One Sock: Z nosenia „každej ponožky inej“ spravili trend. Nosí ich tak Kiska aj Metelka

  • Aj tebe v detstve mama nadávala za to, že si si nevedel ponožky obliecť pekne spárované? Možno už vtedy v tebe driemala kreativita a chuť odlíšiť sa. Dnes už ťa však za to hrešiť nebudú. Slovenská značka One Sock, ktorú založil Braňo Pepel, totiž tento ponožkový úlet spropagovala! Aktuálne spolupracuje s kreatívnou výzvou My Way My Tea, do ktorej sa môžeš zapojiť aj ty.
ponozky
One Sock
  • Aj tebe v detstve mama nadávala za to, že si si nevedel ponožky obliecť pekne spárované? Možno už vtedy v tebe driemala kreativita a chuť odlíšiť sa. Dnes už ťa však za to hrešiť nebudú. Slovenská značka One Sock, ktorú založil Braňo Pepel, totiž tento ponožkový úlet spropagovala! Aktuálne spolupracuje s kreatívnou výzvou My Way My Tea, do ktorej sa môžeš zapojiť aj ty.

Ahoj Braňo, značka One Sock je založená na „jednej ponožke“. Ako si prišiel na takýto netradičný podnikateľský nápad?

Za všetkým stojí zhoda náhod. Pracujem v reklame a jeden môj klient vymyslel ako vianočný darček ponožky. Zároveň otec mojej kamarátky vlastní výrobňu ponožiek. Keď som z nej prvýkrát odchádzal, bol som unesený a celú cestu som v aute rozprával o tom, že idem vyrábať farebné ponožky. Vôbec som netušil, že existujú napríklad Happy Socks. Vymyslel som veľa vecí ohľadne značky a neskôr zistil, že už sú aj zrealizované niekým iným. Ale nepoznačilo ma to a snáď prvýkrát v živote som si povedal, že to nevadí. Že aj Pepsi vznikla až po Coca Cole. :)

Neviem, či je to práve podnikateľský nápad, v prvom rade to berieme ako zábavu. Na začiatku sme si stanovili jediné pravidlo: Nikdy sa tým, že sme založili One Sock nebudeme rozčuľovať. A prečo predávame po jednej? Drvivá väčšina pravidiel nášho života je len v našich hlavách. A vraj ju mám veľkú, tak je v nej priestor aj na porušovanie domnelých pravidiel. Jedna z prvých vecí bola, že som si položil otázku: “Kto vlastne určil, že ponožky sa predávajú len v pároch?”.

Ako vzniká úžasne farebný dizajn OneSock ponožiek? Môžem si navrhnúť aj svoj vlastný?

Dizajn vzniká spoluprácou hlavne s rôznymi hudobnými skupinami, ktoré majú dvoch členov. Toto pravidlo však asi porušíme. Oni dodajú dizajn, my výrobu. Kapela má zaujímavý merch a percentá z predaja, my zas nové vzory. Ktokoľvek nás môže osloviť na spoluprácu.

Ponožky vyrábame aj pre rôzne príležitosti. Naše obľúbené sú napríklad svadby. Koláče ako výslužka už dnes nie sú to pravé, originálnejšie sú ponožky! :) Naposledy sme obuli všetkých hostí na svadbe Adely Banášovej a Viktora Vinczeho. Svadby sa nám hodia do konceptu, pretože každá ponožka je iná, rovnako ako mladomanželia, ale spolu tvoria dokonalý pár. Dokonca máme na to aj heslo: “Spárujte sa s nami!”

Vieme však dodať aj iba jedinú ponožku podľa návrhu, ktorý sa dá vytvoriť v našej aplikácii.

Kto sú tvoji zákazníci a kde vás môžu nájsť?

Mám dobrú pamäť na ľudí a keď si prehrávam tváre tých, ktorí si u nás kúpili ponožku, tak majú snáď jedinú spoločnú vlastnosť, a tou je zmysel pre humor. Predávame najmä cez náš web, na dizajnových trhoch a festivaloch. Kamenné predajne sa z obavy z logistických problémov nášmu konceptu trochu bránia, ale tí, ktorí ho vyskúšali, zistili, že je funkčný. Nedávno sme sa stali súčasťou zaujímavého konceptu predaja malých slovenských značiek v obchodných centrách. Takže budeme trochu dostupnejší.

Vaše ponožky nosí aj prezident SR Andrej Kiska či ďalší známi ľudia. Ako vzniká takáto spolupráca?

Prvýkrát sa náš prezident obul do našich ponožiek úplnou náhodou. Kráčal po Dobrom Trhu a keď šiel okolo, nejaké som mu podaroval. O pol roka neskôr, bol 21. marec – deň Downovho syndrómu. V tento deň si ľudia charitatívne obúvajú každú ponožku inú. Zrazu nám ľudia začali preposielať fotky prezidenta v našich ponožkách. Druhýkrát sa odfotil v našej ponožke s Jozefom Metelkom, ktorého pozval do prezidentského paláca. A keď sme pri známych ľuďoch, tak veľa ich zrejme bolo aj na spomínanej svadbe. :)

Unikátnosť vášho „jednoponožkového“ konceptu dopĺňa aj spolupráca s jednonohými ľuďmi. Prezradíš nám viac?

Predávame po jednej ponožke, takže spolupráca s jednonohými ľuďmi je logickým vyústením. Jednonohí ľudia majú u nás dokonca ponožku zadarmo. Našou najznámejšou spoluprácou s takýmto človekom je kolekcia pre Jozefa Metelku, 5-násobného majstra sveta, dvojnásobného olympijského víťaza v dráhovej cyklistike. Je prvým paracyklistom na svete, ktorý dostal licenciu pretekať so zdravými. Miesto vizitiek dnes používa ponožku. Určité percentá z predaja idú na finacovanie jeho športových aktivít.

Máš so svojou značkou nejaké ďalšie podnikateľské plány?

Máme pripravené ďalšie zaujímave spolupráce, tentokrát s ľuďmi zo zahraničia. Plánujeme spolupracovať s jednou známou nemeckou skupinou a čoraz častejšie dostávame tipy na zaujímavých jednonohých ľudí. Rozbiehame tiež spomenuté svadobné ponožky. Koncept jednej ponožky nám umožňuje predávať ponožku aj za iným účelom, ako len nosiť ich na nohe. Momentálne sme v stave, že sme narástli do rozmerov, keď už si jedna ponožka vyžaduje každodennú starostlivosť a obzeráme sa po správcovi, ktorý ju bude spravovať.

Ak ťa príbeh One Sock zaujal a sám robíš niečo podobné, zapoj sa do výzvy aj ty! 

Je jedno, či ťa baví umenie, šport, alebo máš vášeň pre neuveriteľné kulinárske umenie. Jediným limitom je kreativita a odhodlanie! Vyhráva fotka alebo video, ktoré dostane od našich, alebo tvojich fanúšikov najviac lajkov.  Pošli nám do správy fotografiu, alebo krátke video (do 20 sec.) a nezabudni pripojiť krátky popis a hashtag mywaymytea. Tvoj talent odmeníme a podporíme ťa na ceste za svojim snom. Súťaž trvá celý mesiac od 18. 7. – 18. 8. 2017. Viac informácii o súťaži nájdeš tu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech