Ohnivá diva Katka založila školu zvádzania. Burlesque nie je len o nahote, ženám dvíha sebavedomie (ROZHOVOR)

  • Katka, známa ako Catrice Cat patrí k prvým tanečníčkam burlesque na Slovensku
  • V Taliansku získala titul kráľovnej burlesque a v Bratislave založila školu
  • Aký je rozdiel medzi burlesqom a striptízom nám povedala Katka v rozhovore
Catrice Cat
Instagram/catrice.cat
  • Katka, známa ako Catrice Cat patrí k prvým tanečníčkam burlesque na Slovensku
  • V Taliansku získala titul kráľovnej burlesque a v Bratislave založila školu
  • Aký je rozdiel medzi burlesqom a striptízom nám povedala Katka v rozhovore

Katarína Čunderlíková je jednou z prvých tanečníc burlesque na Slovensku. Mnohí ju však poznajú pod prezývkou Catrice Cat. V Bratislave si otvorila vlastnú školu, nazýva sa Hall Of Tease a ženy učí krásnemu umeniu. Ukazuje im ako ladne chodiť na lodičkách, ako sa cítiť sexi a ďalšie zvodné triky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Catrice Cat (@catrice.cat)

Katka, si jednou z prvých tanečníčok Burlesque u nás. Prečo si sa rozhodla pre tento druh tanca?

Veľmi sa mi páčilo, že burlesque je jeden úžasný svet, ktorý oslavuje rôznorodosť. Nie je tam podstatné aký máte tanečný backround, koľko máte rokov alebo či spĺňate nejaké iné požiadavky. Najdôležitejšie je byť originálny.

Burlesque je dnes tvojou vášňou. Ako si sa k nemu vlastne dostala?

Prihlásila som sa na kurz a okamžite som sa do toho zamilovala. Neskôr som si to začala vyhľadávať aj v zahraničí, kde som chodila na jednorázové workshopy. O chvíľu to bude už 7 rokov.

Množstvo ľudí prirovnáva burlesque k striptízu. Aký je medzi nimi rozdiel? 

Aj keď v obidvoch žánroch ide o odhaľovanie sa, v burlesque nie je do veľkej miery podstatná nahota. Záleží skôr na zvádzaní, príbehu a samotnom kostýme. Často krát to býva také umelecké vystúpenie, že si ani neuvedomíte, že sa tanečnica odhalila. Dokonca sa vôbec nemusí odhaľovať. Stačí, ak si vyzlečie napríklad iba rukavičky. No ak sa rozhodne, že sa odhalí viac, vždy si musí nechať aspoň nohavičky a nálepky na bradavkách.

Burlesque predstavenia bývajú väčšinou v nádherných priestoroch ako sú napríklad divadlá. Práve na takýchto miestach je predpísaný dresscode a nechýba ani moderátor. V klasickom modernom striptíze ide predovšetkým o nahotu.

„Burlesque nie je na tanečnej scéne až tak známy. Práve preto si ho množstvo ľudí zamieňa so striptízom.  Myslím si, že pomaly ale isto sa vracia toto umenie naspäť do povedomia ľudí,“ vyjadrila sa Katka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Catrice Cat (@catrice.cat)

Považujú tento tanec ľudia za sexuálny?

Myslím, že to veľmi záleží od typu predstavenia. Sú tanečníčky, ktoré radi používajú napríklad latexové kostými a rekvizity ako bičík. Ale potom môže byť jemné, zvodné femme fatale vystúpenie akoby vystrihnuté z čierno-bieleho filmu alebo zase niečo hravé a vtipné. Avšak to záleží hlavne od samotného diváka, ako to vníma.

Dá sa týmto umením uživiť?

Dá sa tým uživiť, no je to veľmi náročné. Na Slovensku nie je toľko príležitostí a preto je potrebné za predstaveniami cestovať. To znamená neustále vyhľadávať nové ponuky, oslovovať producentov a každý týždeň niekam cestovať.

Väčšinou chodia performeri na turné, to znamená, že napríklad mesiac cestujú z mesta do mesta, tak aby stihli čo najviac predstavení. Ak však nie ste Dita Von Teese, nie je to také ružové ako to znie. Väčšinou to znamená, že vám nepreplatia cestu, prespávate u známych na gauči, máte pocit, že ste nonstop na letisku a v lietadle, ťaháte so sebou všade kufor a stále dokola. Ja som takto raz stihla za mesiac navštíviť Rím, Londýn, Edinburg, Glasgow, Kodaň, Dublin a Belfast.

Majú to v zahraničí jednoduchšie?

Ľahšie to majú možno v mestách ako napr. New York alebo Londýn, kde je veľa príležitostí. Väčšinou si to performeri skombinujú s tým, že sami organizujú predstavenia alebo učia tanečné hodiny a vďaka tomu sa vedia uživiť. Zároveň však veľa peňazí ide naspäť do kostýmov a rekvizít. Množstvo performerov má popritom ešte inú prácu a burlesque vnímajú ako svoje hobby.

Spomínaš si na svoje prvé vystúpenie? Aké bolo, mala si trému?

Na moje prvé predstavenie nikdy nezabudnem, mala som trému ako svet. Triasli sa mi ruky, tak, že to mohli vidieť až vo vesmíre a hádam už mesiac pred tým sa mi o tom snívali nočné mory. A tak aj vznikol nápad na toto vystúpenie. Spočívalo v tom, že celý čas sedím na stoličke chrbtom k divákom a hýbem iba rukami, pretože nič viac pohybové by som asi nezvládla. Bolo to však veľmi napínavé a hypnotické.

Ako ťa vníma tvoja rodina a okolie, že sa venuješ burlesque?

Moja rodina sú moji najväčší fanúšikovia a podporovatelia. Vždy prídu na predstavenia a najviac mi tlieskajú.

Hanbila si sa niekedy povedať niekomu, že tancuješ takýto tanec?

Nie je sa za čo hanbiť. Moje vystúpenia sú veľmi pôvabné a elegantné. Inšpirujem sa baletom a známymi divami, čím sa snažím pripomenúť ľuďom takú tú zabudnutú ženskosť a jemnosť.

V Taliansku si získala titul kráľovnej bulesque. Zúčastnila si sa aj iných súťaží?

Áno, v súťaži World Burlesque Games som sa dostala cez semifinále v Edinburgu až do finále v Londýne. V New Yorku som bola nominovaná na cenu v Golden Pasties Awards.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech doposiaľ?

Pozvanie na burlesque festival v New Yorku. To bola moja úplne prvá cesta do Ameriky a vystupovať pred burlesque osobnosťami, na ktoré som sa väčšinou ja chodila pozerať bolo neuveriteľné.

Zároveň som veľmi rada, že som mohla byť súčasťou divadelno-muzikálového predstavenia La Bravour v Brne, v ktorom som mala sólo. A do tretice som veľmi pyšná na moju burlesque školu, Hall of Tease.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Catrice Cat (@catrice.cat)

Katka pred troma rokmi dokonca založila vlastnú školu – Hall Of Tease. Vedie tam burleque kurzy. Ženám sa snaží ukázať, že netreba byť len silnou, odvážnou a starostlivou hrdinkou, ale aj ženskou, nežnou a krásnou bytosťou.

Čo ťa k tomu inšpirovalo?

Chcela som rozšíriť povedomie o tomto krásnom umení medzi viac ľudí, hlavne medzi ženy. Ja burlesque hodiny vnímam ako čas, kedy si môžeme užívať svoju ženskosť naplno, kedy môžeme vypustiť ženskú energiu a na chvíľu zabudnúť na všetky povinnosti.

Oblečieme si niečo zvodné, obujeme si opätky, dáme si červený rúž a ukazujeme si, že je úplne v poriadku cítiť sa krásne. Ženy často balansujú medzi kariérou, rodinou a inými povinnosťami. Často zabúdajú aké to je byť samými sebou.

Čo môžu dámy na tvojich hodinách očakávať?

Na hodinách sa učíme nie len ako držať telo, ako ladne chodiť na opätkoch, ako sa zvodne pohybovať a tváriť. Ale aj čo všetko sa dá vykúzliť s rôznymi rekvizitami ako napríklad pančušky, rukavičky alebo župan.

Ďalej sa učíme sexy choreografie a ďalšie zvodné triky. Všetky kurzy sú venované aj dámam, ktoré nemajú vôbec žiadne tanečné skúsenosti ale aj tanečniciam. Nie sú to totiž klasické tanečné kurzy. Naozaj je to skôr o tom vyžarovaní, zvádzaní a budovaní sebavedomia. Okrem toho môžete očakávať úžasnú atmosféru, babinec, veľa smiechu a veľa krát nechýba ani prosecco.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Catrice Cat (@catrice.cat)

Máte v akadémií dané určité vekové a váhové obmedzenia?

Jediná podmienka je vek minimálne 18 rokov. Okrem toho burlesque je pre všetky dámy bez rozdielu veku či konfekčnej veľkosti.

Prečo by ženy mali dať šancu burlesque?

Jedna zo žien z mojich kurzov burlesque nazvala ako esencia ženskosti. Ako som už spomínala, je to priestor pre ženy, kedy môžu naplno prejaviť svoju ženskosť, pripomenúť si to čo je pre nás úplne prirodzené a pritom na to často zabúdame.

Existujú konkrétne pravidlá pre burlesque vystúpenia?

Najdôležitejšie pravidlo je byť originálny, nekopírovať niekoho druhého. Vystúpenia by mali mať prvky odhaľovania sa, no nikdy nie do úplnej nahoty a ešte by ste mali mať 18 rokov. Okrem toho v burlesque neexistujú žiadne pravidlá.

Aký typ ľudí tvorí prevažnú časť publika?

Väčšinu tvoria hlavne ženy. Keďže burlesque je umelecký žáner, ktorý oslavuje ženskosť a rôznorodosť. Práve preto si myslím, že to je to čo sa ženám páči, keď vidia na pódiu rôzne postavy, v rôznych vekových kategóriách rovnako krásne, sebavedomé a zábavné.

Ako vidíš potenciál burlesque na Slovensku v najbližších rokoch? Narastá počet záujemcov o tento druh umenia?

Pomaličky záujem narastá, svedčí o tom aj počet nových performerov, ktorý stále pribúdajú a tak isto predstavenia, ktoré bývajú často.

Aktuálna situácia na Slovensku je poriadne komplikovaná. Zasiahla nás druhá vlna koronavírusu a opatrenia sú striktné.

Ako takáto situácia ovplyvnila tvoju akadémiu? Ako fungujete aktuálne? Prišla si aj o niektoré žiačky?

Ľudia majú strach, nechcú a ani nemôžu sa zhromažďovať vo veľkom počte. Tým pádom sa neprihlasujú ani na kurzy. No momentálne fungujeme v režime 5+1, čo je zároveň fajn, keď sme v takej komornej atmosfére.

Vyrobili sme si sexy rúška a snažíme sa to zvládnuť aspoň v takomto obmedzenom režime. Zaviedla som aj online hodiny, ktoré sa ukázali ako super nápad, takže fungujeme stále. Momentálne chystám aj jednorázový vianočný workshop, na ktorom si môžu dámy vyskúšať burlesque alebo ho venovať ako vianočný darček.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Catrice Cat (@catrice.cat)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech