Ombudsmanka sa zastala LGBTI, Kotlebovci sa zabávali. Prirovnali ju k „sorosovskej mimovládke“

  • Výročná správa verejnej ochrankyne práv okrem iného pojednávala aj o právach LGBTI ľudí
  • Kotlebovci boli počas rozpravy najaktívnejší, dokonca potešene tlieskali
mazurek patakyova
TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Výročná správa verejnej ochrankyne práv okrem iného pojednávala aj o právach LGBTI ľudí
  • Kotlebovci boli počas rozpravy najaktívnejší, dokonca potešene tlieskali

Slovenská ombudsmanka Mária Patakyová v stredu predložila poslancom výročnú správu za rok 2019. Práve tá rozdelila vládnu koalíciu na dve skupiny.

Obzvlášť problematická bola časť správy, v ktorej Patakyová pojednávala o partnerstvách osôb rovnakého pohlavia. Zo 130 prítomných poslancov napokon správu podporilo 34, pričom 50 z ich hlasovalo proti a 46 sa zdržali hlasovania.

Kotlebovci prirovnali ombudsmanku k „liberálnej sorosovskej mimovládke“

Znepokojenie vyjadrila predovšetkým strana Sme rodina. „Máme výhrady najmä k častiam, ktoré sa týkajú ideologických vecí, LGBTI agende,“ pre Aktuality uviedol predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Podľa správ Denníka N Milan Mazurek zo strany ĽSNS uviedol, že správa vyzerá tak, akoby ju písala „nejaká liberálna sorosovská mimovládka“. Kotlebovci pritom opakovane vyzvali ombudsmanku, aby z funkcie odstúpila a jej úrad nazvali zbytočným.

Poslancom ĽSNS sa okrem iného nepáčila Patakyovej obhajoba interupcií a práv LGBTI ľudí. „Cítim tam závan ideológie, ktorá ide podľa môjho názoru proti ústave,“ povedal Richard Vašečka z Kresťanskej únie.

Prácu ocenilo najmä SaS

Správu ombudsmanky podporili všetci prítomní poslanci SaS. „My si prácu ombudsmanky a aj inštitút ombudsmana vážime, pretože sa zastáva tých, čo sú ponižovaní,“ povedala predsedníčka SaS Anna Zemanová.

Zatiaľ čo sa strany SaS, Za ľudí a Sme rodina jednohlasne zhodli, predstavitelia OĽaNO o voľbe diskutovali. „Kolegovia na to majú rôzny pohľad. Niektorým v správe niečo chýbalo, iným sa tam zdali byť niektoré veci zbytočné,“ poznamenal Michal Šipoš z OĽaNO.

„Náckovia“ sa potešili, tvrdí Dostál

Patakyovej správu napokon komentovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Tá správa býva často kritická. Poukazuje na nedostatočné fungovanie inštitúcií, o to viac ju považujem za dôležitú. Je to správa, ktorá sa týka konkrétnych príbehov ľudí, vrátane detí, seniorov a iných zraniteľných skupín.

Poukazuje na to, kde máme deficity. Je dôležité, aby sme tieto deficity vo fungovaní inštitúcií mohli odstrániť a prispeli tým k budovaniu dôvery v naše inštitúcie,“ uviedla Čaputová.

Ešte pred príchodom do budovy parlamentu sa podelila so svojimi očakávaniami. Verila, že poslanci budú venovať dostatočnú pozornosť obsahu výročnej správe ombudsmanky. Jej očakávania sa príliš nenaplnili, o čom svedčí výsledok hlasovania.

Ten obzvlášť nepotešil Ondreja Dostála, ktorý na Facebooku komentoval výraznú aktivitu poslancov ĽSNS na niekoľkohodinovej rozprave. „Náckovia sa tak potešili, že si potom aj zatlieskali. Pekná hanba, keď parlament hlasuje o ľudských právach spôsobom, z ktorého sa najviac tešia fašisti,“ napísal Dostál.

Zdroje: Denník N, SITA, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK