Počet, ktorý som sa dozvedel v noci mi vyrazil dych, povedal Matovič. Pretestovaných ľudí je 2 581 113

  • Predseda vlády, minister obrany, minister zdravotníctva a minister vnútra informujú o výsledku prvého dňa plošného testovania
  • Infekčných z nich bolo 25 850, teda jedno percento. Najviac pozitívnych prípadov bolo v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku a Prešove
  • "Zachytili sme správy o predaji certifikátov na sociálnej sieti,“ povedal Naď. Zároveň priznal, že došlo k odcudzeniu certifikátov
  • Najviac pozitívnych prípadov bolo v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku a Prešove
plošné testovanie matovič koronavírus
TASR/Michal Svítok
  • Predseda vlády, minister obrany, minister zdravotníctva a minister vnútra informujú o výsledku prvého dňa plošného testovania
  • Infekčných z nich bolo 25 850, teda jedno percento. Najviac pozitívnych prípadov bolo v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku a Prešove
  • "Zachytili sme správy o predaji certifikátov na sociálnej sieti,“ povedal Naď. Zároveň priznal, že došlo k odcudzeniu certifikátov
  • Najviac pozitívnych prípadov bolo v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku a Prešove

Premiér Igor Matovič,minister obrany Jaroslav Naď, minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister vnútra Roman Mikulec informujú o výsledku prvého dňa plošného testovania.

„Ukázali sme, že Slovenská republika ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje,“ uviedol Igor Matovič. Pochválil nasadenie ozbrojených síl, samosprávy, policajtov, hasičov a zdravotníkov.

Minister vnútra Roman Mikulec vyzval ľudí, ktorí sa ešte neotestovali aby tak učinili.

„To, čoho sme svedkami, je druhé Slovenské národné povstanie,“ dodal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Nie je to podľa neho úspech vlády, ale úspech Slovenska. Minister pochválil všetkých ľudí, čo sa zúčastnili testovania a vyzval Slovákov na národnú hrdosť.

Najviac pozitívnych prípadov bolo v Žiline, Topoľčanoch, Ružomberku a Prešove

Celkový počet pretestovaných ľudí je 2 581 113. Infekčných z nich bolo 25 850, teda jedno percento.

Minister obrany potvrdil, že testovanie doposiaľ odhalilo vznikajúce lokálne ohniská v niektorých obciach. „Podľa tých údajov, ktoré máme, sa nám najviac prípadov objavilo v regionálnom veliteľstve Žilina, Topoľčany, Ružomberok a Prešov,“ uviedol Naď a dodal, že v tomto momente je funkčných 4 782 odberných miest, nasadených je 40 463 osôb z toho 6 319 vojakov a asi 14 500 zdravotníkov.

 

Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) v sobotu nasadil 57 odberných tímov a Horská záchranná služba poskytla 50 zdravotníckych záchranárov na podporu odberných miest v rámci celého Slovenska. Potvrdil to prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

Matovič sa ospravedlnil ľudom, že museli ísť na test

„Prepáčte, že sme vás donútili ísť na tento test. Ale sloboda musí byť spojená aj so zodpovednosťou,“ uviedol Igor Matovič, zároveň tvrdí, že rozhodnutie ísť na test pomohlo ochrániť zdravie slabších a ohrozenejších.

Igor Matovič tiež vyzval ľudí aby sa správali aj naďalej zodpovedne, aj keď majú negatívny výsledok. Zároveň prosí ľudí, ktorí boli pozitívni aby o tom informovali svojich známych, ktorí sa mohli nakaziť ale pri testovaní sa ešte nemuseli ukázať ako infekční.

Minister Jaroslav Naď prirovnal počet nakazených k jednému menšiemu mestu. Uviedol, že aj keď sa počet môže zdať malý, v boji proti koronavírusu nám neuveriteľne pomôže. Naď zároveň priznal, že problémy spôsobil chýbajúci materiál najmä rukavice. Podľa neho tieto problémy armáda dokázala rýchlo vyriešiť.

zdroj: TASR/Michal Svítok

Naď potvrdil, že certifikáty boli odcudzené

„Zachytili sme správy o predaji certifikátov na sociálnej sieti,“ povedal Naď. Zároveň priznal, že došlo k odcudzeniu certifikátov. Vinníci budú podľa neho exemplárne potrestaní.

Podľa premiéra sa zúčastňovalo testovania minimum detí a dôchodcov. Pre deti do 10 rokov platila výnimka z testovania. Veľa detí sa podľa premiéra nezúčastnilo testovania, pretože majú distančné štúdium a tým pádom aj dobrovoľný lockdown. Seniori sa testovania tiež nemuseli zúčastniť, ak budú dodržiavať karanténu.

Matovič chce aby prebehlo aj druhé kolo celoplošného testovania. „Ak vieme pri jednom testovaní zachytiť polovičku infekčných ľudí, pri druhom testovaní môžeme zachytiť druhú polovičku,“ uviedol premiér. Výnimku môžu tvoriť okresy, ktoré mali malý počet nakazených.

Minister obrany spresnil, že sobotné čísla sú z odberných miest pod gesciou Ozbrojených síl SR. Sobotné testovanie hodnotí ako výborné, aj napriek malým problémom, ktoré označil za zanedbateľné. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) skonštatoval, že polícia doteraz v rámci celoplošného testovania nezaznamenala okrem pár drobných incidentov výraznejšie problémy. „Ľudia sa správali veľmi úctivo. Bez nejakých problémov sa šli testovať,“ skonštatoval s tým, že verí, že pokojný priebeh testovania bude aj v nedeľu.

Krajčí uviedol, že Slovensku hrozil totálny kolaps zdravotníctva

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vyhlásil, že projekt celoplošného testovania sa jednoznačne podaril. Verí, že sa krivku nakazených na ochorenie COVID-19 v SR podarí výrazne sploštiť. Má nádej, že Slovensko zakročilo v posledný čas, keď sa to dalo ešte urobiť. „Toto je niečo, s čím sa Slovensko zapíše do histórie. Ľudia sa dokázali vzoprieť pandémii,“ skonštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

zdroj: TASR/Michal Svítok

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) by pri takomto enormnom počte nárastu infikovaných Slovensku o niekoľko týždňov hrozil totálny kolaps nemocníc a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ako dodal, konzílium epidemiológov konštatovalo, že za tejto situácie nie je riešením nič iné ako úplný lockwdown krajiny s ponechaním základnej infraštruktúry. „Do tejto situácie prišla vláda s celoplošným testovaním, po sobote je jednoznačné, že tento nápad sa podaril,“ povedal Krajčí. Vyzval všetkých, ktorí sa ešte nezúčastnili na testovaní, aby tak urobili v nedeľu.

„Prosím ľudí aby dobrovoľne alebo nasilu prišli na testovanie,“ vyzval tiež Igor Matovič ľudí, dodal, že testovacie kapacity sú voľné.

Správu budeme aktualizovať.

 

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech