa štúdie by mal byť pojem „cyklisti“ nahradený slovným spojením – ľudia jazdiaci na bicykloch. Profesorka Narelle Haworth, ktorá je taktiež riaditeľkou Centra pre bezpečnosť a výskum nehôd na cestách v Queenslande, uviedla, že je dôležité, aby vodiči vnímali cyklistov ako skutočných ľudí, nie ako niekoho, kto ich obmedzuje.

„Ak by sme namiesto pojmu cyklisti používali termín ľudia jazdiaci na bicykloch, išlo by o termín, ktorý je oveľa viac ľudský a nejde len o nejaké druhové pomenovanie. Musíme rozšíriť myšlienku, že títo ľudia (cyklisti) sú jednými z nás. Je potrebné rozvíjať kultúru vzájomného rešpektu k ľuďom na bicykloch,” povedala profesorka Haworth pre Daily Mail Australia.

Zákaz slova „cyklisti“ však nemá byť jediným riešením na elimináciu negatívnych postojov voči nim.

Tým najväčším problémom je infraštruktúra. Podľa odborníkov by väčšinu konfliktov medzi cyklistami a vodičmi vyriešilo to, ak by sa jednoducho nemuseli deliť o jednu cestu. Účastníkov prieskumu sa v online dotazníku pýtali aj na ich správanie voči cyklistom.

Prekvapivé je zistenie, že niektorí z nich sa dokonca priznali, že na cyklistov kričali a hádzali po nich veci. Jeden z piatich vodičov dokonca úmyselne blokuje cyklistov na cestách, zatiaľ čo jeden z desiatich sa priznal k používaniu svojho auta na ich ohrozenie.

Boj cyklistov a vodičov je vidieť aj v Bratislave

Cyklistika v Bratislave je adrenalínový šport, na ktorý sa však odhodláva čoraz viac ľudí. V meste pomalým tempom pribúdajú spolu s novými výškovými budovami aj kratšie či dlhšie úseky, niekedy aj bizarných cyklochodníkov. Tie však často neslúžia len cyklistom, ale aj vodičom áut. Predovšetkým vozidlám zásobovania, ktoré vidia zelené pruhy cyklotrasy ako ideálne miesto na zastavenie či parkovanie.

Takýchto prípadov pribúda čoraz viac. Postupne sa tak začali na známej facebookovej stránke Útrapy Bratislavského cyklistu objavovať fotky vodičov, ktorí si robia z cyklotrás parkovisko, aby zažili aspoň akú-takú verejnú hanbu.

Nakoľko boj proti takýmto vodičom je častokrát márny, cyklisti sa rozhodli na neustále sa zhoršujúcu situácia reagovať vskutku kreatívnym spôsobom. Po vzore ich kolegov z mesta Stuttgart ukázali, čo si o parkovaní na cyklotrasách naozaj myslia.

zdroj: Dailymail.co.uk,Mirror.co.uk, Facebook Útrapy Bratislavského cyklistu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá