6 krokov, ktoré kompletne zmenia tvoj život, nechaj zažiariť svoj potenciál

  • Lenivosť je veľmi zlou ľudskou vlastnosťou, ktorá zbytočne potápa potenciál a chuť napredovať
  • Pokiaľ sa sám točíš v kruhu a nedokážeš dať dňom leňošenia zbohom, uisti sa, že ti len nechýba motivácia
  • Máme pre teba 6 tipov, ako s lenivosťou poriadne zatočiť a nakopnúť sa
lenivosť
Unsplash/Zhang Kenny/Michael Dam
  • Lenivosť je veľmi zlou ľudskou vlastnosťou, ktorá zbytočne potápa potenciál a chuť napredovať
  • Pokiaľ sa sám točíš v kruhu a nedokážeš dať dňom leňošenia zbohom, uisti sa, že ti len nechýba motivácia
  • Máme pre teba 6 tipov, ako s lenivosťou poriadne zatočiť a nakopnúť sa

Pandémia a predovšetkým karanténa spôsobila, že z mnohých aktívnych jedincov sa zrazu stali lenivé indivíduá. Je načase to zmeniť a prebudiť svoju produktivitu. Na lenivosti je zaujímavé to, ako dokáže z ničoho nič prísť a z ničoho nič aj odísť. Nenechaj sa tým zmiasť. Vďaka našim šiestim tipom budeš vedieť, čo robiť, keď u teba najbližšie lenivosť zaklope na dvere. 

Stanov si cieľ

Je pochopiteľné, že bez motivácie či cieľa sa človeku posúva vpred len ťažko. Ráno vstaneš a kráčaš do práce, ktorá pre teba okrem finančného ohodnotenia nič neznamená. Pokiaľ toto budeš robiť mesiac, rok či hneď niekoľko rokov, nadobro stratíš aj posledné kúsky motivácie. Absencia motivácie rovná sa absencia cieľa.

Na začiatok je preto dobré nájsť dôvod, prečo robíš to a nerobíš tamto. Zamysli sa, kde sa chceš vidieť o pár mesiacov alebo rokov a premysli si kroky, ktoré ťa tam dostanú. Máš 30 rokov a chceš byť lekárom? Mnohí by si mohli myslieť, že na podobnú kariéru je už príliš neskoro. Ak je to ale tvoje cieľ a máš dostatočnú motiváciu na to, aby si ho dokázal naplniť, choď do toho.

Akonáhle si totiž stanovíš jasné podmienky a kroky, ktoré preto musíš podniknúť, nebudeš mať dôvod a ani čas na leňošenie. Rada na záver znie, vyhýbaj sa stresu. Je dokázané, že až 57 percent zamestnancov, ktorí sú vystavení veľkému stresu, sa cítia neproduktívne.  

lenivosť
zdroj: Unsplash/Estée Janssens

Nájdi príčinu svojej lenivosti

Sťažuješ sa všetkým naokolo, že si lenivý, že sa ti nechce a že si dnes ešte nič neurobil? Potom by si mal vedieť, že robíš maximálne zbytočnú vec. Ostatných totiž nezaujíma, čo si dnes spravil alebo nespravil. Malo by to zaujímať predovšetkým teba. Namiesto rozprávania o svojej lenivosti sa vždy zamysli nad tým, čo tomu predchádzalo.

Ide pravdepodobne o jednu z najťažších otázok, na ktorú sa v mnohých situáciách hľadá odpoveď veľmi ťažko. Napriek tomu sa pokús o jej zodpovedanie. Pokiaľ budeš aj naďalej pokračovať v bežnom dni a nikdy neprídeš na to, čo zapríčiňuje tvoje lenivosť, do podobného kruhu sa budeš dostávať pravidelne.

Je možné, že príčinu nepochopíš hneď. V takom prípade je lepšie opýtať sa opačne – čo spôsobilo, že som bol dnes mimoriadne produktívny? Mohla to byť ranná šálka kávy, mohol to byť dobrý obed, spánok či veselá správa od priateľa. Uvedom si, čo ťa nakoplo. Absencia tohto aspektu pravdepodobne spúšťa tvoju lenivosť.

To neznamená, že ak ti priateľ nepošle veselú správu, máš právo na lenivosť. Príčinou nie je správa, ale dobrý pocit, ktorý vyvolala vtipná udalosť. Z toho vyplýva, že keď si pred prácou prečítaš pár vtipov alebo veselých správ na internete, tvojej produktivite by to mohlo pomôcť. Keď prídeš na korene svojej lenivosti, bude pre teba jednoduchšie ich vytrhať.

lenivosť
zdroj: Unsplash/Nik Shuliahin

Izoluj lenivosť od produktívnej činnosti

Môže to znieť trochu komicky, „izolovať“ lenivosť, no v skutočnosti sa to dá. Tajomstvom je takzvaná pomodoro technika, ktorú v 80. rokoch predstavil Francesco Cirillo. Ide o to, že sa 25 minút venuješ intenzívnej práci a stopercentne sa koncentruješ na to, čo robíš. Po uplynutí tohto času si dáš na 5 minút prestávku s tým, že si môžeš ísť pokojne aj ľahnúť.

Po 5 minútach sa opäť na 25 minút pustíš do práce. Po štyroch 25-minútových šichtách sa dopraj dlhšiu, trebárs 15-minútovú pauzu. Odvekou pravdou totiž je, že nikto sa nedokáže dokonale koncentrovať niekoľko hodín vkuse. Mozog i organizmus potrebujú prestávku, aby trochu pookriali. 

Technika pomodoro je výhodná najmä v tom, že zabezpečí, aby si neskončil pri prokrastinácii. Ideálne je nastaviť si napríklad budík, ktorý ťa upozorní, kedy sa máš vrátiť späť do práce a kedy zase odpočívať. Týmto spôsobom sa zbavíš lenivosti, no tiež povzbudíš svoju produktivitu. Dôležité je netlačiť na seba a brať do úvahy aj to, ako sa cítiš.

lenivosť
zdroj: Unsplash/Drew Coffman

Vymaň sa zo svojej rutiny

V mnohých prípadoch je lenivosť porovnateľná s nočným vyjedaním chladničky. Jedno i druhé sú rutiny. Zamysli sa, kedy najčastejšie pociťuješ lenivosť. Záleží predovšetkým na tom, v akej časti dňa sa cítiš najviac neproduktívne a demotivovane. Možno zistíš, že pocit lenivosti sa každý deň dostavuje v rovnakom čase.

Ak niečo podobné spozoruješ, rozbi svoju rutinu. Akonáhle niečo robíš pravidelne, stáva sa z toho rutinná záležitosť, ktorá síce niekomu pomáha, no iného môže ťahať ku dnu. Vyskúšaj niečo nové. Do práce nechoď autom, ale autobusom. Keď prídeš domov, zatancuj si namiesto pozerania televízie a večer sa povenuj činnosti, ktorú zvyčajne nerobíš.

Veľkou zmenou môže byť aj pracovné prostredie. V mnohých ľuďoch evokuje myšlienka na kanceláriu či pracovný počítač zlý pocit. Stačí, že si vybavia farbu stien na pracovisku alebo kvetiny, ktoré majú v práci položené na stole. Ak sa v tom vidíš, zmeň svoju pracovnú rutinu. Podaruj kvetiny kolegyni, ozdob si kancelársky stôl sviečkou alebo fotografiou z letnej dovolenky.

V neposlednom rade pouvažuj nad svojimi koníčkami a skús niečo nové aj v tejto oblasti.

lenivosť
zdroj: Unsplash/Jason Strull

Zahoď perfekcionizmus

Nikto nie je dokonalý a ty si tiež len človek. Mnoho ľudí radšej zahodí obrovskú príležitosť, pretože sa už na začiatku obávajú zlyhania. Ide pritom o najjednoduchšiu cestu, ako sa uvrhnúť do pazúrov lenivosti. Nevadí, ak urobíš chyby, vďaka nim sa predsa najlepšia naučíš, ako postupovať správne. Učení ľudia z neba skutočne nepadajú, nerob si stres tam, kde by nemal byť.

Pokiaľ máš neustále nutkanie robiť všetko dokonale a precízne, na chvíľu zaraď spiatočku. Poctivá robota sa cení nadovšetko, ale nemalo by to byť na úkor teba samého. Tvoja práca totiž nikdy nebude dokonalá. Vždy sa nájde niekto, komu nebude vyhovovať postup, nebude sa páčiť farba či štýl alebo nebude súhlasiť s výsledkom. Je to v poriadku, nemôžeš vyhovieť všetkým.

Perfekcionizmus ti dokonca môže uškodiť, čo potvrdila aj vedecká štúdia. Ľudia, ktorí sú ukážkou perfekcionizmu, majú o 51 percent vyššie riziko úmrtia. Ak do niečoho vkladáš myšlienku dokonalosti, môže ťa to veľmi rýchlo odradiť od ďalšej práce na svojom projekte, pretože skôr či neskôr si aj tak uvedomíš, že tvoja práca dokonalá nebude.

Najlepšie je preto urobiť to, čo môžeš a vieš urobiť, tak svedomito, ako to len dokážeš, avšak s vedomím, že výsledok nebude dokonalým dielom. Ideálne je zmieriť sa s týmto faktom hneď na začiatku a máš veľkú pravdepodobnosť, že demotiváciu cestou nestretneš.

lenivosť
zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Využi lenivosť vo svoj prospech

Keď si už vyskúšal všetko a lenivosť sa ti stále lepí na päty, skús ju využiť vo vlastný prospech. Pokiaľ sa ti nechce pracovať, povenuj sa záležitostiam, ktoré si už dlho odkladal. Poumývaj dlážku, okná, zájdi na úrad alebo k lekárovi. Sú to malé kroky, vďaka ktorým budeš mať podobné záležitosti z krku.

Ak je tvoja lenivosť príliš veľkým hendikepom, nevadí. Máš chuť na sledovanie seriálov? Pokojne ich sleduj, nerob to ale bezcieľne. Môžeš si založiť blog alebo prispievať na webstránku, ktorá sa venuje seriálom a filmom. Ani nevieš ako a začneš si budovať kariéru seriálového kritika. Pokiaľ máš viac chuť na ponevieranie sa po okolí, ponevieraj sa s otvorenými očami a zober so sebou aj fotoaparát. Prostredníctvom internetu tak môžeš poinformovať turistov o vymoženostiach mesta, v ktorom žiješ.

V konečnom dôsledku sa dá tvrdiť, že lenivosť je len prezlečená absencia motivácie. Dôležité je uvedomiť si, čo tvoju lenivosť spôsobilo a ako to napraviť, pretože s nohami vystretými na gauči svet dobyje iba málokto. ä

Článok bol pôvodne vydaný 15. júla 2020.

Zdroje: Email Analytics, Live Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá