Odporcom testovania môže hroziť postih. Matovič nechce, aby na ich rozhodnutie doplácali zodpovední Slováci

  • Matovič si celoplošné testovanie vie predstaviť skôr v dobrovoľnej forme s odmenami pre tých, čo sa zúčastnia
  • Odporcovia testovania môžu zase čakať zmeny v poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti
  • Premiér o tom informoval v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo
Matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Matovič si celoplošné testovanie vie predstaviť skôr v dobrovoľnej forme s odmenami pre tých, čo sa zúčastnia
  • Odporcovia testovania môžu zase čakať zmeny v poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti
  • Premiér o tom informoval v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo

Igor Matovič konštatoval, že nevidí dôvod, aby sa zodpovední ľudia skladali na zdravotnú starostlivosť tým, čo spochybňujú vážnosť pandémie a ochorenia COVID-19. 

Žiaden test. Žiadne výhody

Ja si osobne myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten, kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré štát bude poskytovať v budúcom roku. Ja si myslím, že je úplne legitímne v takejto situácii tým ľuďom, ktorých sme videli včera pred Úradom vlády, ak si takíto ľudia povedia, že oni jednoducho na testovanie nepôjdu, ja nevidím najmenší dôvod, aby tí zodpovední ľudia, ktorí sú uvedomujú, čo je covid-19 a čo nám to môže spôsobiť na ekonomike, aby sa potom týmto ľuďom skladali na zdravotnú starostlivosť alebo niečo podobné, objasnil.

AKTUÁLNE: Slovenská armáda bude s najväčšou pravdepodobnosťou poverená celoplošným testovaním

Podľa Matoviča ľuďom, ktorí testovanie odmietnu, môže byť bezplatne poskytovaná len základná zdravotná starostlivosť. A na špecialitky si budú napríklad priplácať. Hovorím to ako návrh. Prečo by tí zodpovední mali naveky doplácať na tých nezodpovedných? myslí si Matovič. 

Opozičný poslanec a exminister hospodárstva Peter Žiga (nezaradený) celoplošné testovanie nenamieta. Pýta sa však na bezpečnosť takejto akcie. Zdôraznil, že odborníci musia povedať, či je takéto testovanie bezpečné. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) poznamenal, že testovanie nikomu neublíži.

Na sobotnom proteste proti opatreniam boli zranení aj policajti

Na proteste proti vládnym opatreniam súvisiacom s pandémiou boli v sobotu 17. októbra v Bratislave demonštrantmi zranení štyria príslušníci Policajného zboru (PZ) SR. Informovala o tom Polícia SR Bratislavského kraja vo svojom profile na sociálnej sieti.

V súvislosti s diskutovaným zásahom príslušníkov PZ proti demonštrantom tak polícia spresnila priebeh zásahu. Ako uvidela, stretnutie monitorovali, priebežne vyhodnocovali a na základe získaných informácií následne Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave vyčlenilo na zásah policajtov z radov poriadkovej, kriminálnej a dopravnej polície.

Gepostet von Polícia SR – Bratislavský kraj am Sonntag, 18. Oktober 2020

Polícia tiež spresnila, že na osobnej slobode z dôvodu hádzania dlažobných kociek na príslušníkov PZ boli obmedzené tri osoby, z toho dve osoby boli cudzí štátni príslušníci. Pre podozrenie z poškodzovania majetku bola na osobnej slobode obmedzená aj 22-ročná žena.

Polícia pátra po identite mužov a detí, ktoré sa zúčastnili na včerajšom agresívnom proteste v Bratislave

Bratislavská polícia zároveň v súvislosti s demonštráciou začala trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa spáchaného počas núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR. Obvinenie voči konkrétnej osobe doposiaľ vznesené nebolo, vo vyšetrovaní sa naďalej pokračuje.

Audiovizuálne záznamy vyhotovené počas zhromaždenia momentálne polícia vyhodnocuje za účelom zadokumentovania protiprávnych konaní. Po ich analýze bude stotožňovať trestne zodpovedné osoby. V súvislosti so stotožnením osôb boli zverejnené niektoré zo záznamov aj prostredníctvom sociálnej siete. Viac informácií polícia poskytne, keď to situácia umožní.

Zdroje: SITA, Na Telo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech