Odborník odhalil masívnu chybu v rodičovskom príspevku, ktorá vplýva na tisíce Slovákov. „Minister o tom veľmi dobre vie“

  • Daňový odborník Jozef Mihál poukázal na chybu v zákone o rodičovskom príspevku
  • Mnohí rodičia naň nemajú nárok
  • Týka sa najmä rodičov 3-ročných detí
erik tomáš škôlka
Ilustračná fotografia TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Daňový odborník Jozef Mihál poukázal na chybu v zákone o rodičovskom príspevku
  • Mnohí rodičia naň nemajú nárok
  • Týka sa najmä rodičov 3-ročných detí

V súčasnom legislatívnom rámci Slovenska sa rodiny s deťmi, ktoré dovŕšili tri roky, môžu ocitnúť v náročnej situácii, ak ich dieťa nie je prijaté do verejnej materskej školy. Na problém v zákone upozorňuje v príspevku na sociálnej sieti exminister, europoslanec a daňový odborník Jozef Mihál.

Podľa novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorá vstúpila do platnosti 30. mája 2023, majú rodičia právo na predĺžený rodičovský príspevok pre deti vo veku 3 až 5 rokov. Konkrétne ide o tie deti, ktoré ešte nenavštevujú posledný ročník predškolského vzdelávania alebo neboli prijaté do štátnej materskej školy. Avšak nárok na tento príspevok sa uplatňuje až od 1. septembra školského roka nasledujúceho po roku, v ktorom dieťa dovŕšilo tri roky.

Táto situácia môže viesť k vážnym finančným a logistickým ťažkostiam pre rodiny, ktoré sa ocitnú bez príjmu z rodičovského príspevku počas čakania na zápis do materskej školy.

Šesť mesiacov „naprázdno“

Napríklad, dieťa narodené vo februári, ktoré dovŕši tri roky, nebude mať nárok na predĺžený rodičovský príspevok až do nasledujúceho septembra, čo znamená polročné obdobie bez finančnej podpory štátu.

Tento časový rozpor v zákone vyvoláva otázky o jeho efektívnosti a spravodlivosti. Rodiny sú totiž nútené hľadať alternatívne, často finančne náročné riešenia. Ide napríklad o umiestnenie dieťaťa do súkromnej materskej školy, alebo zotrvanie jedného z rodičov doma bez príjmu.

Zákon pritom pochádza z dielne strany Hlas-SD. O tom, že v zákone je takáto chyba, minister práce Tomáš veľmi dobre vie, veď je jeho spoluautorom, pripomína Mihál.

Z dielne Hlasu

Predstavitelia Hlasu-SD presadili v parlamente návrh na zmenu zákona o rodičovskom príspevku ešte na jar minulého roka. Okruh rodičov oprávnených na získanie rodičovského príspevku sa tak od septembra 2023 rozšíril. Ako informovala agentúra SITA, v súčasnej podobe sa týka to rodičov, ktorých deti vo veku 3 až 6 rokov neboli z kapacitných dôvodov prijaté do príslušnej materskej školy.

erik tomáš
zdroj: TASR/Martin Baumann

Žiadosti o tento príspevok sa podávajú na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska. Poskytovanie príspevku je obmedzené len na obdobie školského roka.

Výška rodičovského príspevku po troch rokoch dieťaťa ostáva rovnaká ako predtým. Aktuálne je minimálna výška príspevku 345,20 eura pre rodičov, ktorí nepoberali materské dávky. Ak rodič poberal materskú dávku, suma príspevku sa zvyšuje na 473,30 eura. Príspevok sa vypláca od 1. septembra do 31. augusta každého školského roka.

Ak rodič v máji podal žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy a v júni obdržal zamietavé rozhodnutie, má právo požiadať o rodičovský príspevok. Ten mu začína plynúť od septembra. Žiadosť možno podať kedykoľvek počas školského roka, ale dokument o neprijatí dieťaťa nesmie mať viac ako jeden rok.

Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá