Odišiel z dobrej pozície v IKEA. Dnes majú o jeho unikátne kúsky záujem aj v zahraničí

  • Juraj Kusy na svojom webe predstavuje dizajnové kúsky, ktoré predáva aj do zahraničia
  • Nájsť na ňom môžeš rámy vyrobené 3D tlačiarňou z kukuričného škrobu, moderné tienidlá či kresby
  • Juraj Kusy na svojom webe predstavuje dizajnové kúsky, ktoré predáva aj do zahraničia
  • Nájsť na ňom môžeš rámy vyrobené 3D tlačiarňou z kukuričného škrobu, moderné tienidlá či kresby

Juraj Kusy je aj šikovný produktový dizajnér. Prednedávnom sme ti v rozhovore predstavili jeho aplikáciu, dnes sme sa zamerali na jeho materiálnu tvorbu a dizajnový web. Na ňom nájdeš každý štvrťrok nový tovar. Ako sa k dizajnu dostal, a čo ho inšpirovalo k tvorbe novej kolekcie sa dočítaš v našom rozhovore.

Čo ťa priviedlo k dizajnu?

Dizajn ma chytil, až keď som po strednej opustil Nitru a spolu s kamošmi sa presťahoval do Prahy. Najprv som nešiel študovať, len pomaly spoznávať doposiaľ cudzie mesto. Bolo to obdobie, kedy som bol zamilovaný do svojho hetero kamoša a snažil sa vyriešiť, čo so mnou bude. Počas obdobia depiek som si povedal, že sa dám dokopy a buď pôjdem naspäť domov, alebo začnem robiť, čo ma baví. A tak som to skúsil.

A bol to práve dizajn?

Nikdy som si neveril, že by som mohol byť dizajnér, prišlo mi to strašne zložité a všetci, čo kreslili mi prišli nenormálne nadaní. Napriek tomu, sme si vtedy sme s mojim spolubývajúcim Romanom povedali, že okej, obidvaja to dotiahneme na dizajn a obidvaja sme sa naň dostali. Tri mesiace pred prijímačkami sme nonstop kreslili a vyšlo to.

zdroj: Juraj Kusy

Takže ťa v podstate škola vychovala k tomu, čo robíš dnes.

Určite. Moje začiatky patria do dielne, kde som si začal budovať svoj vzťah k materiálom, čo ma nesmierne bavilo. Učil ma akademický sochár Marián Karel a sekundovala mu Adéla Bébarová, tiež sochárka. A to boli vlastne prví dvaja ľudia, ktorí mi dali dôveru, že to, čo robím asi za niečo stojí, pretože už v prvý semester som dostal hodnotenie, že od konceptu až po prevedenie povrchových úprav tie moje sochy dávali zmysel.

zdroj: Juraj Kusy

O čom bol tvoj posledný projekt?

Môj posledný projekt bol o porcelánových tienidlách, na ktorom som spolupracoval s pánom Jarkovským z porcelánky z Dubí. Nepáčilo sa mi robiť nejaký luster, alebo niečo rudimentárne, chcel som robiť veci voľnejšie, pri ktorých nemusím od začiatku premýšľať nad tým, ako ich budem masovo vyrábať.

Spravil som lampu, ktorá evokuje papier omotaný okolo žiarovky, pretože často mladí ľudia v mojom okolí nemajú peniaze alebo neriešia tienidlá, a tak si omotajú okolo žiarovky noviny, aby vytvorili tienidlo.

zdroj: Juraj Kusy

Prednedávnom si spustil svoj web, na ktorom máš aj spomínané lampy. Predstav nám ho trocha.

Rozmýšľal som, ako produkty naaranžovať tak, aby spolu dávali zmysel. Tak som si povedal, prečo by som nespravil stratégiu toho, že budem mať launche, ako majú časopisy či odevný priemysel. Tým som si ušil na seba bič v podobe deadlinu, keďže raz za štvrťrok refreshnem celú stránku aj s jej produktmi.

zdroj: Juraj Kusy

Jar pre mňa predstavovala prácu s výraznými prvkami, preto som vypustil launch „Spring Things“. Prezentovala aj fotografie z mojich ciest, ktoré som počas toho obdobia absolvoval. Takže, keď som bol na jar v Barbicane, na stránke som mal z neho printy.

Máš už teda nový launch?

Áno, má letné prevedenie. Momentálne tam nájdeš nové rámy na obrazy, ktoré sú tlačené 3D tlačiarňou a sú kompostovateľné – z kukuričného škrobu. Taktiež som pridal nové grafiky aj figurálne kresby, ktoré sú vytvorené prevažne pastelom v životnej veľkosti. A samozrejme, keďže som si spravil ďalší výlet, pridal som aj nejaké fotky z Barcelony.

zdroj: Juraj Kusy

Viem, že si aj veľký fanúšik Applu a softvérového dizajnu. Ak by si si mal teda vybrať jedno odvetie, čo je pre teba najbližšie? Produktový dizajn, fotografia či softvér?

Asi by som si nevedel vybrať, nerozlišujem medzi disciplínami dizajnu a bavia ma všetky, lebo všetky podľa mňa majú za účel riešiť problémy, a to v najširšom zmysle slova. Takže či navrhnem aplikáciu pre mentálnu pohodu, vytvorím tienidlá na lampu, o ktorých mi hovorili, že to nepôjde, alebo upozorním na problém chátrajúcej architektúry tým, že pred ňu dám na palety vizualizáciu, ako by mohla vyzerať, všetko ma baví rovnako.

Akým spôsobom si pracoval pre IKEA?

Ako interiérový dizajnér, no keď som si uvedomil, že je to vlastne rovnaký office job, ako všetky ostatné a hodnoty IKEA reprezentujú už len švédske guličky, tak som si povedal, že si z toho nebudem robiť veľkú hlavu a bral som to s nadhľadom. Takže napríklad, keď bolo v kancli príliš teplo a my sme museli nosiť uniformy, dal som si dámsku sukňu s logom IKEA, keďže pánske kraťasy ako rovnošata neboli. 

Čo plánuješ do budúcna?

Do konca leta sa venovať svojmu najlepšiemu dizajnu – záhrade, kde sa teraz okolo kvetín vŕtam celé dni a potom sa pomaly zas presuniem do Prahy, kde ma čaká posledný rok školy a teda diplomovka.

zdroj: Juraj Kusy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech