Odborník na hodinky: Drahými kúskami sa môže merať spoločenský status v biznise. Fejky sa dajú rozoznať aj voľným okom

  • Dôležitým kúskom každého business outfitu sú hodinky. Prečo je tento zaužívaný trend stále populárny?
  • Smart hodinky pomaly vytláčajú z trhu tie klasické. Majú ešte klasické hodinky budúcnosť?
  • Môže bežný zákazník rozoznať fake hodinky od pravých a čo si treba všímať?
Copy of Untitled Design (6)
  • Dôležitým kúskom každého business outfitu sú hodinky. Prečo je tento zaužívaný trend stále populárny?
  • Smart hodinky pomaly vytláčajú z trhu tie klasické. Majú ešte klasické hodinky budúcnosť?
  • Môže bežný zákazník rozoznať fake hodinky od pravých a čo si treba všímať?

Hodinky sú neodmysliteľnou súčasťou biznisu. Nosia ich vysokopostavení manažéri, úspešné ženy a ktokoľvek, kto si potrpí na kvalitné kúsky. Slováci radi experimentujú pri kúpe hodiniek, aj keď preferujú klasické značky.

Ako hovorí odborník na hodinky Marko Muráni z e-shopu Timestore, klasické hodinky nemajú a ani v dohľadnej dobe nebudú mať konkurenta ani v smart hodinkách. Je to preto, lebo ľudia majú radi kvalitu, precíznosť a jedinečnosť, ktorú im smart hodinky nedokážu priniesť, pretože sú vyrábané masovo, sú si podobné a ich portfólio je obmedzené. 

zdroj: unsplash

S vysokými manažérskymi pozíciami sa spájajú dokonalé obleky, drahé topánky a kvalitné hodinky. Prečo je tomu tak?

Aj keď je spoločnosť uvoľnenejšia, podľa môjho názoru sa to nijako nepremietlo do sveta biznisu. Ten sa síce vyvíja, ale dravosť v ňom sa nemení. Vyhráva v ňom ten najlepší. Napríklad také predbiehanie sa vo výške ceny obleku, topánok alebo hodiniek môže byť jednou z foriem vzájomného súperenia.

Sú elegantné hodinky v súvislosti s vysokými pracovnými pozíciami nutnosťou, alebo je to iba zaužívaný trend? 

Elegantné hodinky a ich nosenie je nielen zaužívaným trendom, ale aj nepísaným pravidlom pánskej etikety. Narozdiel od žien nemajú muži, s výnimkou manžetových gombíkov, prsteňa a hodiniek príliš veľa možností, ako „vyšperkovať” svoj outfit.

Najideálnejšou voľbou sú preto elegantné hodinky, ktoré bývajú spravidla tým najcennejším a často aj jediným šperkom, ktorý pánsky outfit obohacuje.

zdroj: Timestore – pánske hodinky značiek Certina a Citizen

Aký psychologický aspekt majú dobre zvolené hodinky v biznis svete komunikovať?

Prvý z aspektov poukazuje na osobu svojho nositeľa. Ten má vyzdvihnúť jeho snahu oceniť renomovanú značku, kvalitu použitých materiálov, detailné spracovanie a celkové hodinárske dielo, ktoré hodinárski majstri vytvorili.

Keďže sú si však vysokopostavení manažéri a biznismeni vedomí svojho postavenia, vypláva na povrch aj druhý psychologický aspekt. Ten súvisí so spoločenským vnímaním človeka a jeho zaradením sa do určitej sociálnej skupiny.

zdroj: Timestore – elegantné švajčiarske hodinky Tissot

Myslíte si, že sú hodinky v biznis svete natoľko dôležité, že majú vplyv na utváranie prvého dojmu z neznámeho človeka?

Správne zvolené hodinky dokážu ukážkovo doplniť pánsky outfit, podčiarknuť určité charakterové črty a zvýrazniť postavenie danej osoby. 

Omnoho dôležitejší je však určite celkový dojem z človeka, jeho vystupovanie, správanie, ale aj reč tela a rôzne strategické a rečnícke schopnosti.

Na akej sume začínajú hodinky, ktoré pôsobia ako silný element vyžarujúci úspech a eleganciu? 

Najskôr je potrebné definovať si kruhy, v ktorých sa daná osoba pohybuje. Predstavme si situáciu, že sa ich nositeľ zúčastní rokovania s významným zástupcom globálnej spoločnosti, pričom budú vzájomne rokovať o niekoľko 100-miliónovom biznise.

Hodinky kvalitných švajčiarskych hodinárskych domov ako Tissot alebo Certina nebudú pravdepodobne dostatočným psychologickým aspektom na vyzdvihnutie postavenia jedinca.

Aj keď ide o kvalitné produkty z dielne švajčiarskych hodinárskych majstrov, ide stále o zástupcov strednej triedy hodiniek, ktorých cenovka začína pri lepších modelových radoch na úrovni 500 €. Vo svete veľkého biznisu by teda určite vyhrávali značky ako Omega, TAG Heuer alebo Rolex, ktoré sú skutočným synonymom luxusných hodiniek.

zdroj: Timestore – Pánske hodinky Citizen Eco-Drive Bluetooth so solárnym pohonom

Vyššie spomínané značky švajčiarskych hodiniek Tissot a Certina môžu byť totiž skvelým štartérom do sveta elegantných hodiniek. Tieto značky sú povestné svojou kvalitou a môžeme ich považovať za produkty tradičných hodinárskych domov.

Do tohto výberu by sa však určite dostali aj kvalitné japonské značky so špičkovým pohonom. Nedá mi nespomenúť hodinky Citizen, ktoré sú preslávené svojím solárnym pohonom Eco-Drive, alebo japonského giganta Seiko, ktorý sa zaraďuje k najinovatívnejším značkám v celom hodinárskom priemysle.

Pozornosť si ale určite zaslúžia aj luxusne vyzerajúce hodinky značky Vostok Europe. Tá si svojimi produktmi získala všetkých priaznivcov robustných hodiniek.

zdroj: Timestore – robustné ružovo zlaté pánske hodinky Vostok Europe

Veľkým hitom posledných mesiacov sú hodinky s univerzálnejším využitím za pár desiatok €. Instagramom dodnes hýbe značka Daniel Wellington. Ako hodnotíte jej minimalistické hodinky a samotnú značku? 

Účel týchto hodiniek vychádza z ich samotnej podstaty, ktorá je zároveň tajomstvom ich celosvetového úspechu. Pre nežnejšie pohlavie nie je podstatný kvalitný pohon, história značky a celkové remeselné prevedenie hodiniek. Ženy sa chcú páčiť a chcú dokonale zladiť svoj outfit. Práve na to potrebujú hodinky, ktoré im perfektne zapasujú do ich predstavy.

V tomto smere sú omnoho ľahšie ovplyvniteľné ako muži, pričom viac podliehajú módnym trendom. Všetky tieto aspekty v kombinácii so silným marketingom využili vo svoj prospech masoví výrobcovia hodiniek, medzi ktorých bezpochyby patria značky, ako napríklad Daniel Wellington, Rosefield alebo Michael Kors.

Aj keď tieto značky tvoria výraznú časť predajov našej spoločnosti, určite ich nemôžeme z viacerých dôvodov zaraďovať na spoločnú pozíciu s tradičnými švajčiarskymi a japonskými značkami hodiniek.

zdroj: Timestore – minimalistické dámske hodinky Daniel Wellington

Sú vhodné ako entry-level? Prípadne, s akými značkami by mal začať človek, ktorý nemá o hodinkách patričný prehľad, no rád by ich nosil? Mnoho ľudí má totižto predstavu, že sa hodinky automaticky rovnajú tisícovým investíciám.

Všetko závisí od finančných možností a spôsobu využitia hodiniek. Ak sa nebudeme vyhraňovať len na elegantné hodinky, skvelou voľbou bude niektorý z cenovo dostupných modelov z dielne japonských výrobcov Casio a Seiko.

Pre všetkých tých, ktorí používajú hodinky skôr ako módny doplnok a nie pre ich primárny účel, je pripravených hneď niekoľko módnych hodiniek.

Sem zaraďujeme značky ako Tommy Hilfiger, Emporio Armani, Michael Kors, Gant, Fossil a veľa ďalších. Tieto značky sú vyrábané masovo a zvyčajne ich výrobu zabezpečuje zopár výrobcov. Práve preto môžu mať ľudia niekedy dojem, že sa hodinky jednotlivých módnych domov na seba až príliš podobajú.

zdroj: Timestore – pánske hodinky Tommy Hilfiger Trent 1791066

Čo majú robiť dámy? Na trhu síce nájdeme množstvo typov a prevedení dámskych náramkových hodiniek, no dokážu komunikovať rovnako silnú emóciu ako pánske hodinky? 

Ako som už spomenul, nároky dámskeho publika nie sú pri výbere hodiniek také vysoké ako v prípade pánov. Aj v tomto smere sa nájdu výnimky, ale väčšinu dopytu po dámskych hodinkách pokrývajú fashion značky ako Michael Kors alebo Gant, prípadne minimalistické modely od Daniel Wellington, či MVMT.

Samozrejme, aj v tu existujú výnimky a preto tradiční výrobcovia nezabúdajú ani na dámsku cieľovku. Aj v našej ponuke je možné nájsť elegantné dámske kúsky od výrobcov ako Tissot, Citizen alebo Zeppelin.

zdroj: Timestore – Elegancia nielen pre pánov - dámske hodinky Citizen

Ako zvyknú vyzerať kvalitatívne požiadavky pánov pri výbere hodiniek?

Nároky sú vždy priamo úmerné náročnosti klienta. Ak niekto hľadá hodinky, ktoré mu len zaplnia prázdne miesto na zápästí, nároky nebývajú vysoké. V tomto prípade rozhoduje dizajn, farby či zvučné meno značky.

Ak má však niekto záujem o hodnotnejší kúsok, počet kritérií narastá. Hlavne páni sa zaujímajú predovšetkým o pohon hodiniek, ktorý je často jedným z najhlavnejších kvalitatívnych ukazovateľov hodiniek. Dôležitým faktorom pri výbere hodiniek je aj ich remienok.

Pri kvalitnejších kúskoch sa stretávame prevažne s koženými remienkami z ušľachtilej kože. Ide zväčša o kožu teľaciu alebo hovädziu. Nájdu sa však aj exotickejšie kúsky, na ktoré bola použitá napríklad koža pštrosia, či krokodília alebo dokonca aj klokania.

Hodinky s kovovým náramkom sa zvyčajne vyrábajú z kvalitnej ocele, titánu a keramiky. Za tie najluxusnejšie považujeme titánové, ktoré sú známe svojou pevnosťou a nízkou váhou. Kvalitné modely sú vybavené minerálnym sklíčkom, ktoré môžeme označiť za štandard medzi lepšími hodinkami.

Tvrdším a odolnejším variantom je zafírové sklíčko, ktoré je známe svojou pevnosťou. Výber hodiniek ovplyvňuje aj spracovanie detailov, meno značky, predchádzajúce skúsenosti zákazníka či doplnkové funkcie hodiniek (chronograf, ukazovateľ dátumu, luminiscenčné ručičky a pod.)

zdroj: Timestore – Hodinky Citizen s prehľadným ciferníkom a kovovým náramkom

Momentálne sú klasické hodinky často nahrádzané smart hodinkami. Dokážu takéto hodinky doplniť business outfit rovnako ako aj klasické?

Vzhľadom na to, že sa trh so smart hodinkami veľmi dynamicky vyvíja, je veľmi náročné odhadnúť, akú rolu bude mať tento typ hodiniek v oblasti business a elegantných hodiniek. Ich funkcionalita a výhody, ktoré do života prinášajú, sa nedajú poprieť.

Otázne však je, či masoví výrobcovia elektroniky dokážu vyrovnať či predčiť zručnosti a skúsenosti výrobcov hodiniek a nahradiť pocit z nosenia klasických hodiniek. Podľa môjho názoru však klasické hodinky nikdy úplne nevymiznú. 

Aj klasiky však majú nesporné množstvo výhod. Prečo by som mal v roku 2020 investovať do klasických hodiniek namiesto smart modelov?

Hlavným dôvodom je určite ich jedinečnosť. Keďže kvalitné hodinky nie sú vyrábané masovo v miliónových nákladoch, nestretnete na ulici 5 ľudí s rovnakými hodinkami, ako je tomu napríklad v prípade smart hodiniek.

Ľudia sa radi odlišujú a chcú sa cítiť jedinečne. K nesporným dôvodom na kúpu klasických hodiniek patrí aj ich kvalita, trvácnosť a štýl, ktorý smart hodinky len s veľkými ťažkosťami nahradia.

zdroj: Timestore – vnútro luxusných hodiniek Certina

Na čo sa majú zákazníci zamerať pri výbere hodiniek, keď je na trhu množstvo napodobenín?

Pri výbere hodiniek je dôležité predovšetkým zvážiť ich primárny účel a cenové možnosti kupujúceho. Potom prichádzajú na rad požiadavky na parametre, kvalitu a funkcionalitu. Vždy ide o osobné preferencie kupujúceho.

Čo sa týka samotného výberu elektronického obchodu, často rozhoduje meno predávajúceho. Na trhu existuje veľké množstvo elektronických obchodov s hodinkami, ale len hŕstka z nich sa môže pochváliť tisíckami spokojných zákazníkov, ako je tomu napríklad v prípade nášho e-shopu.

Okrem hodnotenia samotného obchodu je dôležitým faktorom aj cena výrobkov. Najideálnejšia kombinácia je teda nákup z overeného obchodu s najlepším pomerom hodnotenia a ceny ponúkaných výrobkov.

Hodinky sú jedným z najčastejšie falšovaných produktov. Dajú sa voľným okom rozoznať fake hodinky od pravých?

Faktorov, ktoré si treba všímať, je hneď niekoľko. Fake hodinky sú zvyčajne balené v neoriginálnom balení, pôsobia lacným dojmom a sú vyrobené z lacných materiálov.

Už na prvý pohľad si dokážete všimnúť dôležité detaily, ako napríklad absencia loga značky na strategických miestach, vadná funkčnosť alebo úplná absencia niektorých doplnkových funkcií. V dnešnej dobe sa kopíruje už takmer čokoľvek, ale rozoznať fake hodinky od originálnych je našťastie stále veľmi ľahké.

Práve spomínané spracovanie detailov, s ktorým sa falšovatelia príliš nezaoberajú, býva tým najhlavnejším poznávacím znamením.

Z čoho pozostáva portfólio vašich produktov, ktoré ponúkate v Timestore?

Nosnými produktmi nášho portfólia sú pochopiteľne originálne pánske a dámske hodinky tých najpredávanejších značiek. K hodinkám neodmysliteľne patria aj rôzne druhy šperkov a doplnkov, preto sa naše portfólio už dávnejšie rozrástlo nielen o náramky, náhrdelníky, náušnice, ale taktiež o manžetové gombíky pre pánov.

zdroj: Timestore – Tissot vs. Certina

Preferujú Slováci skôr určitú značku dookola alebo radi experimentujú?

Aj v tomto smere zákazníci určite radi experimentujú. Z globálneho hľadiska však naši zákazníci uprednostňujú klasiky pred menej známymi značkami.

Páni sú verní klasike v podobe kvalitných modelov od značiek Casio, Festina, alebo Seiko. Na druhej strane, pre dámy sú srdcovkami hodinky od značiek Michael Kors, či od spomínanej Festiny.

Ktorý kúsok je vami najobľúbenejším a prečo je tomu tak?

V poslednej dobe ma najviac zaujali hodinky Citizen BN0150-10E z edície Promaster Marine. Veľmi mi imponuje práve potápačský/army dizajn spolu s masívnym puzdrom tohto modelu. Značka Citizen je taktiež zárukou kvality, a preto by som tento model určite odporučil všetkým pánom, ktorým sa páči práve takýto štýl hodiniek.

zdroj: Timestore – hodinky Citizen s potápačským dizajnom

Každý outfit je iný a rovnako tak aj nároky na hodinky. Napriek bohatej ponuke na trhu, ich výber závisí predovšetkým od osobných preferencií. Páni si môžu vyberať napríklad medzi robustnými, elegatnými alebo športovými hodinkami a dámy zase medzi minimalistickými alebo fashion hodinkami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech