Olga „vďaka“ nešťastnej diagnostike slovenských lekárov začala so startupom, ktorý môže pomôcť ďalším pacientom

  • Ukrajinka Olga pracuje spolu s ďalšími kolegami zo svojej domácej krajiny a zo Slovenska na platforme s názvom HEALTHCLIP
  • Pomôcť môže mnohým pacientom, nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách na svete
  • V rámci projektu pracujú na vytváraní digitálnych zdravotných kariet pacientov
  • Zo Slovenska chcú ísť ďalej do sveta
Healthclip/Ilustračný obrázok Unsplash
  • Ukrajinka Olga pracuje spolu s ďalšími kolegami zo svojej domácej krajiny a zo Slovenska na platforme s názvom HEALTHCLIP
  • Pomôcť môže mnohým pacientom, nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách na svete
  • V rámci projektu pracujú na vytváraní digitálnych zdravotných kariet pacientov
  • Zo Slovenska chcú ísť ďalej do sveta

Olga, prezradíš nám v krátkosti svoje nepríjemné skúsenosti so slovenským zdravotníctvom, a teda zároveň aj „príbeh“, ktorý za vznikom startupu Healthclipu stojí?

Som 26-ročná Ukrajinka, ktorá prišla na Slovensko pred 2,5 rokom. Krátko po tom, ako som sa prisťahovala, som zistila, že niektoré verejné štátne služby nie sú digitalizované, čo je náročné nie len pre Slovákov, ale hlavne pre cudzincov kvôli jazykovej bariére a nedostatku poznatkov o tom, ako funguje miestny verejný systém.

Minulý rok mi chybne stanovili diagnózu. Kvôli tejto chybe ma delil od smrti iba týždeň. Keď som v Bratislave navštívila lekárku, takmer vôbec mi nerozumela, pretože nerozpráva po anglicky a ja zase neviem plynule po slovensky. Nemala po ruke moju zdravotnú dokumentáciu, lebo všetky moje lekárske dokumenty sú v ukrajinčine a v papierovej forme u nás doma. Poslala ma domov a po pár dňoch som nevedela rozprávať kvôli poškodeniu mozgu. Našťastie mi pomohli moji slovenskí priatelia, bola som hospitalizovaná a vyliečená.

Pred pár mesiacmi som mala podozrenie na nádor a kvôli stresu som úplne zabudla zobrať svoje papiere na prvú návštevu k novému doktorovi. Spravil mi množstvo testov na rakovinu. Keď som mu po čase pri opakovanej návšteve povedala o svojej minulej chorobe, upokojil ma, že moje ťažkosti sú spojené s tým a že určite nemám rakovinu. Vedel to okamžite na základe mojej zdravotnej karty a zdravotnej minulosti.

zdroj: Unsplash

A ako z toho vznikol startup?

Po tejto skúsenosti som spolu so svojím tímom spravila výskum a zistili sme, že aj iní cudzinci majú rovnaké problémy. Nemôžu používať zdravotnú dokumentáciu zo svojej domovskej krajiny kvôli odlišnému jazyku a pre doktorov je zložité pracovať s takýmito pacientmi. Vieme, že toto nie je výlučne problém pre cudzincov, ale takisto pre miestnych. Povedzme, že pracujú v Bratislave a navštívia špecialistu, ale svoju zdravotnú dokumentáciu majú pri všeobecnom lekárovi vo svojom rodnom meste. Môže nastať situácia, že sú nútení cestovať domov alebo ich špecialista pošle na množstvo zbytočných vyšetrení, ktorým sa dá predísť, keby mali svoju kartu so sebou.

Všimli sme si, že štát sa snaží vyriešiť tieto problémy, ale je polstoročie pozadu oproti súčasnej ére digitalizácie. Uvedomili sme si, že keď chceme ovplyvniť kvalitu našich životov a zdravia, musíme konať.

A kto za ním stojí?

HEALTHCLIP tím tvorí 6 ľudí so skúsenosťami v oblasti obchodu, ochrany dát a produktového vývoja. Prvú verziu tohto technologického riešenia pre ľudí spustíme v apríli a najprv bude dostupný pre slovenský a český trh.

Ako sa na projekte podieľajú Slováci? Kto tvorí zvyšok tímu, aké majú skúsenosti a čo zabezpečujú na svojej dnešnej pozícii?

Olga, ja, som zakladateľ a CEO – vediem celý projekt. Študovala som právo a mám 10 rokov skúseností v oblasti obchodu a manažmentu. Z technickej stránky je produkt vyvíjaný a vedený Oleksiiom, ktorý je CTO. Má za sebou 15 rokov skúseností v sfére FinTechov a pri vývoji produktov vyžadujúcich vysokú mieru ochrany dát pre oblasť korporátneho bankovníctva. Ďalej je to Alexander, druhý produktový vývojár, ktorý sa pre Healthclip stará o backend a mobilnú aplikáciu.

Slovenka Adriana je expert v oblasti medicíny a pracuje ako kardiochirurg v Prahe. Bola dobrovoľníčka v nemocnici v Afrike. Vytvárala medicínsky algoritmus pre startup Global Clinic Rating. Podieľala sa na vývoji globálneho systému hodnotenia kliník a nemocníc na základe medicínskych údajov a iných dôležitých kritérií, ktoré mali pomôcť pacientom vybrať si najvhodnejšiu kliniku.

Michal, náš grafický dizajnér vytvára všetky vizuálne materiály: webovú stránku, marketingové materiály, či dizajn pre webové a mobilné aplikácie a Kamil má na starosti PR & marketing.

zdroj: Healthclip

Kto stojí za prekladom odborných medicínskych textov? Disponujete tímom vyštudovaných prekladateľov alebo sa o všetko stará akýsi virtuálny program?

HEALTHCLIP ponúka 3 balíčky, ktoré dokážu prekladať zdravotné dokumenty. Hlavný balíček poskytuje automatický preklad dokumentov s využitím technológie umelej inteligencie. Klient si naskenuje svoje dokumenty pomocou mobilnej aplikácie a potom mu aplikácia preloží papiere do jazyka, ktorý potrebuje. Táto technológia je prispôsobená skenovať dokumenty obsahujúce medicínske výrazy, takže môžeme garantovať veľmi kvalitný preklad. Klientovi vieme zabezpečiť takmer neobmedzené úložisko dát a neskôr i osobnú komunikáciu s doktorom prostredníctvom našej aplikácie, je to niečo ako medicínska sociálna sieť.

Ďalší balíček poskytuje navyše i osobného medicínskeho asistenta, ktorý vyzbiera potrebnú dokumentáciu od klientových lekárov a naskenuje ju do jeho profilu. V tomto balíčku HEALTHCLIP ponúka osobného, profesionálneho prekladateľa dokumentov. Takáto služba je vhodná najmä pre ľudí s chronickými chorobami a tých, ktorí veľa cestujú a privítajú doplnkovú asistenčnú podporu. Tretí profil (nazvime ho základný) je zadarmo a obsahuje automatickú digitalizáciu dát, technológiu rozoznávajúcu druh zdravotného dokumentu a samozrejme i automatický preklad.

Nemusia byť takto dôležité texty overené odborníkom, matrikou, prípadne mi napadla téma lekárskeho tajomstva. Ako ste to vymysleli?

Každý z nás má právo vyžiadať si od doktorov údaje o našej zdravotnej minulosti. My ako pacienti sme vlastníkmi údajov, ktoré podliehajú lekárskemu utajeniu a je na nás ako s nimi naložíme. Tým pádom máme právo uložiť tieto údaje na bezpečnom mieste akým je HEALTHCLIP výmenou za benefit, ktorý ponúka.

zdroj: Pixabay

HEALTHCLIP neuloží osobné údaje klientov pri ich procesovaní (prekladaní) – všetky údaje nahrané na používateľov cloud sú zašifrované a pridržiavajú sa pravidiel GDPR. Prístup k údajom má jedine pacient a doktor sa môže dostať k týmto údajom jedine, ak mu to pacient sprístupní.

Všetky dokumenty, ktoré sú nahraté a sprocesované, zanechajú štruktúru pôvodných papierových údajov potvrdzujúcich štatút lekárskeho dokumentu. Sken uloží všetky dôležité symboly, ako napríklad lekárov podpis a pečiatka.

Spomínali ste aj vieru v spoluprácu s lekármi a nemocnicami. Ako by to podľa vás malo vyzerať? Reálne ste im spoluprácu už aj ponúkli? Aké boli ich reakcie?

HEALTHCLIP odštartuje vývojom technického riešenia pre spomínané skeny a automatický preklad. Keď dokončíme túto časť, začneme rozširovať naše služby o spoluprácu s klinikami a doktormi, aby mohli lepšie pomáhať pacientom. To chceme docieliť tým, že vytvoríme online systém, ktorý umožní doktorom spojiť sa s pacientami, komunikovať prípadné problémy, vytvárať a zdieľať dokumenty a poskytne i niekoľko ďalších benefitov.

Zatiaľ máme od kliník a doktorov pozitívne reakcie, keďže momentálne je na trhu medzera v tejto oblasti. Doktorom chýbajú digitalizované zdravotné karty, čo spôsobuje, že dve tretiny času strávia vyhľadávaním a dopisovaním zdravotných údajov a len tretinu času môžu venovať komunikácii s pacientom. To ešte viac komplikuje diagnostiku v prípade, že pacient je cudzinec.

zdroj: Pixabay

Onedlho plánujete spustiť crowdfundingovú kampaň. Koľko prostriedkov potrebujete vyzbierať a na čo ich plánujete využiť?

Áno, prvý aprílový týždeň začíname crowdfundingovú kampaň s cieľom vyzbierať sumu 28 750 eur. Táto kampaň pomôže propagovať náš projekt a získať budúcich používateľov. Vyzbierané peniaze nám umožnia vytvoriť používateľsky jednoduchý, praktický a prívetivý dizajn, pomôžu popracovať na ochrane osobných údajov a ďalšej bezpečnosti a tiež nám pomôžu vstúpiť na trh do Prahy. Chceme získať prvý feedback od používateľov a na základe toho vylepšiť produkt.

Začínate s prekladom zdravotnej dokumentácie do európskych jazykov. Veríte projektu, že sa dostane aj za hranice Starého kontinentu?

HEALTHCLIP sa najprv zameria na krajiny EÚ (Česko, Slovensko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko a dodatočne Švajčiarsko). Neskôr sa plánujeme rozšíriť do Ukrajiny, Ruska a Gruzínska. V ďalších fázach projektu však chceme určite expandovať do viacerých európskych a mimo európskych krajín.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá