Október sa prezliekol za apríl: Čakaj teploty 20 stupňov, búrky a víchricu (PREDPOVEĎ)

  • Pozor na bláznivé počasie počas týždňa
  • Môžu udrieť búrky, no zároveň bude 20 stupňov
  • Na horách pritom platí výstraha pred víchricami
Počasie, bláznivé počasie, búrky a vysoké teploty
Unsplash/Dre Erwin, Canva
  • Pozor na bláznivé počasie počas týždňa
  • Môžu udrieť búrky, no zároveň bude 20 stupňov
  • Na horách pritom platí výstraha pred víchricami

Slovensko čakajú opäť dni zvláštneho počasia. Končí sa október, no príroda si pre našu oblasť pripravila vyše 20-stupňové teploty, ktoré udreli už počas nedele a pokračovať budú aj v pondelok (30. 10.).

Ako sme ťa informovali, ide o vítanú zmenu po nesmierne upršanom piatku, ktorý bol jedným z najdaždivejších dní po dlhom čase. Prehánky a dážď sa spájajú s tlakovou nížou ARMIN, no to sa zmení. V pondelok pocítime vplyv tlakovej výše, no pozor. Už v utorok u nás hrozia búrky a prehánky.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v utorok sa z Nemecka nad Pobaltie presunie opäť tlaková níž. S ňou sa spája zvlnený studený front a ten postúpi od západu nad našu oblasť.

Očakávaj teda zamračené počasie, hmlu a už v noci z pondelka na utorok hrozia najmä na západe prehánky. Cez deň sa možnosť dažďa zvýši a bude platiť v mnohých slovenských regiónoch. Napriek tomu budú teploty na toto ročné obdobie vysoké.

Najnižšia nočná teplota sa predpokladá na 16 až 11, v údoliach miestami 11 až 6 stupňov Celzia. Najvyššia denná teplota pritom môže dosiahnuť 12 až 17, na juhu miestami okolo 19 stupňov.

Pozor si však treba dávať na horách, kde pre hrozbu silného búrlivého vetra až víchrice platia výstrahy druhého stupňa.

Hrozia nám aj búrky

Podľa portálu iMeteo to nemusí ostať pri prehánkach a na Slovensku sa zmiešajú dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. Juhovýchodná a východná Európa sa pripravujú na teplý vzduch prúdiaci zo západu.

Na západe a v strede Európy sa však vyskytne chladná vzduchová hmota. Na ich styku sa bude podľa portálu nachádzať studený front, v ktorom vzniknú búrky.

V utorok teda počasie bude pripomínať leto a búrky okrem Chorvátska, Slovinska, Maďarska či Rakúska hrozia aj na južnom Slovensku. A tiež ich ozdobí silný vietor, ktorý môže miestami v nárazoch dosiahnuť rýchlosť okolo 15 metrov za sekundu (55 km/h).

V stredu by sa to podľa SHMÚ malo zlepšiť, vietor bude slabší a meteorológovia hlásia aj nižšie riziko dažďa. Zároveň však poklesne aj teplota a najvyššia denná teplota by ani na juhu nemala presiahnuť 16 stupňov Celzia.

Vplyv tlakovej níže ARMIN sme pocítili počas náročného piatka. Evidovali sme desiatky hasičských výjazdov >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SHMÚ, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá