Ohrozená je celá EÚ: Tisícka migrantov chce prelomiť hranice u našich susedov, dovážajú ich tam bieloruskí vojaci

  • Poľský minister hovorí, že bieloruská migračná kríza ohrozuje bezpečnosť celej Európskej únie
  • Migranti na bielorusko-poľskej hranici sa už pokúsili prekonať bariéry
  • USA vyzvali Bielorusko, aby prestalo organizovať prílev migrantov do Európy
  • Nemecko zase vyzýva EÚ, aby pomohla zastaviť nápor migrantov z Bieloruska
  • Vláda Litvy už rozhodla o vyhlásení výnimočného stavu na hraniciach s Bieloruskom
hranice migranti bielorusko
TASR via AP/Leonid Shcheglov/BelTA, AP/Polish Defense Ministry
  • Poľský minister hovorí, že bieloruská migračná kríza ohrozuje bezpečnosť celej Európskej únie
  • Migranti na bielorusko-poľskej hranici sa už pokúsili prekonať bariéry
  • USA vyzvali Bielorusko, aby prestalo organizovať prílev migrantov do Európy
  • Nemecko zase vyzýva EÚ, aby pomohla zastaviť nápor migrantov z Bieloruska
  • Vláda Litvy už rozhodla o vyhlásení výnimočného stavu na hraniciach s Bieloruskom

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že bezprecedentný nápor migrantov nelegálne prekračujúcich hranice s Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť celej Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

„Uzavretie poľských hraníc je v našom štátnom záujme. Ale dnes ide o stabilitu a bezpečnosť celej EÚ,“ napísal Morawiecki na Twitteri.

„Tento hybridný útok režimu (bieloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka sa zameriava na nás všetkých. Nedáme sa zastrašiť a spoločne s našimi partnermi v NATO a EÚ budeme brániť mier v Európe,“ zdôraznil.

Bieloruské ministerstvo obrany v utorok odmietlo obvinenia Varšavy, ktorá tvrdí, že Minsk koordinuje vlnu migrantov snažiacich sa dostať do Poľska.

„Bieloruské ministerstvo obrany považuje obvinenia poľskej strany za nepodložené a neodôvodnené,“ uviedli jeho predstavitelia vo vyhlásení. Minsk obvinil Varšavu z „úmyselnej“ eskalácie napätia.

Pre napätú situáciu na poľsko-bieloruských hraniciach uzavreli v utorok ráno od 07:00 h hraničný priechod Kužnica, potvrdila pre agentúru DPA hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže. Cestujúcich Poľsko vyzvalo, aby použili priechody Terespol a Bobrowniki.

migranti
zdroj: TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Plot sa pokúšali zničiť vyvrátenými stromami

Migranti, ktorí sa chcú dostať z Bieloruska do Poľska, sa pokúsili v pondelok na hranici prekonať bariéry, informovali agentúry. Podľa agentúry AP na videozáznamoch, ktoré zverejnili bieloruské médiá, vidno, ako migranti používajú vyvrátené stromy, aby sa dostali cez plot.

Poľské ministerstvo vnútra uviedlo, že odvrátilo pokus o nelegálny vstup na územie krajiny a že situácia je už pod kontrolou. Zverejnilo video, na ktorom je vidieť, ako sa migranti pokúšajú prekonať bariéru so žiletkovým plotom a ako hádžu predmety na poľské jednotky lemujúce plot.

Podľa internetového portálu Onet.pl z videozáznamov vyplýva, že imigrantov sprevádzajú a koordinujú „vojaci a dôstojníci bieloruskej pohraničnej stráže“. Podľa agentúry TASS Výbor pre štátnu hranicu Bieloruskej republiky uviedol, že migranti začali ničiť plot po tom, čo poľské sily použili proti nim nesmrtiace zbrane.

„V reakcii na zbytočné použitie nesmrtiacich prostriedkov časť utečencov podnikla ráznejšie kroky a začala ničiť poľské bariéry,“ napísal výbor na svojom účte na platforme Telegram.

„Napriek absencii agresívnych akcií zo strany utečencov poľské bezpečnostné služby použili lietadlá na vyvinutie psychologického nátlaku namiesto toho, aby sa snažili situáciu vyriešiť,“ uvádza sa v správe s tým, že na ľudí hľadajúcich ochranu striekali slzotvorný plyn.

Podľa AP nemožno nezávisle overiť, čo sa na hranici deje, pretože novinári majú na prácu v Bielorusku obmedzenia a v Poľsku im v tom bráni výnimočný stav.

migranti
zdroj: TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Poľsko chce chrániť bezpečnosť EÚ

Podľa agentúry PAP poľský premiér Mateusz Morawiecki medzitým na sociálnej sieti na Facebook napísal, že „vláda je odhodlaná a bude brániť bezpečnosť našej krajiny a celej EÚ, dodržiavajúc naše medzinárodné záväzky a najmä majúc na pamäti štátne záujmy a bezpečnosť poľských vojakov, príslušníkov pohraničnej stráže a občanov“.

Premiér v dôsledku tejto situácie zvolal krízové stretnutie, na ktorom sa zúčastnili podpredseda vlády Jaroslaw Kaczyňski, ktorý je zároveň lídrom poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť, minister vnútra Mariusz Kamiňski, minister obrany Mariusz Blaszczak, minister zahraničných vecí Zbigniew Rau a šéf Úradu pre národnú bezpečnosť Pawel Soloch.

„Na ministerstve obrany prebieha mimoriadne zasadnutie vládneho krízového manažmentu za účasti všetkých poľských služieb v súvislosti s krízou, ktorú spôsobil Lukašenkov bieloruský režim na poľsko-bieloruskej hranici,“ dodal Morawiecki.

Poľsko, Litva a Lotyšsko obviňujú vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že priváža migrantov z Blízkeho východu a Afriky a potom ich prevádza cez hranicu do EÚ v snahe destabilizovať Úniu v rámci odvety za sankcie, ktoré Brusel uvalil na Minsk.

zdroj: TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Litva už vyhlásila výnimočný stav

Litovská vláda v utorok rozhodla o vyhlásení výnimočného stavu v oblastiach pri hraniciach s Bieloruskom. Informoval o tom litovský verejnoprávny rozhlas a televízia (LRT) s tým, že takéto opatrenie ešte musí odobriť parlament.

„Rozhodnutie bolo prijaté vzhľadom na vyhrotenú situáciu v pohraničnej oblasti, predkladáme ho na schválenie parlamentu,“ uviedla po utorňajšom zasadnutí vládneho kabinetu premiérka Ingrida Šimonyté.

K takémuto kroku pristúpila vláda tejto pobaltskej krajiny v dôsledku náporu ilegálnych migrantov, ktorí na hranice prichádzajú z Bieloruska a prechodom cez ne sa snažia dostať do EÚ.

Litovskí vojaci vyslaní na hranice s Bieloruskom sú zároveň od pondelka v stave „zvýšenej pohotovosti“, približuje LRT.

Agentúra TASS uvádza, že výnimočný stav môže vyhlásiť litovský jednokomorový parlament (Seimas) na žiadosť vlády. Podľa návrhu vlády by mal výnimočný stav platiť jeden mesiac, a to od 10. novembra.

Migranti do Litvy, rovnako aj do Poľska a Lotyšska, začali prichádzať po tom, ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

Zmienené tri krajiny vztýčili pozdĺž svojich hraníc s Bieloruskom úseky plotu z žiletkového drôtu.

Litva nedávno začala ako prvá stavať aj úseky 3,4 metra vysokého oceľového plota zakončeného 0,6-metrovým žiletkovým drôtom. Na stavbu 500-kilometrového oceľového plota, ktorý má byť hotový do septembra 2022, vyčlenila 152 miliónov eur.

migranti
zdroj: TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Apel na Európsku úniu prichádza z jej vnútra

Nemecko vyzvalo v utorok Európsku úniu, aby podnikla kroky na zastavenie náporu migrantov nelegálne prekračujúcich poľsko-bieloruské hranice. Informovala o tom agentúra AFP. 

„Poľsko ani Nemecko to samy nezvládnu,“ povedal nemecký minister vnútra Horst Seehofer pre denník Bild. Európsku úniu vyzval, aby „držala spolu“.

„Musíme pomôcť vláde vo Varšave zaistiť štátne hranice Poľska zvonka. Toto by vlastne malo byť úlohou Európskej komisie. Apelujem na ňu, aby začala konať,“ uviedol.

Jeho výzva prišla po tom, čo Poľsko oznámilo, že zastavilo pokus stoviek migrantov dostať sa cez hranice. Varšava varovala, že na ceste z krízových regiónov, ako napríklad z Afganistanu či zo Sýrie, sú ďalšie tisíce ľudí, a upozornila, že pri podobných pokusoch o prechod hraníc by mohli v budúcnosti imigranti použiť aj strelné zbrane.

Seehofer dodal, že podporuje rozhodnutie Varšavy postaviť na hraniciach s Bieloruskom múr, ktorý má zabrániť nelegálnym prechodom migrantov. „Nemôžeme ich kritizovať… za to, že chránia vonkajšie hranice EÚ,“ poznamenal s tým, že, samozrejme, má na mysli ochranu hraníc inými dostupnými prostriedkami, než sú zbrane.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vyzvala v pondelok členské štáty EÚ na zavedenie nových sankcií voči Minsku v súvislosti s krízovou situáciou s imigrantmi.

„Využívanie migrantov na politické účely je neprijateľné,“ povedala. Dodala, že EÚ sa pozrie i na to, ako uvaliť sankcie na „letecké spoločnosti z tretích krajín“, ktoré migrantov prevážajú do Bieloruska.

V októbri dosiahol počet imigrantov prichádzajúcich z Bieloruska cez Poľsko až do Nemecka takmer 5 000. Berlín preto posilnil kontroly na hraniciach a nasadil do týchto oblastí viac policajtov. Ako priblížil tajomník rezortu vnútra Stephan Mayer, Nemecko je pripravené ponúknuť Poľsku podporu svojich policajných síl.

„Nemecko by mohlo veľmi rýchlo vyslať policajné zložky na pomoc Poľsku, ak si to Poľsko bude želať,“ povedal Mayer pre noviny Bild.

migranti
zdroj: TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Situáciu si všimli už aj v USA

Spojené štáty vyzvali v pondelok Bielorusko, aby prestalo „organizovať“ prílev migrantov do Európy. Z „nátlaku na zraniteľných ľudí“ obvinili bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, informovala agentúra AFP.

„Vyzývame režim (Lukašenka), aby okamžite zastavil svoju kampaň organizovania a vnucovania nelegálnych tokov migrantov cez svoje hranice do Európy,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Predseda poľskej opozičnej Občianskej platformy (PO) Donald Tusk v pondelok vyhlásil, že Poľsko by malo zvážiť aktivovanie článku 4 zmluvy o NATO s cieľom pomôcť krajine vyrovnať sa s hrozbou, ktorú predstavuje migračná vlna.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok večer vyzvala členské štáty Európskej únie, aby rozšírili zoznam sankcií voči bieloruským orgánom zodpovedným za hybridný útok na poľsko-bieloruskej hranici.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá