Omikron v tejto krajine skončil. Británia ohlásila zrušenie všetkých pandemických opatrení

  • Ruší sa povinnosť nosiť rúška v interiéroch
  • Takmer všetky opatrenia budú zrušené už budúci štvrtok
  • Premiér Boris Johnson sa vyjadril, že v budúcnosti sa chce vyhnúť zavádzaniu ďalších opatrení
Boris Johnson
Boris Johnson, TASR via AP Photo/Jon Super
  • Ruší sa povinnosť nosiť rúška v interiéroch
  • Takmer všetky opatrenia budú zrušené už budúci štvrtok
  • Premiér Boris Johnson sa vyjadril, že v budúcnosti sa chce vyhnúť zavádzaniu ďalších opatrení

Britský premiér Boris Johnson v stredu oznámil, že väčšina protipandemických opatrení v Anglicku zameraných na boj proti aktuálnej vlne nákazy koronavírusom prestane platiť na budúci štvrtok. Informovala o tom agentúra AFP a britské médiá.

Obyvatelia Anglicka tak už nebudú musieť nosiť rúška v uzavretých miestnostiach, pracovať z domu, ani sa preukazovať potvrdením o očkovaní či prekonaní Covidu pred vstupom do verejných priestorov, napríklad do nočných klubov, priblížil Johnson v parlamente v Londýne.

Žiadne rúška ani v interiéri 

Povinné rúška sa rušia i na stredných školách či vo verejnej doprave, uvádza BBC. Odporúčané bude stále ich nosenie v preplnených uzavretých lokalitách. Firmy budú môcť tzv. Covidpasy kontrolovať u svojich zamestnancov i naďalej, ak sa rozhodnú toto opatrenie zachovať.

Šéf britskej vlády taktiež povedal, že doterajšie pravidlá týkajúce sa izolácie po kontakte s nakazenými zostávajú naďalej v platnosti. Po ich vypršaní 24. marca však už nebude ich platnosť predĺžená. Johnson ohlásil, že má dôjsť i k zmierneniu pravidiel v opatrovateľských domovoch – detaily budú zverejnené až neskôr.

zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool

Ako dôvod uvoľnenia obmedzení uviedol Johnson úspech rozsiahleho vakcinačného programu zameraného na podávanie tretích dávok. Posilňovaciu dávku dostalo podľa jeho slov v Spojenom kráľovstve už vyše 90 percent osôb nad 60 rokov.

Vyzdvihol tiež, že počet prípadov klesá a variant omikron dosiahol podľa vedcov zrejme už v krajine svoj vrchol. Dodal zároveň, že pandémia sa ešte neskončila a omikron „nie je pre každého miernym ochorením, najmä nie (pre tých), čo nie sú zaočkovaní“.

zdroj: Reprofoto: Worldometers

Johnson povedal, že jeho vláda začne presadzovať dlhodobú stratégiu života s Covidom a zameria sa na to, ako sa v budúcnosti vyhnúť zavádzaniu reštrikcií. Ľudí vyzval, aby aj počas nasledujúcich týždňov zostávali obozretní.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá