Odhodlal som sa vymazať si Facebook z mobilu. Prezradím ti, čo sa stalo

  • Tvrdia, že na Facebooku človek strávi priemerne 40 minút denne
  • Ja som tam zabíjal ešte oveľa viac času
victor-larracuente-476156-unsplash
unsplash.com
  • Tvrdia, že na Facebooku človek strávi priemerne 40 minút denne
  • Ja som tam zabíjal ešte oveľa viac času

Priznám sa, hnevalo ma to. Dlhé minúty som bezprízorne scrolloval News Feed a v 90% prípadoch som nenašiel nič, čo by stálo za moju pozornosť. Či už išlo o príspevky rôznych portálov, alebo mojich cca. 400 „najlepších priateľov“ (Ok, neschovaných mám asi 20 z nich). Scrolloval som pri raňajkách, v MHD, pri obede, na záchode, pri zaspávaní. Bolo to jednoducho na nič.

V každom prípade ma to hnevalo – povinnosti mi pribúdali a ja som potreboval získať čas. So svojim pokusom o skoré vstávanie som neuspel, skúsil som teda iný trik – odinštaloval som si z mobilu Facebook. Jediná možnosť, ako sa teda dostať k Facebooku, bol môj notebook. A ten som otváral len v čase od 9:00 do 15:00.

IMG_0008
zdroj: Startitup

Mojou najväčšou obavou bolo, že svoju pozornosť presuniem na inú aplikáciu, že teraz budem bezprizorne scrollovať Instagram alebo si nebodaj nainštalujem Twitter, ktorý je vo svete vraj stále taký populárny.

Týždeň po odinštalovaní môžem povedať, že moje obavy sa nenaplnili. Tento experiment, práve naopak, totálne predčil moje očakávania. Som oveľa menej na telefóne – jednoducho už na ňom nemám čo robiť a do popredia sa dostali oveľa dôležitejšie veci. Keď som na pive, zvyčajne sa s mobilom nehrám, snažím sa vážiť si svoju spoločnosť.

Pravdou je, že raz za tú polhodinu som si vždy mobil skontroloval. To sa už nedeje. Oveľa viac sa teda sústredím na svojich blízkych, na obede viac komunikujem s kolegami, v buse sa snažím nadviazať kontakt so spolusediacimi (ale moc mi to nejde). Jednoducho viac vnímam život a svet okolo mňa. A v neposlednom rade som oveľa produktívnejší – ušetreného času nie je málo.

sad-mark-zuckerberg
zdroj: tearsoftime.com

Prvé 2 dni boli ťažké, no potom som si zvykol. Oveľa viac čítam zaujímavé a hodnotné veci, ktoré si sám vyhľadám – nepodsunie mi ich nejaký clickbaiter na Facebooku. Oveľa viac som sa tak začal zaujímať o vedecké články a články o vesmíre – veci, ktoré ma vždy fascinovali.

Začal som viac času tráviť na LinkedIn-e. A konečne som sa dostal k článkom, ktoré som si ukladal do Pocketu. Po dvoch rokoch sa už snáď patrilo.

Stále chodím na Facebook, koniec koncov, živí ma. No tento experiment splnil všetky moje očakávania. Menej mobilu, viac života. A viac času na veci, ktoré sú podstatné.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech