Oddnes máme nový COVID automat. Pribudli ďalšie zelené okresy, menia sa tieto opatrenia

 • Od pondelka je v platnosti nový COVID automat
 • Pribudli štyri zelené okresy, dohromady ich je šesť
 • Pribudlo aj žltých okresov, tých je 49
 • Červené sú okresy Kysucké Nové Mesto a Myjava
covid automat3
MZ SR
 • Od pondelka je v platnosti nový COVID automat
 • Pribudli štyri zelené okresy, dohromady ich je šesť
 • Pribudlo aj žltých okresov, tých je 49
 • Červené sú okresy Kysucké Nové Mesto a Myjava

Poradie okresov a ich farebnosť v rámci COVID automatu sa od pondelka 14. júna zmenilo. Pribudli štyri zelené okresy, a to konkrétne Brezno, Púchov, Stropkov, Topoľčany. Dohromady tak máme šesť zelených okresov, ku ktorým patria aj Šaľa a Turčianske Teplice, ktoré boli zelené ako prvé.

V zelených okresoch ostáva povinné rúško v interiéri v spoločných priestoroch a na hromadných podujatiach aj v exteriéri. Reštaurácie aj obchodné centrá budú fungovať bez obmedzení.

Do koša putuje až 60 miliónov vakcín proti koronavírusu. Boli kontaminované, týka sa to Slovenska?

Test bude potrebný iba pre vysoko rizikové hromadné podujatia alebo prevádzky. Pre školy v týchto okresoch neplatia žiadne obmedzenia a počet ľudí pre hromadné podujatia či svadby sa bude navyšovať.

Mobilné odberné miesta od 30. júna už nebudú fungovať tak, ako sme zvyknutí. Informoval o tom minister zdravotníctva. Po novom by mali byť kombinované s odbernými miestami na PCR alebo LAMP-testy.

Pribudlo aj žltých okresov, tých je 49 (I. stupeň ostražitosti) a 19 okresov v oranžovej farbe (II. stupeň ostražitosti). V ružovej fáze (I. stupeň varovania) sú tri okresy, dva okresy červené (II. stupeň varovania) a žiadny okres naďalej nie je bordový ani čierny.

Zelené okresy: Šaľa, Turčianske Teplice, Brezno, Púchov, Stropkov, Topoľčany

Opatrenia:

 • Povinné nosenie rúška v interiéri, v exteriéri na hromadných podujatiach.
 • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 50 % kapacity v prípade státia, v prípade sedenia 75 %, do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri, tieto obmedzenia sa vzťahujú aj na svadby, kary, krsty a iné oslavy.
 • Otvorené sú aj  fitness centrá s maximálnou kapacitou 50 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky s maximálnou kapacitou do 100 osôb, respektíve 50 % obsadenosť. Pri vstupe do vnútorných priestorov aquaparkov a wellness centier, je potrebné preukázať sa negatívnym testom.
 • Bez obmedzení fungujú reštaurácie a podniky, kiná, múzeá aj galérie, rovnako ubytovacie zariadenia s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov. Bazény fungujú bez obmedzení.

Žlté okresy: Banská Bystrica, Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice – okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rožňava, Sabinov, Senec, Snina, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Zvolen

Opatrenia:

 • Povinné nosenie rúška v interiéri, v exteriéri na hromadných podujatiach.
 • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 50 % kapacity v prípade státia v interiéri, maximálna kapacita 250 ľudí, v exteriéri 75 %, do 500 ľudí. Kapacita na státie v interiéri je 100 ľudí, v exteriéri 250 ľudí, tieto obmedzenia sa vzťahujú aj na svadby, kary, krsty a iné oslavy, avšak s povinnosťou zoznamu účastníkov.
 • Otvorené sú aj fitnescentrá s maximálnou kapacitou 30 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky do 50 % obsadenosti. Je potrebné preukázať sa negatívnym testom.
 • Reštaurácie a podniky môžu mať otvorené vnútorné priestory, pri stole môže sedieť max. 6 ľudí, respektíve osoby z jednej domácnosti, stoly musia byť v rozostupe najmenej 2 metre.
 • Múzeá aj galérie môžu organizovať hromadné prehliadky s kapacitou 30 osôb, ubytovacie zariadenia s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov.
 • Bazény fungujú do naplnenia 50 % kapacít, povinné je preukázať sa negatívnym testom. Pre podniky je odporúčaný home office.

Oranžové okresy: Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Levice, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žilina

Opatrenia:

 • Povinné nosenie rúška v interiéri, v exteriéri na hromadných podujatiach.
 • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 25 % kapacity, respektíve do 250 ľudí, v exteriéri 50 %, do 500 ľudí. Kapacita na státie v interiéri je 50 ľudí, v exteriéri 100 ľudí, tieto obmedzenia sa vzťahujú aj na svadby, kary, krsty a iné oslavy, avšak s povinnosťou zoznamu účastníkov.
 • Otvorené sú aj  fitness centrá s maximálnou kapacitou 20 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky do 30 % obsadenosti. Je potrebné preukázať sa negatívnym testom.
 • Reštaurácie a podniky môžu mať otvorené vnútorné priestory, pri stole môže sedieť max. 4 osoby, respektíve osoby z jednej domácnosti, stoly musia byť v rozostupe najmenej 2 metre. Múzeá aj galérie môžu organizovať hromadné prehliadky s kapacitou 15 osôb, ubytovacie zariadenia s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov. Bazény fungujú do naplnenia 30 % kapacít, povinné je preukázať sa negatívnym testom. Pre podniky je odporúčaný home office.

Ružové okresy: Skalica, Trenčín, Banská Štiavnica

Opatrenia: 

 • Povinné nosenie respirátora v interiéri. 
 • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 50 % kapacity, ale najviac 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri.
 • Otvorené sú aj fitnes centrá a maximálnou kapacitou 15 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky do 30 % obsadenosti. Je potrebné preukázať sa negatívnym testom.
 • Reštaurácie a podniky môžu mať otvorené len vonkajšie priestory, stoly musia byť v rozostupe najmenej 2 metre, je povolený rozvoz a okienkový predaj. Múzeá aj galérie môžu organizovať hromadné prehliadky s kapacitou 10 osôb, ubytovacie zariadenia môžu ubytovať na izbe len 2 osoby, respektíve osoby z jednej domácnosti, zároveň s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aqua parkov. Bazény s povolením len do 10 osôb, povinné je preukázať sa negatívnym testom. Pre podniky je odporúčaný home office.

Červené okresy: Kysucké Nové Mesto, Myjava

Opatrenia: 

 • Povinné nosenie FFP2, N95 alebo KN95 respirátora v MHD, obchodných prevádzkach a interiéroch. Na verejnosti v exteriéroch je povinné rúško, ak nie si vzdialený od iných osôb viac, než 5 metrov.
 • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 10. Svadby, kary, krsty a iné oslavy sú zakázané. Pri obradoch platí dodržanie obmedzenia 15 mna osobu, respektíve do 10 osôb. Požívanie alkoholu na verejnosti je zakázané.
 • Otvorené sú aj  fitnescentrá s maximálnou kapacitou 10 osôb, respektíve 25 m2 na osobu, wellness a aquaparky sú zatvorené.
 • Reštaurácie a podniky môžu mať otvorené len vonkajšie priestory, stoly musia byť v rozostupe najmenej 2 metre, je povolený rozvoz a okienkový predaj. Múzeá aj galérie môžu organizovať len individuálne prehliadky, respektíve 15 m2 na osobu. Ubytovacie zariadenia môžu ubytovať na izbe len 2 osoby, respektíve osoby z jednej domácnosti, zároveň s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov, využitie spoločných priestorov je zakázané. Bazény s povolením len do 10 osôb, povinné je preukázať sa negatívnym testom. Pre podniky je vysoko odporúčaný home office.

Opatrenia v jednotlivých okresoch si môžeš detailne prezrieť na na stránke korona.gov.sk.

Zdroje: SITA, MZ SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK