Odporcovia „hygienokracie“ by sa mali vrátiť na latríny a na stromy, tvrdí epidemiologička. Pribudlo 6 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 269 475 za predchádzajúci deň pribudlo 1 855 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 995 247 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 836 ľudí
TASR/AP/Ariel Schalit
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 269 475 za predchádzajúci deň pribudlo 1 855 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 995 247 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 836 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 10 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 1 205 RT-PCR vyšetrení a 3 536 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 112 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 61,9% zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (4), nasleduje Košický (1), Nitriansky (1), Trenčiansky (-), Žilinský (-), Trnavský (-), Banskobystrický (-) a Prešovský (-).

Je medzi nimi 5 mužov a 1 žena. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 513 a žien 205 197. V nemocniciach je hospitalizovaných 81 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú 6 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 540 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 152 824 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 710 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 514 075 z čoho bolo pozitívne testovaných 387 637 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 605. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Epidemiologička Alexandra Bražinová na sociálnej sieti konštatuje, že na protestoch proti očkovaniu zaznievala z úst demonštrantov aj veta „Stop neľudskej hygienokracii.“.

„Je letná turistická sezóna, v priestoroch Hodžovho námestia sa pohybuje množstvo ľudí a nedokážeme určiť, či sú to účastníci verejného zhromaždenia. Pohyb osôb je veľký vzhľadom na leto,“ povedal.

Posted by Zomri on Thursday, July 29, 2021

Odborníčka objasňuje , že hygienokracia znamená vláda hygieny. Hygiena je v užšom slova zmysle starostlivosť o čistotu, v širšom náuka o zdraví.

„Čiže tí, čo chcú skončiť s hygienokraciou, sú proti mnohým výdobytkom ľudstva, ktoré využívame denne: v užšom zmysle slova je to nezávadná pitná voda, splachovací záchod, kanalizácia, zdravé vnútorné prostredie našich obydlí, ústna a dentálna hygiena, starostlivosť o telo, nezávadné ovzdušie, kontrola kvality vôd na kúpanie, bezpečné potraviny atď.“

Pripomína, že v širšom zmysle slova hygiena sú to aj antibiotiká a ďalšie lieky, očkovanie, zdravotná starostlivosť. „Takže bez tohto všetkého by sa zrejme odporcovia ‚hygienokracie’ mali vrátiť na latríny, alebo ešte lepšie na stromy,“ dodáva.

Protesty vo svete

Niekoľko stoviek Izraelčanov protestovalo v sobotu v Tel Avive proti novým obmedzeniam a očkovaniu, informovala agentúra AFP.

Demonštranti vyvesili transparent s nápisom „Žiadna pandémia neexistuje, je to podvod“. Niesli tiež transparenty s údajmi o očkovaní proti koronavírusu, pričom jeden plagát spájal vakcíny s nacistami. 

zdroj: TASR/AP/Ariel Schalit

Počet novo infikovaných a hospitalizovaných v krajine stúpol na najvyššie úrovne za posledných niekoľko mesiacov. Ministerstvo zdravotníctva v sobotu oznámilo, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom za predchádzajúci deň dosiahol 2435, čo je najvyššie číslo od marca. Za týmto nárastom je predovšetkým nákazlivejší variant delta.

Počet hospitalizovaných dosiahol 326, čo je najviac od apríla, aj keď hlboko pod januárovým vrcholom, keď bolo denne hospitalizovaných viac ako 2000 ľudí.

Izrael v uplynulých dňoch zaviedol posilňovaciu vakcínu pre starších občanov, znovu zaviedol povinné nosenie rúšok v interiéri a reštrikcie súvisiace so „zeleným pasom“, vyžadujúce potvrdenie o očkovaní pre vstup do uzavretých priestorov, ako sú telocvične, reštaurácie a hotely.

Nárast infekcií je krokom späť po tom, ako sa Izraelu vďaka obzvlášť rýchlej očkovacej kampani podarilo znížiť počet nových prípadov COVID-19 z 10.000 denne na menej ako 100.

Minister zdravotníctva Nican Horowitz v sobotu pre televízny kanál Channel 12 povedal, že sa snaží udržať rovnováhu medzi verejným zdravím a ekonomikou. „Ekonomika musí zostať otvorená. Nechcem zaviesť lockdown, budem sa mu vyhýbať za každú cenu. Všetko je otvorené, no potrebujeme rúška a vakcíny,“ vyhlásil.

Takmer 60 percent z 9,3 milióna obyvateľov Izraela je zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny, prevažne od firmy Pfizer/BioNTech. Milión Izraelčanov však stále odmieta dať sa zaočkovať, hoci majú na to nárok.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, Facebook/ Alexandra Bražinová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK