Online vyučovanie je pre tisíce Slovákov strašiak. Takto ho zvládne každý stredoškolák

  • Od začiatku týždňa všetky stredné školy na Slovensky prešli na online výučbu
  • Pre mnohých učiteľov, rodičov ale až žiakov to môžeš predstavovať značný diskomfort
  • S dobre nadstaveným systémov a sebadisciplínou to však zvládne každý
Bez názvu
Wikimedia/Univerzita Komenského v Bratislave , Unsplas/ Icons8 Team
  • Od začiatku týždňa všetky stredné školy na Slovensky prešli na online výučbu
  • Pre mnohých učiteľov, rodičov ale až žiakov to môžeš predstavovať značný diskomfort
  • S dobre nadstaveným systémov a sebadisciplínou to však zvládne každý

Obmedzenia sa tento týždeň dotkli aj mnohých školákov. Od pondelka 12. októbra všetci stredoškoláci prešli na online vyučovanie. Ako zdôvodnil minister školstva Branislav Gröhling, stredoškoláci doma ostávajú kvôli vyššej mobilite, pretože zvýšeným pohybom rastie aj riziko nákazy. Základné školy tak zatiaľ ostávajú otvorené, je však otázne, či tomu tak bude aj po prípadnom náraste počtu infikovaných.

Online vyučovanie je strašiakom hlavne pre rodičov a učiteľov. Samozrejme priamy kontakt so študentom sa nedá nahradiť a rodičia sa tiež necítia komfortne, keď vedia, že ich dieťa je celý deň doma samé a nikto nad ním nemá kontrolu.  Netreba však prepadať panike, mnohí žiaci takýto systém prežili už počas jari a nie je dôvod, prečo  by tomu tak nemalo byť aj dnes.

Netreba ale zadúvať na samotných študentov, ktorých sa tieto obmedzenia dotýkajú najviac, keďže ide o ich vzdelanie. Niektorým tento systém vyhovuje, pretože znamená viac pohodlia, iní by do školy išli radi. Základom úspechu je tak sebadisciplína a správne nastavený systém.

Ako vnímaš online vyučovanie?

 

Skoré ranné vstávanie

Keď vyučovanie začína o 8.00,  neznamená to, že vstávať môžeš 7.55. Ak chceš mať doma rovnakú produktivitu, ako keď chodíš do školy, dodržuj rovnaké rituály. Dobrým štartom do nového dňa je skorý ranný budík. Vstávať skoro ráno, keď sa nikam neponáhľaš možno neznie zrovna lákavo, ale ak si z toho spravíš rutinu nebude to pre teba žiaden problém. Nezabúdaj ale na osem hodinový spánok. Ak spíš viac alebo menej, môže sa to odraziť na tvojej produktivite.

Ráno sa správaj tak ako keď chodíš do školy. Tým, že sa nemusíš ponáhľať na autobus, ešte získaš nejaký čas navyše. Umy sa, sprav si raňajky a hlavne sa prezleč s pyžama. Preležať s notebookom celý deň v posteli možno znie lákavo, produktivita však pôjde rapídne dole.

online maturity
zdroj: Unsplash / Annie Spratt

Prestávka je dôležitá

Ak je medzi hodinami prestávka, neseď ďalej za počítačom. Ani v škole nesedíš celý deň na jednom mieste v lavici. Preto sa počas prestávky zdvihni, sprav si čaj, alebo si choď iba oddýchnuť do inej miestnosti. Nezabudni si ale nastaviť budík na začiatok novej hodiny.  Aj v škole koniec prestávky označuje školský zvonček. Doma sa ponúka obrovské množstvo rozptýlenia, a tak je možné, že sa ľahko zabudneš a tvoja hodina už bude v polovici.  

Zaznačenie úloh a denný plán

Dnešní mladí ľudia to majú naozaj ťažké. Vo svojom smartfóne sa im miešajú povinnosti s voľným časom, zábava s prácou. Preto sa ľahko stane, že pri tých všetkých informáciách si zadanú úlohu v školskom systéme nevšimneš. Najjednoduchším riešením v tomto prípade je zaobstarať si nástenku, alebo aspoň poznámkový blok, kde si budeš farebne zaznačovať konkrétne úlohy. Ak ich budeš mať stále na očiach je malá pravdepodobnosť, že na ne zabudneš.

škola
zdroj: Unsplash/Felipe Furtado

Pohyb vonku a cvičenie

Ako správne podotkol minister Grohling, stredoškoláci majú vysokú mieru mobility, čiže predstavujú riziko šírenia nákazy. Je pravda, že mnoho stredoškolákov dochádza do svojej školy niekoľko kilometrov z najbližších dedín a istý čas tak strávia v pohybe. Toto môže potom doma chýbať. Preto je dobré, aspoň raz do dňa sa vybrať na prechádzku, do obchodu, vyvenčiť psa či ísť si zabehať.

Na šport preto netreba zabúdať. Ten je na stredných školách povinný v podobe telesnej výchovy. Ak k tomu pripočítame ešte zatvrené posilovne, naše telo si to určite všimne. Okrem váhy navyše to môže mať aj neblahý dopad na psychiku. Pri športe sa do tela vyplavujú endorfíny, takže sociálnu izoláciu zvládneš určite ľahšie. Preto, ak je pekné počasie choď si aspoň zabehať, poprípade si nájdi na internete tutoriály, ako cvičiť doma.

Škola nie je iba o učení

Aj keď sa to tak niekedy môž javiť, škola nie je iba o učení sa. Už keď sa malých detí spýtame, čo majú najradšej v škole, mnoho z nich odpovie ,,prestávku“. Bohužiaľ, pri online vzdelávaní nedokážeme adekvátne nahradiť sociálny kontakt. Moderné technológie nám však ponúkajú aspoň malú náhradu ako zmierniť dopady jeho absencie.

Preto, nezabúdaj na svojich spolužiakov a po škole si zorganizujte napríklad online stretnutie iba pre vás, bez učiteľov a výkladu. Dobrý návod na utuženie kolektívu sú napríklad online hry, počas ktorých si môžete volať. Niektoré streemovacie platformy tiež ponúkajú divácke párty, kde môžete naraz pozerať jeden film a popri tom si napríklad volať alebo chatovať.

online
zdroj: Unsplash/Tran Mau Tri Tam

Motivácia a koncentrácia

Bez motivácie sa ďaleko nepohneš. A tá môže vďaka domácemu prostrediu, nedostatku sociálneho kontaktu a stereotypu veľmi rýchlo upadať. Byť celý deň doma môže viacerým evokovať pocit, že sú prázdniny alebo víkend. Dôležité je preto vybrať si vhodné miesto na učenie (tým nie je posteľ). Tvoj najväčší nepriateľ je teraz mobil. Ak sa chceš sústrediť na učivo, najlepšie spravíš, ak ho dáš do úplne inej miestnosti. Keď ho ale využívaš pri učení, nadstav si aspoň lietadlový režim.

Existujú tiež aplikácie, ktoré ti blokujú Instagram, či Facebook, ktoré by ti mohli pomôcť od prokrastinácie. Počas vyučovania si tiež rob poznámky. Veľa učiteľov zvykne študijné materiály žiakom aj posielať, pri písaní sa ale budeš sústrediť na to, čo učiteľ hovorí, preto si zo samotnej hodiny odnesieš viac.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá