Odborník nám prezradil, ako odhaliť neveru. Upozorňuje, že vzťah po nej nebude ako predtým

  • Odborník na s*xualitu nám prezradil, prečo sú Slováci náchylní na podvádzanie
  • Na obnovenie dôvery pomôže párová terapia
nevera
Pexels/RDNE Stock project
  • Odborník na s*xualitu nám prezradil, prečo sú Slováci náchylní na podvádzanie
  • Na obnovenie dôvery pomôže párová terapia

Nevera je téma, ktorá v súčasnosti získala na význame a stala sa zložitou a často diskutovanou problematikou vo vzťahoch aj na Slovensku. Zdá sa, že moderná spoločnosť čelí väčšiemu tlaku a stresu ako kedykoľvek predtým, čo môže spôsobiť napätie vo vzťahoch a následne viesť k nevere. 

O tom, ako nevera vplýva na vzťah, ale aj o tom, ako vybudovať dôveru po takejto nepríjemnej skúsenosti, nám viac v rozhovore prezradil vedec venujúci sa s*xualite, Dr. Štefan Petrík, PhD. Okrem toho sa snaží priniesť širšej verejnosti problémy týkajúce sa s*xuality cez jeho profil S*xualita v číslach

Prečo majú ľudia problém byť verní vo vzťahu, ktorý sa môže zdať byť šťastný?

Myslím, že to ovplyvňuje to, že vzťahy sú trošku iné, ako boli v minulosti, aj keď som v minulosti nežil. Teraz máme predsa len viacero možností – sociálne siete, zoznamovacie aplikácie, ktoré nemusia byť vnímané v negatívnom svetle. Sú to skvelé nástroje, aby sme niekoho spoznali, ale tú skutočnú intimitu zažívame napriek tomu v realite, keď sa stretávame naživo.

Ľudia si uvedomujú to, že teraz, keď nechcú investovať do partnerských vzťahov, nie je to žiaden problém, keďže práve vďaka týmto zoznamovacím aplikáciám majú ďalšie možnosti spoznať niekoho nového. Vedia, že aj keď nevyjde nejaký partnerský vzťah, čaká ich možno ďalších desať ľudí.

Sociálne siete zoznamovanie urýchlili a do určitej miery zmenili naše vnímanie vzťahov. Máme vyššiu tendenciu k emocionálnej nevere, to znamená, že si viac píšeme aj o intímnych veciach cez sociálne siete, čo predtým nebolo také časté.

Keď to robia muži (samozrejme to robia aj ženy), je dokázané výskumami, že na ženy to vplýva naozaj zle, veľmi ťažko znášajú emocionálnu neveru zo strany mužov.

Aké psychologické faktory môžu viesť k tomu, že sa človek rozhodne podviesť?

Psychologických faktorov je mnoho. Možno najčastejšie sa spomína, že väčšina nevier sa udeje pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. To je najčastejším dôvodom.

Nevera sa spája aj so životnými fázami. Pri narodení dieťaťa v partnerskom vzťahu muži zvyknú mať pocit, že sú akoby odsunutí na druhú koľaj. Keď frekvencia s*xuálnych stykov nejakým spôsobom klesá, tak ho hľadajú inde.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá