Odlesňovanie „pľúc našej planéty“ dosiahlo najvyššiu úroveň za 15 rokov. Hrozivá skutočnosť sa spája s jedným mužom

  • Odlesňovanie brazílskeho Amazonského pralesa je najhoršie za 15 rokov
  • Od augusta 2020 do júla 2021 prišiel prales o 13 235 kilometrov štvorcových
TASR/AP/Eraldo Peres,Unsplash/Justin Clark
  • Odlesňovanie brazílskeho Amazonského pralesa je najhoršie za 15 rokov
  • Od augusta 2020 do júla 2021 prišiel prales o 13 235 kilometrov štvorcových

Odlesňovanie brazílskeho Amazonského pralesa dosiahlo najvyššiu úroveň za 15 rokov, keď jeho vyrubovanie oproti minulému roku vzrástlo o 22 %. Vyplýva to z údajov zverejnených vo štvrtok.

Monitorovací systém brazílskeho Národného inštitútu pre vesmírny výskum ukázal, že brazílsky Amazonský prales prišiel od augusta 2020 do júla 2021 o 13 235 kilometrov štvorcových, čo je najviac od roku 2006.

Masívne odlesňovanie začalo s nástupom nového prezidenta

Do nástupu prezidenta Jaira Bolsonara do úradu v januári 2019 pritom prales nezaznamenal viac ako desaťročie jediný rok, v ktorom by v ňom vyrúbali viac ako 10-tisíc kilometrov štvorcových.

Priemer v rokoch 2009 až 2018 bol 6 500 kilometrov štvorcových, no odvtedy ročný priemer vyskočil na 11 405 kilometrov štvorcových.

Bolsonaro nastúpil na post prezidenta s prísľubmi o rozvoji Amazónie a odmietal globálne rozhorčenie nad jej ničením. Jeho administratíva znefunkčnila environmentálne úrady a posilnila legislatívu zameranú na uvoľnenie ochrany pôdy.

Obviňujú ho z greenwashingu

Tento týždeň na konferencii v Spojených arabských emirátoch, ktorej cieľom bolo prilákať investorov, tvrdil, že útoky na Brazíliu v súvislosti s odlesňovaním sú neférové a väčšina Amazónie je podľa neho naďalej nedotknutá.

Toto je skutočná Brazília, ktorú sa Bolsonarova vláda v zahraničí snaží skrývať za fantastickými príhovormi a greenwashingom,“ vyjadril sa po zverejnení údajov Mauricio Voivodic z brazílskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody.

„Realita ukazuje, že Bolsonarova vláda zrýchlila ničenie Amazónie,“ dodal.

Vieš, aký dopad má tvoj život na životné prostredie a akú tvoríš uhlíkovú stopu?

Brazílske ministerstvo životného prostredia zatiaľ nereagovalo na žiadosť agentúry AP o reakciu na zverejnené dáta o odlesňovaní.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá