Ódor: Blahovi sa v Bruseli vyhýbať nebudem. Jeho slová mi pripomínajú Harabina, ten bol tiež víťaz volieb

  • Ľudovít Ódor (PS) poskytol rozhovor pre Staritup
  • Hovorí v ňom o svojej politickej budúcnosti, Bruseli aj vzťahoch s Ľubošom Blahom
Ľudovít Ódor rozpráva
Ľudovít Ódor Startitup
  • Ľudovít Ódor (PS) poskytol rozhovor pre Staritup
  • Hovorí v ňom o svojej politickej budúcnosti, Bruseli aj vzťahoch s Ľubošom Blahom

Keď Ľudovít Ódor pred pár mesiacmi ohlásil, že bude jednotkou na kandidátke Progresívneho Slovenska do eurovolieb, mnohých prekvapil. Priamemu výkonu politiky sa totiž až do vymenovania za úradníckeho premiéra nevenoval. V eurovoľbách napokon získal takmer 300-tisíc preferenčných hlasov a PS vyhralo s náskokom 3 % pred Smerom.

Ódor v rozhovore pre Startitup hovorí, že v kampani sa nestretával s tým, že by mu nadávali do „liberálnych fašistov“. „Nie, asi je to aj tým, že som nebol v straníckej politike. Stretával som sa s kritikou, krajnými názormi, ale slušne sme sa nezhodli, čo je podľa mňa dobré,“ tvrdí.

Momentálne sa rozhoduje, či vstúpi do strany, v ktorej si vyhodnocujú, čo mohli v kampani spraviť inak. Prelomovým bodom sa počas posledných týždňov stal atentát na Roberta Fica. Hodnotí správne, že v PS na chvíľu zastavili kampaň?

„Mne sa zdá, že aj keď nám to mohlo ubrať niekoľko hlasov, tak to beriem za dobré rozhodnutie. Neviem si predstaviť ísť tvrdo do kampane, keď premiér bojuje o život na operačnej sále. Možno sme stratili pár hlasov, ale beriem to tak, že sme všetci ľudia,“ opisuje Ódor.

Prvý prejav premiéra Fica

Po Ficovom prvom prejave po útoku konštatuje, že keď ho pozeral, tak si pomyslel, že až tak veľa sa toho nezmenilo. Premiér v ňom zodpovednosť za atentát pripisoval opozícii, médiám či mimovládkam.

„Takto nebudeme vedieť nájsť spoločnú cestu, keď nebudeme vidieť to, že aj ľudia na strane koalície veľmi intenzívne agresívne útočili,“ tvrdí Ódor. „Ani som nezaregistroval zo strany PS, že by sme niekedy agresívne kritizovali Roberta Fica. Keď rozmontuje demokraciu, tak si nemyslím, že treba brzdiť. Treba tvrdo, ale férovo povedať, že my na to máme iný názor, ale nie v osobnej rovine.“

Ľudovít Ódor rozhovor
zdroj: Startitup

Ódor tiež presadzuje to, aby pokračovali aj protesty, keď bude pokračovať „demontáž demokracie“. Považuje to za základné právo z ústavy pre opozičné strany.

„Unisono želáme premiérovi dobré zdravie, ale nebudeme meniť naše myšlienky preto, že sa takýto ohavný čin stal,“ opisuje, ako v strane zmýšľajú po atentáte.

Vzťah s Blahom v Bruseli

Ódorovým hlavným protikandidátom sa stal Ľuboš Blaha zo Smeru. Ten v reakcii na výhru PS povedal, že utrpeli porážku. „Progresivistický program je v ťažkej menšine. Jediná kozmetická chybička je, že nominálne zvíťazili,“ hodnotí výsledky volieb Blaha. Naráža na to, že počet národno-konzervatívnych poslancov podľa neho prevažuje.

„Tí, ktorí prehrávajú, si vymýšľajú veci, že vlastne neprehrali. Pán Harabin bol v tomto veľmi dobrý, že bol víťaz volieb. Mne to pripomína tú istú rétoriku. Hocikto sa pozrie na výsledky, tak to nemôže inak komentovať ako tak, že zvíťazilo PS,“ kontruje Blahovi Ódor.

„Rozmýšľať o tom, či tam pripočíta Republiku alebo iných, tak to je výhovorka typu, keď sa futbalisti vyhovárajú, že v druhom polčase nám fúkal protivietor, tak sme nevedeli ísť na bránu, a preto sme prehrali,“ pomáha si prirovnaniami expremiér.

Podstatné je pre neho to, že je tam „proeurópsky hlas“. „Lebo vidíme a počúvame predstaviteľov, ktorí boli zvolení do europarlamentu, že keby sme ich zvolili do ruskej Dumy, tak si nikto nič nevšimne, lebo tá rétorika je presne taká istá,“ hovorí Ódor.

Čo povie Blahovi, keď sa budú stretávať na chodbách Európskeho parlamentu? Bude sa mu vyhýbať?

„Prečo by som sa niekomu vyhýbal? Neviem si predstaviť nejakú hlbokú intelektuálnu debatu vzhľadom na rozdielnosť názorov, ale nemám problém rozprávať sa s hocikým. Necítim voči nemu, že je môj nepriateľ, ale politický súper.“

Nahradí Šimečku na poste lídra PS?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá